Deník N

Potřebná regulace internetu, nebo nebezpečná cenzura? Brusel udělal důležitý krok, teď je řada na nás

Strategie zveřejněná Evropskou komisí otevírá debatu, která dosud nikde na světě na tak vysoké úrovni neprobíhá: jak zabránit tomu, aby se internetem nešířily lži a manipulace. Foto: Adobe Stock
Strategie zveřejněná Evropskou komisí otevírá debatu, která dosud nikde na světě na tak vysoké úrovni neprobíhá: jak zabránit tomu, aby se internetem nešířily lži a manipulace. Foto: Adobe Stock

Komentář Lukáše Hendrycha: Evropská komise zveřejnila přelomovou strategii vymezující směr, kterým by se Unie měla v oblasti digitálních technologií v příštích dekádách vydat. Její součástí jsou mimo jiné i plány na regulaci internetu, respektive internetových firem a online platforem. Okamžitě se ozvaly hlasy, které Brusel viní z pokusů o umlčení kritických názorů a snahy cenzurovat veřejnou debatu. Tak se podívejme, co se vlastně chystá a proč.

Na koho připravovaná legislativa míří, je všem jasné – Facebook, YouTube, Google a další podobné internetové giganty. Podle Komise se pozice těchto platforem vymyká kontrole a jejich vliv na myšlení stamilionů lidí je dlouhodobě podceňovaný. Internetové společnosti by podle ní měly být zodpovědné mimo jiné za nelegální a nenávistný obsah, které na jejich servery uživatelé nahrávají.

Hate-speech, hate crime či šíření teroristického obsahu však nejsou jedinou motivací plánů na utažení internetových šroubů. Problém podle Komise leží i v masivním a cíleném šíření dezinformací a lží či v netransparentním zadávání politických reklam na internetu, které pro efektivní a přesné zacílení využívají neznámé algoritmy a psychologické profilování. Ty jsou vytvořené na základě osobních dat uživatelů, která jsou často získána pochybnými nebo nezákonnými způsoby.

Například podle místopředsedkyně Komise pro evropské hodnoty a transparentnost Věry Jourové, do jejíhož portfolia výše zmíněná problematika spadá, je cílené šíření dezinformací a fake news – třeba v předvolebním období – ohrožením demokratických procesů a institucí.

„Diskutovali jsme mimo jiné o tom, jak se platformy vypořádávají s výzvami, jako jsou dezinformace či zasahování do voleb. Shodli jsme se na potřebě větší transparentnosti dat a algoritmů, které platformy využívají. Jen tak bude společnost vůči online manipulaci a propagandě více imunní,“ uvedla Jourová po nedávném jednání se zakladatelem Facebooku Markem Zuckerbergem.

„V dlouhodobém horizontu musíme naši společnost obrnit proti online manipulaci a zasahování do našich demokratických procesů. Musíme investovat do digitální gramotnosti, do prosazování kvalitní a nezávislé žurnalistiky a mediálního pluralismu,“ dodala Jourová a zdůraznila, že to vše musí probíhat při zachování základních lidských práv a svobod včetně svobody slova.

Tomu ale odpůrci internetové regulace nevěří a jakékoli zásahy do internetové svobody odmítají. Příkladem

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější