Deník N

Dostálová na turné hájí stavební zákon. Slýchá stížnosti na neschopné projektanty, malé monitory i hry „hochů z Prahy“

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová se setkala nad stavebním zákonem s úředníky a starosty Vysočiny. V kuloárech byla atmosféra uvolněnější než během semináře. Foto: MMR
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová se setkala nad stavebním zákonem s úředníky a starosty Vysočiny. V kuloárech byla atmosféra uvolněnější než během semináře. Foto: MMR

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) objíždí se svou „roadshow“ česká města. Chce úředníkům, starostům a primátorům představit stavební zákon.

V sále jihlavské radnice se místo zastupitelů scházejí zaměstnanci stavebních úřadů Kraje Vysočina. Přišli si z úst ministryně Dostálové vyslechnout, jaké změny je čekají s novým stavebním zákonem.

Úředníci až na výjimky zaujali místa na opačném konci sálu než ministryně. Možná jde jen o dodržení uctivé vzdálenosti, působí to ale, jako kdyby tím vyjadřovali pochybnosti, které ohledně zákona mají. Diplomaticky Dostálovou vítá i primátorka Jihlavy Karolína Koubová. „Ne na všem se shodneme, v lecčems máme jiný názor, ale je potřeba o tématech diskutovat a mluvit, takže prosím, abyste byli otevření ve svých otázkách,“ vyzývá úředníky a starosty šéfka magistrátu.

Pro Deník N rozvedla, že se obává, že úřady ztratí důležité pravomoci a přestanou mít v rukou rozvoj a podobu svého města. Nevěří ani tomu, že se stavební a územně plánovací řízení zrychlí, protože bude stále potřeba stanovisek orgánů, které chrání veřejné zájmy. „Nemůžu tedy než souhlasit s prohlášením, že se paní ministryně snaží protlačit zákon silou,“ dodává otevřeně primátorka. Řadí se tak do zástupu kritiků, kteří potopili „vlajkovou loď“ hnutí ANO už v připomínkovém řízení před Vánoci.

První dotazy úředníků (kromě technikálií) směřují na digitalizaci stavebního řízení. „Jak se technika dostane na jednotlivé stavební úřady? Sledovat projektovou dokumentaci na malém monitoru se zařízením tak pomalým, že můžete jít během načítání na kafe, nejde,“ neskrývá pochybnosti jeden z jihlavských úředníků.

Na to má už Dostálová plán.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Nový stavební zákon

Reportáž

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější