Deník N

Proč padají světové burzy, jak to souvisí s koronavirem a jaký vliv to bude mít na Česko

Ilustrační foto: ČTK / ZUMA / Wang Ying
Ilustrační foto: ČTK / ZUMA / Wang Ying

Takový průvan světové trhy nezažily od roku 2008. Padají měny, dluhopisy i akcie firem napříč odvětvími. Cena ropy se v jednu chvíli propadla o více než 30 procent, což je nejvíce od války v Zálivu na začátku devadesátých let. Přinášíme vysvětlení tak razantního poklesu.

Co je příčinou paniky na trzích?

Jedním ze spouštěčů pádů do červených čísel byl páteční krach jednání mezi Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a Ruskem, které odmítlo požadavky na omezení těžby ropy. Producenti tak od dubna zaplaví světový trh levnou surovinou, jejíž cena kvůli tomu už nyní zásadně klesá. Saúdská Arábie, která je v produkci ropy světovou jedničkou, nabízí svým obchodním partnerům rozsáhlé slevy.

Druhou bezprostřední příčinou je epidemie koronaviru. Italská vláda totiž nejdříve o víkendu do karantény uzavřela značnou část severu země se šestnácti miliony lidí. Právě oblast kolem Milána je přitom srdcem italského průmyslu a ekonomiky. Opatření následně úřady rozšířily na celý stát.

Může za situaci spíše ropa, nebo koronavirus?

„Na burze těžko oddělíte, za co může ropa, a za co koronavirus,“ říká hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. Epidemie se přitom

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější