Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Respirátory proti koronaviru shání marně i lékaři a lékárníci. Ve státních rezervách je jich málo

Zásoby respirátorů ve Správě státních hmotných rezerv. Foto: úřad
Zásoby respirátorů ve Správě státních hmotných rezerv. Foto: úřad

Prodejci hlásí, že nemají na skladě žádné respirátory typu FFP3, které ochrání proti nákaze koronavirem. Deník N zjistil, že tyto pomůcky marně shánějí i lékaři z ambulancí nebo lékárníci. Kraje proto chtějí požádat vládu o uvolnění zásob ze státních hmotných rezerv, v nich je ale zhruba jen deset tisíc kusů. Podle ministerstva zdravotnictví jde o velký problém a chce ho řešit co nejdříve.

Před nákazou koronavirem běžné roušky neochrání. Speciální respirátory, které vdechnutí viru zabrání, ovšem na trhu nejsou. Nejen pro pacienty, ale ani pro zdravotníky.

„Pro personál lékárny jsem dala bokem alespoň pár respirátorů pro akutní potřebu, ale jelikož jsou většinou jednorázové, personál by vydržel s ochrannými pomůckami tak čtyři dny. Kdo poradí, kde je vzít?“ ptá se brněnská lékárnice Helena Slámová.

Lékaři poptávají respirátory marně

Prodejci ochranných pomůcek potvrzují, že mají sklady zcela vyprodané. V posledních hodinách přitom musí odmítat i lékaře, kteří si chtějí pomůcku pořídit.

„Od včerejšího večera vyřizujeme telefonáty vyděšených lékařů, kteří poptávají respirátory. Objednávky nám chodily i v noci. Bohužel je nemáme, výrobci je nedodávají,“ říká pracovnice firmy Vochoc, která tyto pomůcky prodává.

Respirátory, jejichž cena se na trhu obvykle pohybuje do pěti set korun, nemá ani další velký prodejce ochranných pomůcek. „Ano, volají nám i lékaři, ale bohužel je nemáme a vůbec netušíme, kdy se dodávky obnoví,“ potvrzuje zástupce firmy Pícha Safety.

Někteří prodejci v posledních dnech cenu respirátorů zvýšili, v jednom z obchodů se výrobek prodával za téměř dva tisíce korun. Přesto má i tento e-shop respirátory nyní vyprodané.

Ve státních hmotných rezervách není pomůcek dostatek

O nedostatku respirátorů se přesvědčila také lékařka Eva Pauchová z Nemocnice Prachatice. „Obrátili jsme se na vedení nemocnice, jak tuto situaci řešit, protože si s ní nevíme rady,“ říká.

Vedení holdingu Jihočeské nemocnice Deníku N potvrdilo, že jde o velký problém. „Po dohodě s vedením kraje bychom chtěli požádat vládu o uvolnění ochranných pomůcek ze státních hmotných rezerv,“ říká člen představenstva Michal Čarvaš.

Lékařů je přitom v Česku zhruba 40 tisíc, zdravotních sester kolem 80 tisíc a přibližně 2700 lékáren. Jednorázové respirátory lze používat jen jeden den, proto by v případě výskytu koronaviru byly třeba řádově stovky tisíc kusů na měsíc.

Ve státních hmotných rezervách je ale v tuto chvíli jen zlomek tohoto počtu. „Na základě požadavku ministerstva zdravotnictví máme ve skladech více než desítku bioboxů a pak také ochranné roušky, ochranné obleky, brýle a rukavice. Jednorázových respirátorů máme na skladě v řádu nižších desítek tisíc kusů,“ řekl Deníku N předseda úřadu Pavel Švagr. Podle zdroje Deníku N jich však má úřad na skladě zhruba deset tisíc.

Podle ministerstva zdravotnictví je takové množství v případě výskytu koronaviru nedostatečné. „Je to velký problém. Zásoby nestačí, požadavky jsou obrovské. Budeme hned zítra jednat o tom, jak zabránit českým výrobcům, aby respirátory vyváželi do zahraničí,“ sdělil Deníku N náměstek Roman Prymula, který je zároveň epidemiolog.

Nemocnice zatím zásoby mají

Ministerstvo ale ujišťuje, že nemocnice jsou nyní na případné šíření koronaviru připraveny. „Nemocnice, které řídí ministerstvo zdravotnictví, mají tisíce respirátorů nejvyššího stupně ochrany a statisíce roušek. V souvislosti s aktuální situací se navíc všechny přímo řízené nemocnice předzásobují a znásobují své zásoby,“ říká Martin Novotný z tiskového oddělení ministerstva.

Deník N zjišťoval, kolik kusů respirátorů FFP3 v tuto chvíli nemocnice mají. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze má zhruba dva tisíce těchto pomůcek, pražský IKEM kolem 600 kusů. Ostatní oslovené nemocnice konkrétní počty neuvedly, pouze konstatovaly, že mají ochranných prostředků dostatek.

Paniku nechce vyvolávat ani Česká lékárnická komora. „Situaci v souvislosti s výskytem koronaviru v zahraničí aktivně řešíme s ministrem zdravotnictví i premiérem Andrejem Babišem. Pro lékárníky připravujeme materiály pro další informování pacientů v lékárnách,“ říká prezident komory Aleš Krebs.

„Mluvil jsem s prezidentem lékárnické komory Alešem Krebsem a požádal jsem ho, aby si lékárny objednaly s předstihem roušky a respirátory pro naše lidi. Adam Vojtěch zase požádal nemocnice, aby se předzásobily rouškami a respirátory na čtyři měsíce dopředu,“ napsal k tomu na svém Twitteru premiér Babiš.

Líbí se vám článek Deníku N? Pokud nechcete přijít o ty další, objednejte si do mailu některý z našich přehledů, které pravidelně posíláme. Vybrat si můžete na této stránce.

Zůstaňte v obraze a sledujte nejčerstvější informace kolem koronaviru na jednom místě.

Koronavirus

Odemčeno o koronaviru

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější