Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Koronavirus vypustili Američané kvůli penězům, tvrdí astrologovo video, které zhlédly statisíce Čechů

Náhled skrytého videa Antonína Baudyše. Zdroj: vehvezdach.cz
Náhled skrytého videa Antonína Baudyše. Zdroj: vehvezdach.cz

S čekáním na zprávu o výskytu koronaviru v Česku roste mezi lidmi i zájem o téma virového onemocnění. Což s sebou přináší také řadu výmyslů a dezinformací, které u veřejnosti jen vzbuzují paniku. S „nejúspěšnějším“ z nich se prostřednictvím řetězových e-mailů a videa na YouTube seznámilo téměř 300 tisíc lidí. Po dotazech Deníku N autor video schoval.

Českými e-mailovými schránkami koluje odkaz na video astrologa Antonína Baudyše. Ten svým divákům říká, že epidemie virového onemocnění Covid-19 je vlastně byznysovým plánem vzniklým ve Spojených státech. Baudyšovo video dosáhlo úctyhodných 300 tisíc zhlédnutí.

Autor videa v kostce popisuje, že virus byl lokalizován v USA již v roce 2003 a na jeho šíření má vydělat britská laboratoř, která dostala na výzkum vakcín velký finanční grant. To Baudyš ve svém videu dokládá odkazy na příslušné patenty, které jsou veřejně dostupné. Celou současnou epidemii měla podle Baudyše předem avizovat konference v New Yorku, která proběhla v říjnu 2019.

Zhruba patnáctiminutový záznam je přitom spíše než informačním zdrojem kompilátem vyvrácených a vyvratitelných fám a hoaxů.

Event 201

Pod názvem Event 201 proběhla loni v říjnu ve Spojených státech na Univerzitě Johnse Hopkinse ve státě Maryland konference, na níž účastníci simulovali možné dopady globální pandemie. Této akce se zúčastnila patnáctka zástupců světového byznysu, vlád a také globálních zdravotnických institucí.

Jak popisuje samotný web události, který nabízí kompletně záznam z celé akce, šlo o cvičení, kdy účastníci v rámci debat řešili, co vlastně dělat, pokud by došlo k pandemii. „Taková cvičení jsou efektivním nástrojem, jak pomoci získat politikům celistvější pochopení náhlých výzev, kterým mohou v reálné a dynamické krizi čelit,“ píší organizátoři.

Baudyš ovšem vyznění akce viděl jinak. „Udělali tam určitý odhad, jak to bude s úmrtností takové epidemie. Uvažují o 65 milionech mrtvých během 18 měsíců,“ tvrdí ve videu. „Jelikož se toto setkání odehrálo 18. října 2019 v New Yorku, tak to skoro vypadá jako určité promo na epidemii, která se nyní rozeběhla,“ uvádí dále autor sdíleného videa.

Tento jeho výklad je ovšem zcela nesmyslný. Celá akce totiž nijak nepracovala s tím, že možnou budoucí šířící se nemocí bude právě virus Covid-19. „Pro náš scénář jsme modelovali fiktivní koronavirovou pandemii, explicitně jsme ale uvedli, že nejde o žádnou predikci,“ stojí v prohlášení univerzity, která tak reagovala na četně rozšířené hoaxu ohledně 65 milionech mrtvých.

Autor českého dezinformačního videa, stejně jako celá plejáda zahraničních účtů totiž spojuje „koronavirus“ a virus „Covid-19“ dohromady. Koronavirů je přitom více, je to kmen chorob, pod nějž spadají třeba i SARS nebo MERS.

Deník N oslovil s touto připomínkou i samotného Baudyše. Ten ji uznal. „To máte pravdu, ale důvod je ten, že teď po víc než měsíci už jsme všichni chytřejší. Na začátku, kolem 20. ledna, informace na toto téma chyběly, žádný Covid-19 stanovený nebyl, já jsem ty věci čerpal z Wikipedie, abych neblbnul, abych nebyl napadnutelný. Od té doby se na Wikipedii informace značně rozrostly, protože se z toho na planetě stalo téma číslo jedna,“ vysvětluje astrolog.

Baudyš se k tématu koronaviru vrátil i v dalších videích. Například ve svém druhém výstupu se věnoval i výše zmíněné konferenci Event 201. Mluvil o tom, že univerzita vydala k celé věci prohlášení, dále ho už ovšem nerozebírá. Tato další videa mají navíc oproti původní nahrávce jen malý dosah.

„Možná měli smůlu, možná to je tak, že naši transatlantičtí partneři možná vědí víc, než víme my, ale oni 18. října udělali tuhle veřejnou simulaci, do které postavili koronavirus, Latinskou Ameriku a prasata a v půlce ledna se koronavirus stává tématem,“ dodává Baudyš.

Patenty

Českému videu o koronaviru mělo dodávat legitimitu také to, že se hned v úvodu autor zaklíná doložitelnými zdroji svých tvrzení. Tvrdí, že na všechno má nějaký důkaz. V průběhu videa ukazuje dva patenty, které mají dokládat jednak vznik současného onemocnění a také možný vznik vakcíny, na níž má jedna britská laboratoř vydělávat peníze.

„Už v roce 2003, kdy byl SARS virus lokalizován, byl zároveň izolován lidský koronavirus patentovým úřadem USA,“ tvrdí Baudyš s tím, že přikládá printscreen patentu dostupného přes Google.

Ten skutečně existuje – jedná se o patent z roku 2007. Jelikož je držitelem patentu americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci, Baudyš naznačuje, že virus vlastně již poměrně dávno izolovala americká vláda. Ovšem stejně jako v případě konference v USA Baudyš směšuje obecně typ koronavirního onemocnění s konkrétní nemocí, která se aktuálně šíří.

Dříve izolovaný virus a současný jsou přitom rozdílné nemoci. Agentura AFP uvádí vyjádření specialisty na tento typ onemocnění z Univerzity v Severní Karolíně, podle kterého se původní izolovaný typ nemoci od viru, který se šíří aktuálně, liší o 25 procent. Není tedy pravdou, že by již před 17 lety Spojené státy získaly Covid-19, který následně vypustí dle libosti. Podobně nesmyslné je také tvrzení, že by měla na celé záležitosti profitovat britská laboratoř, kterou Baudyš zmiňuje.

„Všechno nasvědčuje tomu, že virus byl do světa poslán za účelem velkého vydělání nedozírných peněz na vakcíně. Konkrétně britská laboratoř Pirbright Institute uvedla 15. listopadu 2019, tedy dva měsíce před vypuknutím epidemie, že obdržela obrovský grant na vytvoření nových lidských vakcín. Tato laboratoř si v roce 2015 podala patent na využití koronaviru jako vakcíny pro léčbu a prevenci řady jiných respiračních onemocnění,“ tvrdí ve videu Baudyš.

Nastává zde tradiční problém – směšování označení „koronavirus“ s Covid-19, který se šíří světem. Laboratoř se sice zabývá i koronaviry, nepracuje ovšem s tímto konkrétním typem. Baudyš nebyl prvním, který podobnou konstrukci přinesl. Už proti dříve šířeným fámám se laboratoř ohradila. „Pirbright Institute provádí výzkum koronaviru, který infikuje drůbež, a prasečího deltakoronaviru, který infikuje prasata. Nepracuje s lidskými koronaviry,“ píše laboratoř ve svém prohlášení.

Baudyš Deníku N přiznal, že vlastně neví, jak se ve skutečnosti věci mají. „Já vůbec nevím, jak to je, jen jsem vyslovil obavu, jestli tam nemůže být komerční souvislost,“ říká autor videa se statisíci zhlédnutími.

Žádná česká specialita

Popsané konstrukce se již dříve objevily také v zahraničí. A nejen ony. Téma nákazy totiž proniklo fakticky do všech světových médií a tím pádem i na sociální sítě. Což s sebou v posledních letech nese vždy také příval nejrůznějších dezinformací na libovolné téma.

V případě aktuální nákazy se kromě různých výmyslů o původu viru šíří například zprávy, že jde ve skutečnosti o biologickou zbraň. Další zprávy se týkají toho, že úřady výrazně podhodnocují počty obětí. To mají dokládat fotografie, které mají zobrazovat velké počty mrtvých – přitom jde často o snímky ze zcela jiných částí světa a jiného období. Jedna z takových fotek, která ukazovala mrtvé ležící přímo na náměstí, pocházela z německého Frankfurtu z roku 2014. Nejrůznější podobné hoaxy, které se již počítají na desítky, postupně vyvrací například factcheckingové oddělení agentury AFP nebo projekt FactCheck.org.

Baudyš své video ve středu po dotazech Deníku N na jednotlivé rozpory mezi prezentovanými fakty a realitou skryl. „Měl jsem to v úmyslu udělat dnes v poledne. Zamkl bych jej i bez našeho rozhovoru, ale vaše dotazy mne ujistily v tom, že je lepší poskytovat aktuální informace,“ napsal Baudyš Deníku N s tím, že si za svými informacemi stojí.

Líbí se vám článek Deníku N? Pokud nechcete přijít o ty další, objednejte si do mailu některý z našich přehledů, které pravidelně posíláme. Vybrat si můžete na této stránce.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Dezinformace

Koronavirus

Odemčeno o koronaviru

Ověřili jsme

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější