Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vláda omezila pohyb lidí. Když kvůli vám někdo umře, budete si to celý život vyčítat, varoval Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček. Foto: ČTK
Ministr vnitra Jan Hamáček. Foto: ČTK

Vláda zakázala volný pohyb lidí na území celé České republiky, chce tak zabránit šíření koronaviru. Nařízení platí od nedělní půlnoci do úterý 24. března. Česko v neděli večer evidovalo 293 nakažených lidí.

„Vláda nařizuje osobám omezit pohyb na veřejně dostupných místech na dobu nezbytně nutnou,“ zahájil tiskovou konferenci premiér Andrej Babiš (ANO). Lidé se mohou venku volně pohybovat například při cestě do zaměstnání nebo když potřebují nakoupit. Povolené jsou také nezbytné cesty za rodinou nebo blízkými.

Přípustné jsou také nezbytné cesty na úřad, do banky či na poštu nebo čerpací stanici. Povolené je také vycházet kvůli výpomoci jiným – například sousedům.

Jaké jsou výjimky:

 • cesty do zaměstnání a k výkonu podnikatelské činnosti
 • nezbytné cesty za rodinou či osobami blízkými
 • nákup potravin, drogerie, léků, zdravotních prostředků nebo krmiv pro zvířata
 • využívání nezbytných finančních a poštovních služeb, pohonných hmot
 • zajištění služeb pro jinou osobu, např. sousedská výpomoc nebo dobrovolnictví
 • nezbytný doprovod příbuzných
 • neodkladné úřední záležitostí
 • výkon povolání, například policistů, zdravotníků nebo sociální péče
 • individuální duchovní péče a služeb
 • zásobování a rozvážkové služby
 • veterinární péče
 • pobyty v přírodě, parcích
 • pohřby

Celé rozhodnutí vlády si můžete přečíst zde.

„Snažíme se minimalizovat mezilidský kontakt, postupujeme podle doporučení odborníků ze zemí, kde se podařilo otočit trend nárůstu nakažených. Všichni, kteří pracovali v Číně nebo Jižní Koreji, nám doporučili omezit mezilidský kontakt,“ vysvětlil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

„Není to domácí vězení, lidé mohou chodit do práce, nakoupit si, ale potom zůstat doma. Zavádíme to relativně brzo, jsme přesvědčeni, že je to cesta, jak projít nejhorším obdobím,“ shrnul Hamáček a ubezpečil, že nepropukne policejní represe. „Nikoho po ulicích honit nebudeme. Společně to těch deset nebo čtrnáct dní vydržíme. Nikdo u nás nechce Itálii, které to ujelo,“ doplnil ministr vnitra a vyzval lidi, aby opatření respektovali.

Na dotaz, jaká sankce lidem za porušení opatření hrozí, odpověděl: „Hrozí jim, že někoho nakazí, on pak umře a oni si to budou vyčítat do konce života. To je to nejhorší, co jim hrozí.“

Volný pohyb nemají zakázaný ani policisté, hasiči, lékaři nebo dobrovolníci. Zelenou mají také zaměstnanci zásobování a rozvážkových služeb nebo lidé, kteří poskytují individuální duchovní péči a služby. Další výjimka platí pro veterinární péči.

Povolený je také pobyt v přírodě a parcích i cesty na pohřby. „Nikdo nikomu nezakazuje chodit na procházku. Je potřeba na minimum omezit lidský kontakt. Pokud půjdete s někým, s kým žijete, nikdo vám to nezakazuje, je to naopak vhodné. Dnes jsem ale viděl několik skupinek lidí pijících pivo na předzahrádkách, to opravdu vhodné není,“ doplnil Hamáček.

Lidé by podle vlády měli omezit kontakt s ostatními na nezbytně nutnou míru. „Vláda doporučuje zaměstnavatelům využívat nejvyšší možnou míru práce na dálku, z místa bydliště,“ uvedl premiér Babiš. Doporučuje podporovat dovolené a placené volno pro zaměstnance.

V práci by lidé měli dodržovat minimálně dvoumetrové odstupy. Dalším doporučením pak je platit kartou, nikoliv hotovostí, omezit přímý kontakt se zákazníky a těm, kteří provozují veřejné služby, radí vláda zvýšit hygienická opatření a vytvořit v prostorách provozoven takové podmínky, aby mezi sebou mohli lidé dodržovat dvoumetrové odstupy.

„Nemůžeme restauracím zabránit, aby dělaly výdejní samizdatová okénka, ale můžeme zabránit tomu, aby se před restauracemi lidé shlukovali a ve skupinkách konverzovali, to není možné,“ řekl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček.

Výuka dětí policistů a zdravotníků

Babiš s Hamáčkem také oznámili, že vláda povolala 2096 vojáků a 400 celníků k ochraně hranic s Německem a Rakouskem. O tom, že armáda má vyčleněné dva tisíce vojáků schopných brzkého nasazení ve prospěch policie či dalších složek, už Deník N v předchozích dnech informoval. Není zatím jasné, zda celé dva tisíce vojáků budou nasazeny na hranicích, ministerstvo obrany a generální štáb dosud počítaly s aktivním nasazením jen poměrně malé části z tohoto počtu.

Vláda také nařídila krajům, aby od 17. března zajistily školy, školky nebo jiná zařízení, kde bude postaráno o děti policistů nebo zdravotníků. Učitelé tyto děti smějí vzdělávat nanejvýš v patnáctičlenné skupině.

Žádné volno pro zdravotníky

Studentům pátého a šestého ročníku všeobecného lékařství a zdravotním sestrám nařídila vláda pracovní povinnost. „Bude se vztahovat na orgány ochrany veřejného zdraví, krajské hygienické stanice. Řada studentů se dobrovolně přihlásila a pomáhá nejdůležitějším stanicím, ale potřebujeme je posílit,“ sdělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Zdravotníci mají zakázáno po dobu nouzového stavu čerpat dovolenou.

Vláda

Koronavirus

Odemčeno o koronaviru

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější