Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nejíst nedovařené netopýry a mýt si ruce. Polabí i přes zákazy zůstává v ospalém klidu

Kavárna na poděbradské kolonádě byla jedinou provozovnou, kde měla obsluha roušky. Foto: Petra Procházková, Deník N
Kavárna na poděbradské kolonádě byla jedinou provozovnou, kde měla obsluha roušky. Foto: Petra Procházková, Deník N

Nešťastná květinářka před poštou marně diskutuje s policisty o tom, zda by kytky nemohly být drogerie. Nemohly. V místním supermarketu paní s košíkem plným rohlíků oznamuje, že „to“ už je v Sadské. Jinak je Polabí i přes vládní opatření proti šíření koronaviru v klidu a libuje si, že je zase po čase dost vody.

„Hangár má otevřeno, holička zavřeno, ale vona vlastně má v sobotu zavřeno vždycky. V Tesku je víc lidí než v Bille. Do Nymburka nejezděte, už se jim to tam šíří a na nás to údajně jde ze Sadské,“ vypráví starší paní. Byla si pro jistotu nakoupit o něco víc těstovin než obvykle, protože nejspíš zavřou všechny obchody (říkala jí to slečna od pumpy).

Kolem sebe má hlouček starších žen. Probírají většinou, jaké zboží kde chybí, a nakonec se ujistí, že jídla je všude dost. Shodují se na tom, že kávový rum v kombinaci se šunkou od kosti je to nejlepší, co pečecké supermarkety v této poněkud depresivní atmosféře nabízejí.

Pečky žijí svým sobotním životem, a i když by měl být poznamenám vyhlášením nouzového stavu, není. Na ulicích je dopoledne pár nakupujících, po obědě už téměř nikdo. To je ale v tomto maloměstě běžný stav i v dobách, kdy koronavirová nákaza nehrozí. Takže žádná velká změna. Alespoň na první pohled ne.

Během soboty se na dveřích nejrůznějších provozoven začaly objevovat cedulky s nejrozmanitějšími nápisy: od strohých a naštvaných či útočných až po poetické a optimistické. Foto: Petra Procházková, Deník N

Největší drama v Pečkách proběhlo v ranních hodinách na Masarykově náměstí na plácku před poštou.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Reportáž

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější