Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Krym je takový náš Gagarin! Rusové bojují s jinou nákazou: gayi a armádami NATO

Děti v uniformách, holčičky se samopaly, lidé zahledění do minulosti. Ve filmu Provinční městečko E. je válka ztvárněna jako dogma. Jako státní ideologie i jako smysl života. Zdroj: archiv Dmitrije Bogoljubova
Děti v uniformách, holčičky se samopaly, lidé zahledění do minulosti. Ve filmu Provinční městečko E. je válka ztvárněna jako dogma. Jako státní ideologie i jako smysl života. Zdroj: archiv Dmitrije Bogoljubova

Velká vojenská přehlídka na Rudém náměstí je nedotknutelná. Ani koronavirus zatím nedonutil ruského vůdce Putina, aby ji zrušil. „My totiž nic jiného, čím bychom se mohli chlubit, nemáme,“ vysvětluje lpění na velkém vítězství v tzv. Velké vlastenecké válce režisér Dmitrij Bogoljubov. Natočil film, který snad nikdy žádný Rus natočit neměl.

Muž s nafukovacím tančíkem v ruce má smutný pohled. Mává vojenskou technikou v umělohmotném provedení a přitom pozorně naslouchá.

„Naše vlast vždy prožívala složitá a těžká období. Bohužel i nyní máme nepřátele, kteří nechtějí, aby Rusko žilo v míru, aby lidé byli šťastni, aby se země rozvíjela. Ale Rusové jsou lidé tvrdošíjní,“ prohlašuje žena s tragickým výrazem a jakýmsi snad až fanatickým leskem v očích.

Je to Olga Okuněvová. Poslankyně ruské Státní dumy za Putinovu vládní stranu Jednotné Rusko. Přijela sem, do města Jelňja, aby rozplakala dav stařenek a vyvolala v mladých mužích odhodlání bránit svou vlast, popřípadě za ni položit své životy, jako to udělali jejich dědové.

Město slaví jeden z mnoha svátků, které se vztahují k Velké vlastenecké válce (ruské označení pro válku od roku 1941, po roztržce SSSR s do té doby spojeneckým hitlerovským Německem). Jiné svátky, kromě MDŽ, vlastně ani nemá. Tentokrát je to Den města. Připadá na 30. srpna. V tento den v roce 1943 Rudá armáda město osvobodila.

Střih.

Velmi oblíbeným je i 23. únor – Den obránce vlasti: „Putin řekl… Západu se nebojíme!“ Křičí vojenský důstojník v placaté čepici. Děti se během jeho projevu učí vrhat granáty tím správným směrem a se zbraněmi v rukách pózují rodičům před

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Historie

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější