Deník N

Tožička do Senátu kandidovat nebude. Spor mezi vedením Pirátů a ústeckou buňkou ukončil sám

Ilustrační snímek. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ilustrační snímek. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Piráti od víkendu řešili, jestli za ně má do Senátu kandidovat Tomáš Tožička, který čelí kritice kvůli jedenáct let starému příspěvku s Davidovou hvězdou a hákovým křížem. Kandidáta včera vyzvalo k odstoupení republikové předsednictvo a Tožička souhlasil. Následně se za něj ale postavila jeho ústecká krajská organizace a stáhnout jeho kandidaturu odmítla. Po několika hodinách ale opět otočila.

Na začátku byl přes deset let starý Tožičkův facebookový příspěvek, v němž kritizoval Izrael za bombardování pásma Gazy v rámci operace Lité olovo. Připojil upravený znak Izraele, kde Davidovu hvězdu doplňuje hákový kříž.

Status se začal hojně sdílet na sociálních sítích a vůči Tožičkovi se ostře vymezila i politická konkurence, například předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Za „nevhodnou a problematickou“ označil formu příspěvku ještě o víkendu předseda Ivan Bartoš a oznámil, že vedení Pirátů chce tuto záležitost řešit.

V pondělí se vedení strany usneslo, že Tožičku požádá o stažení kandidatury – samo totiž nemá pravomoc o tom rozhodnout. „Předsednictvo požádalo v pondělí Tomáše Tožičku o stažení kandidatury. Ten s tím souhlasil a toto sdělil zmocněnci. Tento postup je platný, neboť kandidát má právo po zmocněnci požadovat stažení kandidatury,“ řekl Deníku N předseda strany Ivan Bartoš.

Jenže vedení ústecké organizace záhy na Pirátském fóru oznámilo, že Tožičkovu kandidaturu nestahuje.

„Uznáváme, že forma několika jeho sdělení na sociálních sítích nebyla vhodná a mohla legitimně vyvolat obavy o Tomášovo ideologické zakotvení, jsme však přesvědčeni o tom, že jedenáct let starý facebookový status, který je nadto kritikou nikoliv náboženství, ale politiky státu, reagující bezprostředně na konkrétní událost, není relevantním důvodem pro stažení jeho kandidatury,“ vysvětlila ústecká organizace své stanovisko.

Místopředseda strany Vojtěch Pikal pak dodal, že definitivní stažení kandidatury záleží na

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější