Deník N

Otázky a odpovědi: Milion živnostníků je kvůli nákaze v nejistotě. Jak mají postupovat?

Ilustrační foto: Fotolia
Ilustrační foto: Fotolia

Rozsáhlá bezpečnostní opatření, která přijala vláda v souvislosti s koronavirovou epidemií, zkomplikovala život mnoha lidem. Pomoci jim mají peníze od státu, ty se ale nevztahují na všechny. Problémy hrozí především milionu živnostníků, kteří zatím mohou čerpat jen minimum dávek. Proto se odkládá platba daní i zdravotního pojištění, pomoci chtějí také banky, které připravily odklad splátek spotřebitelských a hypotečních úvěrů. Situaci přehledně shrnujeme v otázkách a odpovědích.

Jsem živnostník a vrátil jsem se z dovolené v Itálii, proto musím zůstat v karanténě. Z čeho vyžiji?

Karanténní opatření jsou stejná jako u nemocenské. Na vyplacení dávek nemocenského pojištění má podnikatel nárok až po patnácti dnech pobytu doma. Tedy po uplynutí dvoutýdenní karantény, která platí například pro Čechy vracející se z Itálie. Denní dávka vyplacená státem v prvním měsíci se pohybuje od 107 do 1151 korun, její výše se vypočítá od zaplaceného měsíčního pojistného.

Kvůli karanténě musím šetřit. Uleví mi nějak stát od výdajů?

Ministryně financí Alena Schillerová ve středu oznámila, že posune termín pro podání daňového přiznání a úhradu daně o tři měsíce na 1. července. Schillerová také slíbila, že po květnovém spuštění třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb nebude posílat do terénu kontrolory a udělovat podnikatelům pokuty.

Nová vlna EET tedy poběží podle harmonogramu, nicméně případná porušení budou řešena pouze doporučeními bez sankcí. Pro Deník N ministryně doplnila, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější