Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Česko s testy na koronavirus šetří. „Nakažených jsou už stovky,“ odhaduje expert

Měření teploty na hraničním přechodu v Rozvadově. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Měření teploty na hraničním přechodu v Rozvadově. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

V Česku přibývá lidí, kteří si stěžují, že je lékaři či hygienici odmítli testovat na koronavirus. A to přesto, že měli příznaky, vrátili se z Itálie nebo se setkali s nemocnými, kteří v rizikových oblastech pobývali. Dosud laboratoře u nás provedly zhruba 930 testů na koronavirus. V ostatních zemích, kde se tato nákaza také rozšířila, se přitom testuje v přepočtu několikanásobně více. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že vyšetření se provádí dostatek.

Státní laboratoře je odmítly, soukromá firma pak u nich prokázala koronavirus. Dva případy z minulých dnů zvedly pochybnosti, jestli se v Česku skutečně testují všichni, kteří by měli vyšetření podstoupit.

Srovnání čísel ze zahraničí tyto otázky ještě posilují. V Česku vyšetřili na koronavirus do pondělí zhruba 920 lidí. To je několikanásobně méně než v ostatních zemích. Například v Rakousku, které má zhruba stejně obyvatel jako Česko, už testovali 4734 lidí.

Přes 4000 lidí vyšetřili na koronavirus i ve Švýcarsku, kde přitom žije méně obyvatel než u nás. Několikanásobně více testů než v Česku dělají v přepočtu na jednoho člověka také v Itálii nebo v Jižní Koreji. Mezinárodní srovnání počtu provedených testů ukazuje, že méně vyšetření dělají z evropských zemí jen ve Francii a v Polsku.

„To, že se po České republice v současnosti pohybují řádově už stovky nakažených a zároveň infekčních osob, není jen názor skeptiků, ale je to holá skutečnost,“ upozorňuje molekulární biolog a odborník na DNA diagnostiku Omar Šerý z Masarykovy univerzity v Brně.

„Každá infekční osoba nakazí průměrně 2,6 osoby. Samozřejmě ne všechny nakažené osoby jsou zachyceny. Čím více se ale bude testovat, tím lepší záchyt získáme,“ dodává Šerý.

„Je to jen chřipka, můžete být v klidu“

Redakci Deníku N popsalo svou zkušenost několik lidí, kteří se testů na koronavirus v posledních dnech obtížně dožadovali. Redakce zná jejich identitu, na jejich přání ale zveřejňuje jen křestní jména.

„Mnoho synových spolužáků strávilo prázdniny v Itálii. Syn říká, že řada z nich dost kašlala, a přitom chodila normálně do školy. Když dostal horečku a hrozný kašel, volali jsme na pohotovost, kde nám řekli, ať to bereme jako chřipku a nic neřešíme,“ říká třiapadesátiletá Marie s tím, že testy na koronavirus synovi zatím nikdo nedělal.

„Moc mě to neuklidnilo, budu volat naší dětské doktorce. Jsem přesvědčená, že v republice pobíhá spousta nakažených a jen kvůli lehkému průběhu onemocnění prostě nevyhledají lékařskou pomoc, stejně jako při jiných virózách,“ dodává Marie.

Zprostředkovanou zkušenost s odmítnutím testů zveřejnil na Twitteru také lékárník Petr Szönyi. „Kamarádka se minulý týden vrátila z lyží, celá skupina měla příznaky lehké virózy. Volala na krajskou hygienickou stanici, tam jí řekli, že má kontaktovat praktického lékaře. Ten ji poslal do lékárny, ať si koupí něco proti kašli. Dotyčná přitom pracuje u rychlé záchranné služby a denně je v kontaktu s velmi nemocnými pacienty,“ podotkl.

Redakce mluvila i se záchranářkou Veronikou, která se v pátek vrátila z Itálie a nyní je v karanténě. „Nebylo by od věci lidi více testovat, protože my máme štěstí, že u nás nepropuklo onemocnění s horším průběhem. Plošným testováním by se ale dalo předejít možným komplikacím spojeným se smrtí,“ upozornila.

„Přijeli jste z jiné oblasti“

Vyšetření na koronavirus se opakovaně dožadovala také Alexandra z Prahy. Z italského Trentina se vrátila s manželem a dvěma dětmi před čtrnácti dny. Třetí den po návratu se začala cítit špatně.

„Bolely mě klouby, hlava, hrudník při nádechu, měla jsem zimnici a celkově jsem se cítila jinak, než když jsem normálně nachlazená. Trochu mě to zneklidnilo. Nikoliv až tak kvůli sobě, ale abych třeba nenakazila babičku s dědou,“ říká Alexandra.

Protože jí bylo čím dál hůř, zavolala minulé pondělí na infolinky hygienické stanice. „Tehdy ještě nebylo Trentino zařazeno do rizikových oblastí, a tak mě odbyli s tím, ať si zajdu ke své praktické lékařce ke konci ordinační doby a že mi udělá vyšetření. Já jsem se ale obávala nakažení koronavirem. Nešlo mi jen o sebe, jako spíš o možné rozšíření viru mezi další lidi.“

Přestože Alexandra neměla horečku, zůstala raději celou dobu i s ostatními členy rodiny doma.

Právě v Trentinu trávila dovolenou i rodina ženy z Prahy 6, u které se minulou středu potvrdila nákaza koronavirem. Hygienici ji přitom nejprve odmítli testovat s tím, že tehdy ještě Trentino nebylo rizikovou oblastí.

Nákaza ženy koronavirem vyšla najevo, když po odmítnutí státního zařízení zamířila do soukromé laboratoře Tilia, kde se ukázaly testy jako pozitivní.

Mezi rizikové se tak zařadilo i Trentino, kde se Alexandra s rodinou pohybovala. Znovu proto volala na informační linky a tentokrát už k ní hygienici vyslali sanitku a zdravotník jí ve čtvrtek kolem poledne provedl testy na koronavirus pomocí výtěru z nosu a krku.

Soukromé laboratoře zatím vzorky neodebírají

Ministerstvo ale tvrdí, že vláda dělá v boji s novou nákazou maximum. „Testy na koronavirus jsou prováděny u všech osob, u kterých hygienici vyhodnotí riziko, že by se mohly nakazit. V současné době laboratoře testují kolem 140 vzorků denně, kapacity jsou však mnohem větší. Dohromady jsou připraveny na více než 600 vzorků denně,“ říká mluvčí úřadu Gabriela Štěpanyová.

„Rozhodně nelze hovořit o selhání zdravotnického systému. Situace kolem koronaviru se v Evropě velmi dynamicky vyvíjí, zejména v Itálii,“ odpovídá na dotaz, zda stát neselhal, když hygienici dva lidi odmítli testovat, ale soukromá laboratoř jejich nákazu potvrdila.

Zatím smí provádět testy na koronavirus jen osm laboratoří, kromě jedné jde o státní instituce. Jeden test vyjde zhruba na pět tisíc korun, které jsou ale hrazené z veřejných peněz. Soukromá laboratoř Tilia, která testovala lidi s podezřením na Covid-19 za 1264 korun, musela svou činnost v pátek ukončit, protože neměla potřebné certifikace pro vyšetřování těchto vzorků.

Zájemci o vyšetření na koronavirus, které státní laboratoře odmítnou, mají nyní smůlu. O uplynulém víkendu si to ověřil také sedmačtyřicetiletý Pavel, který se na tuto možnost dotazoval na infolinkách pražské hygienické služby.

„Před několika dny jsem se potkal na větší akci s několika lidmi, kteří pobývali v severní Itálii. Nekašlali, ani mně zatím nic kromě slabé rýmy není. Ale všude epidemiologové opakují, že virus můžou přenášet i osoby, které nemají příznaky. Proto bych si chtěl raději nechat udělat test, který bych si zaplatil ze svého. Tato možnost ale stále není,“ potvrdil redakci.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula přitom koncem minulého týdne uvedl, že v řádu několika dnů se budou moci lidé nechat testovat v soukromých laboratořích, pokud si budou chtít hradit vyšetření ze svého. Proč tedy dosud tato varianta není možná?

„Koronavirus je nové onemocnění, které doposud nebylo běžné v ČR laboratorně testovat. Státní zdravotní ústav (SZÚ) oslovil všechny laboratoře v Česku, včetně soukromých, zda mají zájem testovat vzorky na toto onemocnění, pokud splňují mezinárodní standardy a takzvané externí hodnocení kvality,“ odpovídá mluvčí ministerstva s tím, že informace bude průběžně aktualizovat.

Dlouhé čekání na výsledky

Lidé, kteří testy podstoupí, se musí obrnit trpělivostí. Správně by se měli dozvědět výsledky nejpozději do druhého dne. Příklady z praxe ale ukazují, že někteří v nejistotě čekají i několik dnů.

Zmíněné Alexandře udělali výtěry z nosu minulý čtvrtek kolem poledne s tím, že výsledky budou druhý den kolem 14. hodiny. „Dosud se mi nikdo ohledně výsledků neozval a už je pondělí,“ potvrdila.

Alexandra přitom absolvovala dlouhou šňůru telefonátů, aby výsledky zjistila. Volala na linku 112, kde jí řekli, že mají přetlak a že výsledky nemají. „Zkoušeli mě neúspěšně přepojit na krajskou hygienu. Tam jsem se pokoušela opakovaně dovolat i sama, ale dovolat se tam nedá. Na SZÚ mě spojovatelka odbyla s tím, že mi výsledky řekne ten, kdo to odebíral, a každý lékař si volá sám a že oni výsledky soukromým osobám sdělit nemůžou,“ podotkla.

Líbí se vám článek Deníku N? Pokud nechcete přijít o ty další, objednejte si do mailu některý z našich přehledů, které pravidelně posíláme. Vybrat si můžete na této stránce.

„Moje praktická lékařka informace nemá žádné, protože lékaři prý řeší jen karantény a při příznacích si to podle pokynů řeší už hygiena a 112,“ dodala Alexandra.

Ministerstvo ji odkázalo na Bulovku na infekční oddělení, kam se ale nemůže celý den dovolat. Doufá tedy, že výsledek testu byl negativní, v opačném případě by ji snad už někdo kontaktoval.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Koronavirus

Odemčeno o koronaviru

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější