Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Bitva o „svatý grál“ se změnila v boj o život. NHL před sto lety skolila španělská chřipka

Španělské chřipce podlehlo před sto lety přibližně padesát milionů lidí. Foto: ČTK / Library of Congress via AP

Vedle evropských hokejových lig přerušila sezonu i NHL. Zámořská soutěž podobně vypjatou situaci zažila už před 101 lety, když celý svět počítal ztráty po pandemii španělské chřipky.

Svatý grál, džbán lorda Stanleyho či zkrátka jen Pohár. Všechny tyto výrazy označují stříbrnou trofej, o níž sní většina hokejistů. Její zisk přináší dvě privilegia: možnost zvednout patnáctikilový pohár nad hlavu a mít na něm vyryto své jméno.

K oblíbeným kratochvílím vítězů patří hledání jmen slavných hráčů, kteří vyhráli NHL před nimi. Na jednom z prstenců, který byl již z trofeje odejmut kvůli zachování přijatelné velikosti, je vyražena připomínka finálové bitvy z roku 1919, kterou svedly Montreal Canadiens a Seattle Metropolitans. Pod jejich názvy se skví strohý nápis: Série nedokončena.

Vzkaz starý více než sto let odkazuje na souboj, který ovlivnila epidemie španělské chřipky. Nemoci, která v letech 1918 až 1920 ochromila celý svět a vyžádala si desítky milionů obětí.

V té době NHL ještě nebyla exkluzivní hokejovou soutěží, jak ji známe dnes. Čítala jen tři kanadské kluby z Montrealu, Toronta a Ottawy, přičemž nejlepší tým čekal na konci sezony souboj s vítězem konkurenční Pacific Coast Hockey Association (PCHA). Dnes již neexistující soutěž, která tehdy sdružovala dva kanadské a jeden americký tým, nabízela nejlepší hokej na západním pobřeží Severní Ameriky.

Vrchol hokejové sezony byl v roce 1919 naplánován na druhou polovinu března. Vítězové obou soutěží se měli

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.