Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Přijedete autem a pak jen na chvíli stáhnete okénko. Jižní Korea zavedla zlepšovák, s jehož pomocí poráží koronavirus

Aktuální čísla z Jižní Koreje naznačují, že tamní boj s koronavirem slaví úspěch. Nových případů nákazy začíná ubývat, i když zdaleka není vyhráno. Foto: Heo Ran, Reuters
Aktuální čísla z Jižní Koreje naznačují, že tamní boj s koronavirem slaví úspěch. Nových případů nákazy začíná ubývat, i když zdaleka není vyhráno. Foto: Heo Ran, Reuters

Z Jižní Koreje přicházejí nadějné informace, že tamní koronavirová epidemie začíná zpomalovat. K dnešku navíc Jihokorejci hlásí sice 53 úmrtí na 7478 potvrzených případů nákazy, ale to znamená nízkou smrtnost 0,71 %. Jak to dokázali a v čem si z nich můžeme vzít příklad?

Kim Či-hje se na sedadle řidiče zavrtí, načež z obličeje sejme hygienickou roušku a na chvilku ztuhne. Otevřeným okénkem se jí do auta nakloní člověk v ochranném obleku a se zkumavkou a vatovou tyčinkou v ruce.

Výtěry z nosu a ústní dutiny zaberou jen pár desítek vteřin a je hotovo; Kim si může zase nasadit roušku a pohodlně se opřít. Dotazník o svém zdravotním stavu a cestovatelské anamnéze už vyplnila, teplotu jí změřili, teď už zbývá jen čekat. Samotný test je rychlý (celá procedura trvala sotva deset minut), ale jeho vyhodnocení přece jen nějaký čas potřebuje.

Kim Či-hje předala své telefonní číslo a nejpozději do tří dnů (ale pravděpodobně už v ten samý den) se prostřednictvím SMS dozví, jestli je zdravá. Teď může vyrazit domů, ale ještě předtím si krátce popovídá s reportérem agentury Jonhap.

„Využila jsem drive-thru kliniku, protože jsem se chtěla vyhnout kontaktu s dalšími lidmi,“ vysvětluje Kim.

Její mírná nervozita je vcelku namístě. Kim Či-hje žije v Tegu, čtvrtém největším městě Jižní Koreje, které se koncem února proměnilo v hlavní bojiště s epidemií koronaviru SARS-CoV-2.

Virus se ve velkém rozšířil při hojně navštívených bohoslužbách křesťanské sekty Sinčchondži, odkud spolu s věřícími pronikl i do dalších částí země. Jeho baštou však pořád zůstává dvouapůlmilionové Tegu.

Jihokorejská čísla 

Jižní Korea k dnešnímu odpoledni (8.00 SEČ) potvrdila 7478 případů nákazy SARS-CoV-2. To z ní dělá druhou nejzasaženější zemi po Čínské lidové republice (aktuální čísla z Evropy naznačují, že už ji možná předstihla Itálie).

A Tegu je s přehledem nejzasaženější město na Korejském poloostrově. 75 % veškerých případů v Jižní Koreji (5571) se soustředí právě v Tegu a dalších 15 % (1107) v provincii Severní Kjongsang, k níž metropolitní město Tegu přiléhá. 63 % případů má původ v sektě Sinčchondži.

Náročná směna, která má smysl

Kim Či-hje vůbec nemá radost z krušných časů, které teď její město zažívá. Kdo by taky měl? Ale těší ji aspoň to, jak pružně Tegu s epidemií bojuje. A jestli se něco opravdu povedlo, jsou to drive-thru neboli průjezdná testovací stanoviště. Stačí vyhradit parkoviště a vztyčit provizorní stánky s potřebnou výbavou včetně dobře proškolených zdravotníků, případně přidat mycí rám na dezinfekci auta, a můžete začít.

Pro zdravotníky je to náročná směna. Testují pět hodin nonstop a mají přitom zapovězeno jak pití, tak toaletu, protože by to znamenalo narušit ochranu obleku. Ale dělají, co je nezbytné.

Vědí totiž, že to má smysl. Průměrná kapacita drive-thru kliniky je podle jihokorejských úřadů šest otestovaných lidí za hodinu – třikrát víc než v běžném „kamenném“ středisku. Ty státní jsou sice v pohotovosti už od konce ledna a 7. únorem počínaje byla testovacími sadami a příslušným povolením vybavena i zhruba třicítka soukromých klinik, ale drive-thru klinika je mnohem bezpečnější, protože mezilidský kontakt a s ním i riziko nákazy omezuje na nezbytné minimum. Testovaný nemusí nikam chodit a vysedávat v čekárně; stačí mu sednout do auta a pak na pár minut stáhnout okénko.

„Netuším, koho to napadlo jako prvního. Ale nápad to je vážně báječný!“ ocení Kim Či-hje neznámého autora, než se rozjede zpátky domů.

První drive-thru kliniku na testování koronavirové nákazy otevřeli v Kojangu, severozápadním předměstí Soulu, už 26. února. Samotný nápad je ovšem o dost starší. Pravda, před osmnácti lety, kdy ve světě propukla epidemie SARS, bychom se po něm rozhlíželi zbytečně – Jižní Korea tenkrát zaznamenala pouhé tři případy nemoci a ani jeden smrtelný. A nepochází ani z období epidemie MERS před pěti lety, kterou si Jižní Korea naopak odtrpěla se 183 případy a 38 úmrtími jako druhá chorobou nejpostiženější země na světě po Saúdské Arábii.

Drive-thru testovací stanoviště v Kojangu (archivní záběry z konce února):

Nicméně v roce 2018 už bychom koncept drive-thru kliniky našli – konkrétně ve výzkumném projektu Korejského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC). Tamní odborníci se inspirovali cvičnými protiteroristickými zásahy, jejichž součástí je i rozdávání léků a zdravotnické pomoci civilistům, vysvětluje pro Jonhap jeden z tehdejších výzkumníků, doktor Sin Hi-džun z univerzitní nemocnice nedaleko Soulu.

„Účelem drive-thru testování je úspora času a minimalizace rizika nákazy v testovací oblasti,“ říká doktor Sin. „Nebýt tak masové infekce v Tegu, pochybuji, že by se drive-thru klinikám dostalo takové pozornosti. Ale v nynější kritické situaci se změnily na důležitý nástroj.“

Digitální zbraně

Od 26. února už Jihokorejci vybudovali přes padesát těchto „důležitých nástrojů“ a další každým dnem přibývají. Kromě toho, důležitých nástrojů vyslala Jižní Korea do boje vícero.

Například speciální aplikace pro mobilní telefony, kterou vyvinulo ministerstvo vnitra a bezpečnosti. Spustila se teď v sobotu a prostřednictvím GPS pomáhá hlídat dodržování domácí karantény u bezmála 35 000 lidí, kteří přišli do blízkého kontaktu s nákazou. Jakmile by tito lidé překročili hranice zóny vymezené karanténou, aplikace jim vyšle varování a zároveň systémově upozorní 28 000 úředníků, kteří mají jejich dozor na starosti. Aplikaci mají využívat nejen Korejci, ale také cizinci – kromě korejštiny podporuje i angličtinu a čínštinu.

Už několik týdnů je také v provozu mobilní aplikace, kterou si povinně museli stáhnout přišedší z Čínské lidové republiky včetně Hongkongu a Macaa. Úřadům přes ni musejí pravidelně hlásit informace o svém zdravotním stavu a případné podezření na infekci.

Epidemii od samého začátku dokumentují digitální mapy, zřejmě nejpoužívanější je Corona Map. V přímém přenosu zaznamenává nejen aktuální bilanci epidemie – potvrzené případy, počet uzdravených pacientů a úmrtí –, ale také rizika spojená s případnou návštěvou dané lokality. Červená barva varuje, že v místě se v posledních 24 hodinách pohyboval pacient s nákazou. Žlutá hlásí infekci v řádu 24 hodin až čtyř dnů a zelená, nejmírnější, znamená rozmezí čtyř až devíti dnů.

Corona Map (aktuální k 9. 3. 2020, 16.30 SEČ).

Co se dezinfekce ulic týče, o tu se už nějakou dobu starají kromě vojáků také drony. Jak poznamenal pracovník Červeného kříže v Tegu, „dron dokáže pokrýt rozsáhlou oblast v krátkém časovém úseku“, a nevyžaduje tak velké nasazení lidské pracovní síly, která se díky tomu může soustředit jinde.

Třeba právě na testování nákazy: v Jižní Koreji na koronavirus SARS-CoV-2 otestovali k neděli už 189 263 lidí. U drtivé většiny z nich byl výsledek negativní.

Trest v zákoně a roušky na příděl

Jihokorejská vláda na boj s nákazou uvolnila už skoro 140 miliard wonů (přes 2,6 miliardy korun). Zároveň dala veřejnosti jasně najevo, že lhát a ignorovat vyhlášená opatření – ať už karanténní, nebo preventivní – se nevyplácí. Minulou středu (4. března) schválila legislativní novelu, která stanoví trestní odpovědnost pro lidi s podezřením na virus, kteří odmítnou spolupracovat s úřady a nechat se otestovat. Zároveň vládě umožňuje zakázat vstup do země těm, kdo nemocí Covid-19 trpí nebo na ni mají podezření.

Ty, kteří si nedělají těžkou hlavu s etickou stránkou věci nebo myslí v prvé řadě na sebe, se vláda nově snaží odradit hrozbou pokuty ve výši 10 milionů wonů (zhruba 188 tisíc korun). Ministerstvo zdravotnictví k tomu přiměl případ osmasedmdesátileté pacientky s Covid-19. Ženu hospitalizovali v centru Soulu a ukázalo se, že tamním lékařům opakovaně lhala nejen o svém místě pobytu, ale také o cestách do Tegu, odkud – jak se nakonec ukázalo – pochází.

Vláda ode dneška zavedla také přídělový systém na hygienické roušky. Snaží se tak stabilizovat jejich zásoby a dodávky, které se pod náporem epidemie zhroutily. Značně k tomu přispěli (podobně jako u nás v Česku) lidé, co si dělali zásoby na takzvané horší časy, anebo podnikavci, kteří skoupili, co se dalo, aby pak mohli prodávat za přemrštěné ceny.

Podle nových pravidel si Jihokorejci mohou v lékárně koupit maximálně dvě roušky týdně, a to pouze v pevně určený den stanovený poslední číslovkou v jejich roce narození. Ti, kterým končí na 1 a 6, mohou nakupovat v pondělí, 2 a 7 v úterý, 3 a 8 ve středu, 4 a 9 ve čtvrtek a 5 a 0 v pátek. Když svůj příděl nevyčerpáte v pracovní dny, můžete si přijít o víkendu.

Opatření, jakkoli dobře míněné, dnes vyvolalo mírný zmatek a roztrpčilo hlavně starší lidi, kteří si chtěli koupit roušku, a zrovna nebyl „jejich“ den.

„Lékárník mi řekl, ať přijdu ve středu, protože můj rok narození končí na osmičku. Ale syn mi radil, abych nevycházela ven, protože je to nebezpečné, takže asi zůstanu doma,“ posteskla si sedmdesátnice před jednou z lékáren v Tegu.

V jiné lékárně v Soulu se zas denní příděl roušek rychle vyprodal a „možná až pětina zákazníků odešla s prázdnou, protože přišli ve špatný den. Většinou to byli starší lidé,“ vysvětluje pro Jonhap tamní farmaceut.

Třikrát dobrá zpráva

Přesto platí, že z Jižní Koreje od včerejška přicházejí nadějné zprávy. Nynější statistiky totiž ukazují, že nových případů nákazy začíná ubývat. Zdaleka není vyhráno a upozorňují na to i tamní odborníci s tím, že se mohou objevit nová ohniska nákazy. Varovné signály navíc vysílají i potvrzené případy, kdy byla inkubační doba delší než čtrnáct dní, s nimiž pracuje aktuální nastavení karantény.

Ale čísla průběžně zveřejňovaná Korejským centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC) dokládají, že zatím nejvíc nových případů zaznamenala Jižní Korea v pátek 28. února. Ten den jich bylo 916.

O týden později, ve čtvrtek 5. března, jich bylo 518. V pátek 6. března 483, v sobotu 7. března 367 a v neděli 8. března už „jen“ 248. Dnešní číslo se dozvíme až zítra – počínaje tímto týdnem bude KCDC oznamovat aktuální bilanci jen jednou za 24 hodin, stejně jako to už nějakou dobu dělají čínské úřady.

Líbí se vám článek Deníku N? Pokud nechcete přijít o ty další, objednejte si do mailu některý z našich přehledů, které pravidelně posíláme. Vybrat si můžete na této stránce.

Zdokumentovaný pokles potvrzené nákazy je jedna dobrá zpráva. Ta druhá zní, že od 20. ledna, kdy Jižní Korea objevila první případ infekce na svém území u pětatřicetileté Číňanky, zemřelo 53 lidí. 7478 potvrzených případů nákazy versus 53 úmrtí – to znamená smrtnost 0,71 %. Porovnejme si to s oficiálními čísly z Čínské lidové republiky a bohatě doloženými zprávami o tom, jak se v prvních několika týdnech epidemie chovaly tamní mocenské složky.

Na závěr tudíž ještě jedna dobrá zpráva do třetice: čísla z Jižní Koreje jsou spolehlivější. Je kde se inspirovat.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Dálný východ

Koronavirus

Odemčeno o koronaviru

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější