Deník N

Ke psům a kočkám se už majitelé chovají jako k dětem, vodí je i k psychiatrovi. Nastává věk humanizace zvířat, říká úspěšný výrobce krmiv

Pavel Bouška. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Pavel Bouška. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Už ve více než 60 zemích světa dostávají psi a kočky krmivo od české firmy Vafo. Její majitel Pavel Bouška ví přesně, co prodává, protože všechno ochutnává. „Česká republika je typická psí země. Německo je ale kočičí,“ říká mimo jiné v rozhovoru pro Deník N.

Rodinnou firmu jste přebíral před čtrnácti lety. Jak se stane, že firmu otec předá nejmladšímu ze tří sourozenců?

Jednoduše. Já v patnácti odjel na rok do Států. Kromě toho, že jsem tam studoval a učil se jazyk, jsem žil v rodině, která chovala psa a kočky. Chodil jsem s nimi nakupovat a viděl, co všechno se zvířatům kupuje. To bylo na začátku devadesátých let. Když jsem se vrátil, začal jsem pomáhat s překlady a reklamou, postupně jsem se zapojoval víc a víc. Starší sourozenci měli už rozjeté kariéry, já měl tu výhodu, že jsem byl nepopsaný list.

Od té doby, co jste převzal řízení, jste ze 130 milionů korun obratu byznys vytáhl na čtyři miliardy.
Z Vafo je globální záležitost. Co vám v tom nejvíc pomohlo?

Trh s krmivy na přelomu tisíciletí dynamicky rostl, a to nejen ve východní Evropě. Měli jsme štěstí u toho být. Zároveň jsem si ale v začátku podnikání prožil situaci, kdy jsem ze dne na den přišel o 50 procent odbytu. Díky tomu jsem byl donucen opustit pohodlný model a vznikla naše orientace na prémiové výrobky.

Věk humanizace zvířat se projevuje už v tom, jak se o majitelích zvířat mluví. Už to nejsou majitelé, ale rodiče zvířat, říká Pavel Bouška, který je světově úspěšným výrobcem krmiv. Foto: Nikolay Tchaouchev, Unsplash

V posledním letech nám také nahrává, že se mění vztah chovatelů ke zvířatům. O své mazlíčky se lidé mnohem víc starají. Řekl bych, že co bylo v Americe před pěti lety, začíná být v Evropě. Je čím dál víc normální, že se majitelé ke svým psům a kočkám chovají téměř jako k dětem. Také pro ně dělají první poslední. Nastává věk humanizace zvířátek.

Co to všechno zahrnuje?

V angličtině se teď pro chovatele běžně místo výrazu pet owner (majitel mazlíčka) používá pet parent (rodič). Fungují tam psychiatři pro psy, kvete byznys s hlídáním a venčením psů. V Evropě se tomu blíží ve Skandinávii. U nás zatím tak daleko nejsme. Spoustě lidem nedělá problém, když jejich dítě hlídá chůva, ale aby jejich psa venčil někdo cizí? To ne.

U lidského jídla často platí, že to, co je nezdravé, chutná často lépe. Platí to i pro krmivo pro domácí mazlíčky?

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

V tomto okamžiku nejčtenější