Deník N

Lenin je v Německu věčný! Koněvovské variace ze spolkové republiky

Ausgerechnet Německo! je nový seriál Deníku N, ve kterém berlínský zpravodaj Pavel Polák shrnuje nejdůležitější týdenní dění u našeho největšího souseda.
Ausgerechnet Německo! je nový seriál Deníku N, ve kterém berlínský zpravodaj Pavel Polák shrnuje nejdůležitější týdenní dění u našeho největšího souseda.

Minulost není uzavřená, ale mění se tím, jak ji interpretujeme. Proto jsou památníky a sochy vždy výpovědí o přítomnosti, a ne o minulosti. A proto se o ně také vedou tak urputné boje. Česká bitva o odkaz generála Koněva je toho nedávným důkazem. Německo není žádnou výjimkou. Jejich Koněv se jmenuje Vladimír Iljič Lenin. A bojuje se o něj sice s přestávkami, zato pořád. Nejen o tom píše z Berlína v seriálu Ausgerechnet Německo! náš zpravodaj Pavel Polák.

V roce 2010 jsem za Berlínem pátral po Leninově mnohasetkilové hlavě, která měla být údajně zahrabána kdesi v borovicovém lesíku. Měl jsem přesný popis místa a několik fotek z 90. let. Dala mi je pamětnice, bývalá východoněmecká komunistka, která bojovala po převratu proti demolici Leninova památníku. Stál nedaleko náměstí Alexanderplatz od roku 1970, vytesaný z červené ukrajinské žuly. Tehdejší radnice se rozhodla zbavit se tohoto Lenina co nejrychleji. Rozřezali ho na kusy, které zakopali na tajném místě.

V. I. Lenin na někdejším berlínském náměstí Leninplatz v roce 1972. Foto: Wolfgang Thieme, Deutsches Bundesarchiv

Leninovu hlavu jsem tehdy

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Ausgerechnet Německo!

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější