Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Brněnská úrazovka neošetřila cizinky s koronavirem, pod ředitelem se kývá křeslo

Ředitel Úrazové nemocnice v Brně Zdeněk Buštík je ve funkci pátým rokem. Radní na jeho místo vyhlásili konkurz i proto, že nebyli spokojeni s tím, že personál nechal odejít studentky nakažené koronavirem. Vedení nemocnice je ale přesvědčené, že nepochybilo. Foto: Jana Ustohalová, Deník N
Ředitel Úrazové nemocnice v Brně Zdeněk Buštík je ve funkci pátým rokem. Radní na jeho místo vyhlásili konkurz i proto, že nebyli spokojeni s tím, že personál nechal odejít studentky nakažené koronavirem. Vedení nemocnice je ale přesvědčené, že nepochybilo. Foto: Jana Ustohalová, Deník N

Brněnští radní vyhlásili minulý týden výběrové řízení na ředitele městské Úrazové nemocnice. Nelíbilo se jim totiž, že personál nechal odejít tři studentky z Milána, které se chtěly nechat otestovat na nákazu koronavirem. Ta se u nich později prokázala. Nemocnice se brání, že je nemohla zadržet násilím.

V sobotu 29. února ve tři hodiny ráno přišly na pohotovost Úrazové nemocnice v centru Brna tři cizinky. Žádaly vyšetření kvůli podezření, že se nakazily koronavirem. Sestra na ambulanci ale nemluvila anglicky, proto je požádala, aby počkaly v čekárně, a šla pro sloužící lékařku.

Než se personál vrátil s ochrannými pomůckami, které jim nakazují předpisy, byla chodba prázdná. Podle České televize se u dvou cizinek později opravdu potvrdila nákaza koronavirem a skončily v izolaci na infekčním oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce.

Ředitel Úrazové nemocnice Zdeněk Buštík je přesvědčený, že personál nepochybil a zachoval se podle předpisů. „Postupovali přesně podle námi vypracovaných pokynů. Personál chránil sebe a nabídl pacientkám pomoc. Bohužel pracovníci nemocnice nemají možnost je zadržet v budově. Že během chvilky odešly, nemohl nikdo očekávat ani ovlivnit,“ řekl Buštík.

Protože cizinky hned odešly, nemá je nemocnice ani oficiálně v záznamech – neví nic o jejich totožnosti či místě pobytu. „Nevíme, zda byly vyšetřené někde jinde nebo zda byly opravdu nakažené,“ dodal Buštík, podle něhož navíc ženy nevykazovaly žádné symptomy nemoci, i když tvrdily, že jim není dobře.

„Je zarážející, že někdo prohlašuje, že je nemocný, a přitom nemá takové příznaky, které by odhalilo zkušené oko lékaře, jenž na pohotovosti slouží,“ uvedl. Podle lékařky a sestry na pohotovosti totiž ženy nevypadaly nemocně. Proto se vedení nemocnice domnívá, že to ve skutečnosti nebyly zahraniční studentky, které nyní leží na Bulovce.

Buštík ale už dříve pro server iRozhlas.cz připustil, že personál cizinkám vysvětlil, že testování na koronavirus se neprovádí paušálně. „A v případě potíží byly odkázané na Fakultní nemocnici Brno,“ řekl ředitel.

Jenže ženy později pražským epidemiologům potvrdily, že v Úrazové nemocnici z pátku na sobotu byly. „Říkala, že už od středy měly teplotu a první příznaky a v Brně se stav zhoršil natolik, že šly do nemocnice,“ řekla České televizi epidemioložka Martina Marešová.

Co je v Brně a okolí zavřené kvůli koronaviru

 • Základní, střední, vyšší odborné a vysoké školy. Jen u 66 základních škol jde o 33 tisíc žáků.
 • Základní umělecké školy a Centrum volného času Lužánky včetně všech poboček.
 • Knihovny včetně univerzitních, Moravská galerie, zábavní park Vida!, výstaviště, Národní a Městské divadlo, Divadlo Bolka Polívky. Centrála Knihovny Jiřího Mahena má zavřeno, pobočky zůstávají otevřené.
 • Zavřely se velké kinosály. Menší, jako kino Lucerna, omezily počet diváků na 99 na představení. Kino Art hraje jen v malém sále pro 32 lidí. Kino Scala ruší všechna představení, včetně festivalů Jeden svět a Expediční kamera.
 • V SONO centru jsou zrušené koncerty a další akce, a to i ty v rámci festivalu Jazz fest Brno. Menší akce Jazz Festu proběhnou do kapacity 100 návštěvníků.
 • Kluby, jako třeba Fléda, většinu akcí přesunuly na náhradní termín. Koncerty zrušila či přesunula Filharmonie Brno.
 • Divadlo Husa na provázku hraje jen v malém sále.
 • Turistické a informační centrum zavřelo podzemí. Nepřístupná je hvězdárna.
 • Schůzky a veřejné akce zrušil také Junák.
 • Normálně fungují mateřské školy, úřady, soudy a hromadná doprava. Linky na jižní Moravě jezdí jako o prázdninách.
 • Zoo je otevřená, jen zrušila velké akce, stejně jako Technické muzeum.
 • Otevřené jsou i vila Tugendhat, Dům umění, Botanická zahrada či hrad Špilberk.
 • Otevřené zůstávají také dětské zábavní parky Bruno a Bongo, bazény a Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Aquapark Vyškov má otevřeno do kapacity 99 návštěvníků.

Brněnští radní se přesto minulou středu rozhodli vyhlásit na funkci ředitele konkurz. Zřizovatelem nemocnice je totiž město. Podle Petra Hladíka (KDU-ČSL), náměstka primátorky pro zdravotnictví, plánovali radní výběrové řízení na místo ředitele úrazovky delší dobu.

„Je to souhra náhod. Pochybení s koronavirem byla ale poslední kapka. Je nestandardní už to, že mě ředitel o situaci neinformoval jako gesčního náměstka a zástupce zřizovatele,“ konstatoval Hladík.

V Brně se dnes objevily první dva případy nákazy koronavirem.

Náměstek přitom minulou středu novinářům oznámil, že personál úrazovky cizinkám doporučil, ať odjedou taxíkem do Fakultní nemocnice v Bohunicích, kde je infekční oddělení. To se ještě tentýž den ukázalo jako fáma.

„Čerpal jsem z informací, které byly uvedeny na krizovém štábu rady města v úterý v deset hodin. Tam byla podaná informace, která se ukázala jako mylná,“ vysvětlil Hladík. Kdo zprávu o taxíku na krizovém štábu přednesl, si už prý nevzpomíná.

Buštík připustil pouze dílčí pochybení v tom, že personál nebyl schopný komunikovat v angličtině. Ve městě, kde trvale žijí desetitisíce cizinců, to přitom může být problém.

„Jsme si toho vědomi, proto jsme připravili základní anglické fráze pro sestry sloužící na pohotovosti, které s cizinci komunikují při prvním styku,“ popsal ředitel s tím, že se vedení nemocnice ze situace poučilo a dělá taková opatření, aby se to už nikdy nestalo.

Sestry na pohotovosti Úrazové nemocnice se nebyly schopné domluvit s cizinkami, které tam koncem února žádaly o vyšetření na koronavirus. Vedení nemocnice je proto vybavilo základními frázemi. Foto: Jana Ustohalová, Deník N

Buštík podle svých slov ještě neví, zda se o funkci znovu přihlásí. „Nevnímám vyhlášení konkurzu jako důsledek pochybení v přístupu k potenciálně nakaženým cizinkám. Jde o legitimní právo zřizovatele, který obvykle po pěti letech vyhlašuje výběrové řízení,“ řekl Buštík. Jeho funkční období končí letos v listopadu.

Ztráty úrazovky doplácí město

Důvodem vyhlášení konkurzu na místo ředitele úrazovky je ale také dlouhodobá nespokojenost radních s hospodařením nemocnice. V posledních letech jí musí město jako zřizovatel přispívat kolem čtyřiceti milionů korun ročně na provoz, loni poslalo ještě dalších 25 milionů jako půjčku.

Podle Hladíka by město chtělo svůj příspěvek snížit ideálně zhruba na polovinu, tedy na částku kolem dvaceti milionů.

„Potřebujeme zajistit rozumné financování, aby z rozpočtu zřizovatele nešly tak vysoké desítky milionů. Vedení musí také jednat se zdravotními pojišťovnami o navýšení úhrad. A od výběrového řízení očekáváme nastínění nové koncepce péče v úrazovce,“ popsal náměstek s tím, že i v koncepci před pěti lety se tehdy nastupující ředitel Buštík zavázal, že hospodaření nemocnice bude takové, aby se příspěvek města mohl snižovat.

Jenže se ukázalo, že zdravotní pojišťovny platí úrazovce za operace o polovinu méně než jiným nemocnicím. Podle analýzy, kterou si nemocnice nechala vypracovat ministerstvem zdravotnictví letos v lednu, má u tří pojišťoven třetí nejnižší základní sazbu úhrad v Česku, u jedné čtvrtou nejnižší.

„Příspěvek zřizovatele dokrývá naše potřeby, abychom mohli vůbec fungovat. Bez ohledu na to, kdo bude ředitelem, bude muset náměstek Hladík stejně nakonec učinit rozhodnutí, zda město zachová dosavadní rozsah a kvalitu poskytované péče a smíří se s vyšším příspěvkem, nebo jej sníží za cenu omezení poskytované péče,“ říká Buštík s tím, že do rozpočtu nemocnice zasáhlo také vládní zvýšení mezd personálu a víc už šetřit nelze.

Brněnská úrazovka patří mezi menší nemocnice. Specializuje se na těžká zranění a nemoci kostry, lékaři zde provádějí kolem sedmi tisíc operací ročně a hospitalizuje zhruba osm tisíc pacientů. Do městské nemocnice míří třetina chirurgických akutních pacientů záchranné služby. Ambulance ročně přijmou asi osmdesát tisíc lidí.

Zůstaňte v obraze a sledujte nejčerstvější informace kolem koronaviru na jednom místě.

Brno

Koronavirus

Odemčeno o koronaviru

Česko, Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější