Deník N

Pandemie bez nemocenské? Riskovat zdraví mohou být nuceny miliony Američanů

Pracovníci newyorské MHD dezinfikují vůz metra. Foto: Marc A. Hermann, MTA New York City Transit, Flickr (CC BY 2.0)
Pracovníci newyorské MHD dezinfikují vůz metra. Foto: Marc A. Hermann, MTA New York City Transit, Flickr (CC BY 2.0)

Desítky milionů Američanů musejí v případě nákazy koronavirem volit mezi ztrátou peněz a ohrožováním zdraví svého i dalších lidí. Trumpova vláda mezitím odmítá zlehčit jednotlivým státům Unie boj s koronavirem.

„Můžete se na to dívat jako na socializované zdravotnictví. Ale tváří v tvář propuknuvší pandemii, jaké jsou jiné možnosti?“ hájil republikánský kongresman Ted Yoho z Floridy návrh, aby přístup k testům a léčbě koronaviru měli bez placení i nepojištění Američané.

I někteří republikáni, kteří se k rozšiřování pojištění stavějí odmítavě, zvažují tváří v tvář šířící se nákaze návrhy, které běžně označují za „socialistické“.

V USA stát jako v jedné z mála západních zemí negarantuje nemocenskou dovolenou ani všeobecné zdravotní pojištění.

Čtvrtina Američanů bez nemocenské

„V každé restauraci, ve které jsem pracoval, to bylo stejné: žádná nemocenská dovolená,“ řekl deníku Washington Post devětadvacetiletý Marty Flynn, jehož matka byla také barmanka. „Pamatuji si, že jsem doma zůstával sám, protože jsem onemocněl a ona si nemohla vzít volno. Musíte prostě pracovat dál, pokud neumíráte,“ dodal.

Ve Spojených státech zajišťují výplatu peněz v pracovní neschopnosti sami zaměstnavatelé. Na „nemocenskou“ neexistuje zákonný nárok, přesto ji většina z nich poskytuje.

Přibližně čtvrtina Američanů na ni ale

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější