Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Děti i umírající jako rukojmí. Nemocnice porušují zákon, když k nim nepouštějí blízké, říká bojovnice za práva pacientů

Ágnes Němečková, zakladatelka spolku Juno Moneta, který hájí práva pacientů, především rodičů a dětí. Foto: archiv
Ágnes Němečková, zakladatelka spolku Juno Moneta, který hájí práva pacientů, především rodičů a dětí. Foto: archiv

Od úterý 10. března platí celoplošný zákaz návštěv v nemocnicích, domovech seniorů a ústavech sociální péče. Vláda ale zároveň vyjmenovala konkrétní případy, na něž se zákaz návštěv nevztahuje: porodnice, nezletilé děti v nemocnicích a umírající. „Nemocnice ale výjimku z nařízení vlády masově nerespektují a nechtějí pouštět rodiče k dětem, otce k porodům či příbuzné k umírajícím. Máme třeba klientku, která svoje malé dítě neviděla už týden,“ říká Ágnes Němečková, místopředsedkyně spolku Juno Moneta, který hájí práva pacientů, především rodičů a dětí.

Ačkoliv vláda vydala výjimku, koho se zákaz návštěv netýká, některé nemocnice například neumožňují rodičům přístup k dětem. Dokonce jste na sociálních sítích psala, že se vám hlásí rodiče, kteří svoje děti neviděli už týden. Dá se říct, v jaké míře nemocnice nedodržují vládní nařízení?

V tuto chvíli je to víc než desítka nemocnic. Dokonce 11. března vyšlo stanovisko Krajské hygienické stanice ve Zlíně, kde konstatovali, že je vládní výjimka ve všech nemocnicích Zlínského kraje zrušená. Že nepustí otce k porodům a omezují přístup zákonných zástupců k dětem.

Vyvinuli jsme poměrně velký tlak, stejně jako veřejnost a několik pirátských poslanců. A o dva dny později toto nařízení krajská hygiena zrušila. Zmírnila zákaz návštěv na otce, kteří byli v rizikové oblasti. To už je přiměřené opatření. Jsme si vědomi, že je potřeba chránit zdravotníky a pacienty a nějaká opatření přijmout.

Krajská hygienická stanice ve Zlíně vydala 11. března rozhodnutí o zákazu návštěv v nemocnicích. Nerespektovala tak výjimku vládního nařízení, kdy děti mají v nemocnicích nárok na přítomnost zákonného zástupce a pacienti na osobu blízkou. Foto: archiv

V tuto chvíli ale naopak přibývají nemocnice, jejichž ředitelé vyhlašují zákaz návštěv bez výjimky. Argumentují, že mají větší přehled než premiér a ministr zdravotnictví a hájí práva pacientů.

Máme klientku, která rodí v jedné pražské porodnici. Došlo k potratu miminka ve vysokém stupni těhotenství, vyhodili od ní partnera a vyvolávají porod mrtvého dítěte. Nechali ji tam samotnou.

Máme rodiče, kteří se bojí nechat hospitalizovat svoje děti, protože třeba Dětská nemocnice v Brně rodičům říká, že je vládní výjimka nezajímá a rodiče s dětmi v nemocnici být nemůžou.

V jakých dalších nemocnicích je problém, aby se rodiče dostali za svými dětmi nebo příbuzní k umírajícím?

Je to třeba porodnice v Hořovicích, všechny nemocnice Krajské zdravotní na Ústecku, Dětská nemocnice v Brně, Thomayerova nemocnice v Praze-Krči, Fakultní nemocnice Ostrava a Olomouc (FN Olomouc před vydáním textu změnila názor. Povolila přítomnost otců u porodu a na oddělení šestinedělí, pozn. red.). Z těchto všech nás už někdo kontaktoval s žádostí o pomoc. Zákaz návštěv bez výjimek má třeba i porodnice v Nymburce, nemocnice Boskovice či Sosna Třinec.

Kontaktovala nás paní z Plzně, že už několik dní neviděla

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Rozhovory

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější