Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nový problém v boji s koronavirem: jeho nositeli mohou být i vyléčení pacienti

Testovací sada na koronavirus SARS-CoV-2 (nCoV). Foto: CDC USA, Wikimedia Commons
Testovací sada na koronavirus SARS-CoV-2 (nCoV). Foto: CDC USA, Wikimedia Commons

Naznačují to zprávy z jihočínské provincie Kuang-tung, kde testovali pacienty uzdravené z nemoci Covid-19 a propuštěné z tamních nemocnic. U asi 14 % z nich ukázal test na koronavirus pozitivní výsledek.

Oznámil to tento týden náměstek provinčního centra pro kontrolu a prevenci nemocí Sung Tchie, informují čínské noviny Caixin.

Pozitivní výsledek u těchto zhruba 14 % pacientů naznačuje, že i lidé, u nichž symptomy choroby pominuly a jsou pokládáni za uzdravené, mohou i nadále být nositeli viru.

Jestli to znamená, že jsou také jeho šiřiteli – tedy že i po uzdravení mohou nakazit jiné lidi –, to zatím experti přesně nevědí. Nicméně podle Sunga předběžně odhadují, že tito pacienti se z plicní infekce ještě stoprocentně nevyléčili, ačkoli splňují kritéria, podle nichž za vyléčené pokládáni jsou.

Co znamená být uzdravený?

Na vysvětlenou: aktuální směrnice Národní komise pro zdravotnictví (čínského ekvivalentu ministerstva zdravotnictví) stanoví, že aby pacient mohl být pokládán za vyléčeného, musí být splněno několik podmínek.

Zaprvé je nutné, aby rentgenové snímky ukázaly čisté plíce bez infekčních ložisek. Za druhé musí pominout průvodní symptomy nemoci Covid-19 jako horečka, dýchací potíže či kašel. Za třetí, a to je nejdůležitější:

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Čína

Koronavirus

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější