Deník N

Vokřál může jít do boje o Faltýnkův post. Musím zvážit i přesun do Prahy, říká brněnský exprimátor

Bývalý brněnský primátor Petr Vokřál. Foto: ČTK
Bývalý brněnský primátor Petr Vokřál. Foto: ČTK
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek zřejmě bude mít na únorovém volebním sněmu nejméně jednoho protikandidáta. Bývalý brněnský primátor Petr Vokřál potvrdil, že středeční nominaci od domovské jihomoravské organizace přijme.

Pokud by na sněmu uspěl, znamenalo by to pro něj přesun z Brna do Prahy, což dosud odmítal. „Myslím, že první místopředseda by měl být v Praze, takže to taky musím zvážit. Nominace se mohu vzdát vždy. Uvidím, jak se bude situace vyvíjet, jaká by byla podpora v jiných regionech a kdo dostane další nominace,“ řekl Vokřál s tím, že podle něj dělá Faltýnek svou práci velmi dobře. Brněnský exprimátor má šanci na zvolení i díky své popularitě a tomu, že ve straně reprezentuje liberálnější proevropské křídlo.

Předsedkyně jihomoravské organizace ANO a poslankyně Taťána Malá řekla, že nominace Vokřála na funkci prvního místopředsedy neznamená, že se jím nakonec nestane Faltýnek. „Pan Vokřál dostal stejnou nominaci od svého kraje už před dvěma lety. Je to vyjádření podpory. Budeme o tom s ostatními kraji debatovat, ale nebráníme se pak nakonec podpořit třeba pana Faltýnka,“ uvedla Malá.

Jak velké šance na zvolení Vokřál ve skutečnosti má, zatím není jasné. „Šance je vždy, ale domnívám se, že je příliš brzy na zhodnocení její velikosti,“ uvedl jihomoravský poslanec hnutí ANO David Štolpa.

Podle kuloárních informací může nominace vlivné jihomoravské organizace naznačovat, že se mění dosud neotřesitelná pozice Faltýnka, který byl dosud nejbližším spolupracovníkem předsedy a premiéra Andreje Babiše. Tomu může napovídat i středeční konflikt,

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější