Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Otazníky kolem koronaviru: v čem se liší od běžné chřipky?

Ilustrační foto: ČTK / Andy Wong, AP
Ilustrační foto: ČTK / Andy Wong, AP

Na nový typ viru zatím zemřelo ve světě více procent nemocných než na chřipku. Koronavirus je také nakažlivější a má i delší inkubační dobu, během které může nakažený člověk rozšířit virus. Mají se proto senioři nebo chronicky nemocní raději izolovat od lidí, kteří by je mohli nakazit, i když jsou sami bez příznaků? Deník N přináší přehled hlavních rozdílů mezi oběma typy virů.

Na první pohled je koronavirus v některých ohledech zrádnější než chřipka. Do jaké míry je důvod se jej bát více než běžné chřipkové epidemie?

Nakažený člověk může rozšířit nemoc mezi ostatní, i když je sám bez příznaků. To platí u koronaviru, stejně jako u běžného viru chřipky. Nový virus je ale nebezpečnější v tom, že u něj tato doba trvá podstatně déle.

„Potenciálně největší problém koronaviru je delší inkubační doba. Zatímco u chřipky se virus vylučuje z těla zhruba 12 až 72 hodin, u koronaviru to může být až 14 dnů,“ upozorňuje epidemiolog Rastislav Maďar.

Zároveň ale uklidňuje, že lidé bez příznaků představují menší riziko než ti, kteří je mají. „Mnohem více infekční jsou nakažení lidé, kteří kašlou nebo kýchají. Když se virus vykýchne nebo vykašle, je obalený hlenem, díky kterému vydrží v prostředí delší dobu,“ dodává epidemiolog.

Mezi nejohroženější kapénkovou infekcí patří především zdravotníci, kteří ošetřují lidi s příznaky. Právě k nim by měli být kýchající a kašlající lidé co nejohleduplnější.

Dvakrát vyšší nakažlivost

Další problém je, že se koronavirus rozšiřuje mnohem snadněji než chřipka. Člověk s tímto virem nakazí průměrně další 2,2 lidi, informoval odborný časopis New England Journal of Medicine. Oproti tomu chřipkou nakazí jeden člověk v průměru 1,3 lidí.

Podle epidemiologů záleží především na tom, jak se nakažený chová. „Pokud se infikovaný člověk vydá na výletní loď, může nakazit až tři sta lidí. Když zůstane v izolaci doma, nenakazí se od něj nikdo,“ poznamenává Maďar.

Viry chřipky i koronaviru jsou podle něj podobně agresivní. Zatímco například u salmonelózy se člověk nakazí, až když sní jídlo s několika desítkami tisíc bakterií, u chřipky či koronaviru stačí k nákaze jednotky virových částic.

Riziko pro starší a chronicky nemocné

Rodiče školáků na sociálních sítích rozebírají, jak se mají v následujících dnech a týdnech chovat hlavně s ohledem na své staré či nemocné rodiče.

„Moje dítě má ve třídě hned několik spolužáků, kteří byli o jarních prázdninách na lyžích v rizikových oblastech Itálie. Oběma mým rodičům je přes sedmdesát, táta se léčí s rakovinou. Teď zvažuji, že raději nebudeme děti k rodičům nějaký čas pouštět. I když budou bez příznaků, mohou je nakazit,“ svěřuje se zdravotní sestra Zuzana.

Podle lékařů mohou být taková opatření na místě. „Pokud má někdo doma chronicky nemocné příbuzné, například po onkologické léčbě nebo s vážnou srdeční chorobou, je možná pro jistotu lepší, aby se na nějaký čas vyhnuli kontaktu s lidmi, kteří teoreticky mohou být přenašeči koronaviru,“ dodává Maďar. Děti navíc bývají u virových onemocnění až dvakrát déle infekční než dospělí.

Nebezpečí přenosu nemoci od bezpříznakových lidí potvrzuje také molekulární biolog a odborník na DNA diagnostiku Omar Šerý z Masarykovy univerzity v Brně.

„Toto je velmi zákeřné hledisko nové infekce, které umožňuje její rychlejší šíření. Prozatím se uvádí, že bezpříznakových nosičů koronaviru SARS-CoV-2 může být až několik procent. Na jednu stranu to ukazuje, že se příznaky onemocnění u mnoha osob nemusejí projevit a jejich tělo se s virem vypořádá bez potíží. Na druhou stranu se tito lidé stanou roznašeči infekce,“ popisuje.

Poukazuje na to, že nosiči viru se mohou stát i lidé, kteří se už vyléčili, ale do čtrnácti dnů začnou znovu virus vylučovat.

„Tento aspekt nového koronaviru SARS-CoV-2 bude muset být intenzivně zkoumán, protože bude třeba stanovit, jakým způsobem bude možno označovat osoby po prodělané infekci za vyléčené,“ upozorňuje Šerý.

Rizikový kontakt od patnácti minut

Jedním z hlavních rozdílů mezi chřipkou a koronavirem je také odlišná „cílová skupina“. „U chřipky jsou cílovým organismem děti a mladí dospělí. Dítě onemocní některou z respiračních infekcí až pětkrát do roka, kdežto u koronaviru jsou postiženou skupinou jednoznačně starší osoby,“ podotýká ředitelka pražské hygienické služby Zdeňka Jágrová.

K přenosu infekce může podle ní dojít pouze na poměrně malou vzdálenost. „Světová zdravotnická organizace upozorňuje, že k přenosu nákazy koronaviru může dojít při kontaktu, kdy je vzdálenost nakaženého do 1,6 metru a zároveň trvá po dobu minimálně 15 minut,“ říká Jágrová.

Virus chřipky i koronaviru se přenáší i dotykem. Koronavirus může na předmětech přežívat až několik dnů.

„Zimní období s nižšími venkovními teplotami a nižší relativní vlhkostí vzduchu je z hlediska přežívání virů v prostředí vhodnější. Vzhledem k tomu, že se jedná o nový a dříve neznámý typ viru, nejsou jeho vlastnosti dosud detailně prozkoumány,“ upozorňují na svých webových stránkách ostravští hygienici.

Vyšší smrtnost u koronaviru

Koronavirus je ve srovnání s virem chřipky na první pohled nebezpečnější, i co se týká smrtnosti, tedy počtu lidí, kteří na dané onemocnění zemřou. Zatímco na chřipku umírá v průměru zhruba 0,1 procenta nakažených (v Česku ročně onemocní statisíce lidí a kolem 2000 z nich zemře), u koronaviru se toto číslo pohybuje kolem dvou procent.

Tomu odpovídají i aktuální čísla z Itálie. Podle oficiálních informací se tam zatím nakazilo novým typem viru přes 1500 lidí, 35 z nich zemřelo.

U některých lidí ale probíhá nákaza koronavirem bez příznaků nebo jen s lehkými příznaky. Tito lidé se nikde neevidují. Pokud by byli započteni do celkového počtu nakažených, podle epidemiologů by celkové procento smrtnosti u koronaviru výrazně kleslo.

Líbí se vám článek Deníku N? Pokud nechcete přijít o ty další, objednejte si do mailu některý z našich přehledů, které pravidelně posíláme. Vybrat si můžete na této stránce.

Otevřený, zábavný i dojemný rozhovor novinářky Renaty Kalenské s Karlem Schwarzenbergem v nejnovější knize Edice N: Připraven sloužit. Budete překvapeni, kolik jste o něm nevěděli. 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Koronavirus

Odemčeno o koronaviru

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější