Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proč milion lidí v metru nevadí, a biatlon ano? Jak lidé fandili za plotem a tepali nekonzistentní vládu

Po těžkém stoupání si závodníci užili alespoň trochu atmosféry, o kterou se vedle Čechů starali i fanoušci z Ukrajiny, Německa nebo Norska. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Po těžkém stoupání si závodníci užili alespoň trochu atmosféry, o kterou se vedle Čechů starali i fanoušci z Ukrajiny, Německa nebo Norska. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Biatlon se pojede, ale bez fanoušků, oznámil premiér Andrej Babiš čtyři dny před začátkem závodů Světového poháru v Novém Městě na Moravě kvůli obavám z koronaviru. Jindy plnou arénu museli pořadatelé narychlo oplotit a do celého areálu mohli pouze lidé s akreditací. Ti nejvěrnější fanoušci během čtyřdenních závodů na Vysočině alespoň na několika místech obestoupili plot a podporovali úplně každého závodníka. Někteří místní se zlobí na to, že vláda není konzistentní, když fanoušci jiných sportů na stadiony mohou.

Během pátečního odpoledne se poblíž novoměstské radnice pohybovala pouze skupinka školáků a několik dalších lidí, kteří si v místních obchůdcích dělali zásoby na nadcházející víkend. Klidná atmosféra desetitisícového městečka vůbec nenasvědčovala tomu, že si v nedaleké Vysočina aréně dojede za necelé tři hodinky Michal Krčmář pro čtvrté místo ve sprintu Světového poháru.

„Nedivte se, oni by tady lidi nebyli ani normálně, protože ve městě bydlí hlavně lidi z jednotlivých týmů. Fanoušci bývají ubytováni v okolních městech a vesnicích,“ vysvětluje prodavač Roman z vinárny poblíž radnice. „Na vládu nadávám, ale ne proto, že bych kvůli jejímu rozhodnutí neměl tržby. Spíše mě mrzí, že lidi nemůžou na stadion,“ dodává.

Romana jsme zastihli, když si dopřával před vinotékou cigaretu. Foto: Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Naštvaný byl zpočátku i starosta města Michal Šmarda. „Nebylo to pro nás jednoduché, byli jsme připravení na varianty, že se závody zruší úplně, nebo že se pojede s rizikem, které odpovědní lidé budou chtít podstoupit,“ vysvětluje Šmarda, který na vládu tlačil, aby rozhodla jakkoli, ale hlavně s předstihem.

„Více než týden před začátkem závodů pan premiér vyhlásil, že rozhodnutí může padnout až den před závody, ale to by byly případné škody ještě daleko větší. Po pondělním rozhodnutí jsem byl naštvaný, ale během závodů už ne, protože opadly emoce a vím, že se Bezpečnostní rada státu opírá o informace odborníků,“ pokračuje.

Z počátku byl místopředseda ČSSD kvůli rozhodnutí naštvaný, ale s odstupem času je rád, že nejednal v emocích. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Chtěli natruc přenos na náměstí

V Novém Městě se v minulosti jezdily i Světové poháry v běžeckém lyžování, jenže biatlon v poslední dekádě zimní konkurenci převálcoval a zařadil se těsně za hokej, co se týče sledovanosti a zájmu fanoušků.

„S oblibou říkám, že biatlon dal lidem z Nového Města pušku

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Sport

V tomto okamžiku nejčtenější