Deník N

Jóga nemá být wellness, má posílit, ne rozmazlovat, říká její učitel

Moje hodiny kladou na člověka nároky – ale jsou to nároky zdravé a přiměřené, nikoli přetěžující, říká psycholog a učitel jógy Matej Štepita. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N
Moje hodiny kladou na člověka nároky – ale jsou to nároky zdravé a přiměřené, nikoli přetěžující, říká psycholog a učitel jógy Matej Štepita. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Doba, ve které žijeme, je extrémní a má vyšší nároky na udržování duševního zdraví, říká Matej Štepita, psycholog a učitel jógy.

Lákala vás jóga kvůli fyzickému pohybu, nebo pro svůj duchovní rozměr?

Nepamatuju si už asi úplně přesně, jak jsem to vnímal, když jsem jako sedmnáctiletý s jógou začínal, ale myslím, že hrály roli obě tyto stránky. Mám totiž rád pohyb a jsem i zvědavý člověk.

Vždy mě zajímaly otázky směřující k poznání toho, kdo je člověk, jaké jsou jeho možnosti, jaký má vztah ke světu, a mělo to u mě blíže k filozofii a spiritualitě než k nějakému konkrétnímu náboženství.

Později jsem vystudoval psychologii, které se věnuji dodnes. Lidská duše mě fascinuje ze všeho nejvíc. Snažím se k ní přiblížit z různých stran, poznat ji a hledám možnosti, jak se o ni starat a jak ji rozvíjet. Na józe mě tedy primárně zajímá možnost duševního a osobnostního rozvoje.

Jak jste se k józe dostal – už v sedmnácti letech?

Velmi jednoduše a přímo – józe se věnovala moje máma. Od dětství tak byla jóga součástí mého života. Jako dítě jsem se zúčastnil i několika jógových táborů, ale intenzivnější zájem přišel, až když mi bylo sedmnáct let a začal jsem chodit na první kurz. To bylo moje první osobní seznamování se s jógou, které se postupně vyvíjelo.

Jak nám umí jóga pomoci v oblasti duševního zdraví?

Jóga na to jde z jiné strany než klasická psychologie. Ta se, zjednodušeně řečeno, věnuje většinou nějakému konkrétnímu problému, hledá způsob, jak ten problém či duševní zranění zahojit, ošetřit a podpořit člověka v tom, aby je dokázal zpracovat.

Jóga je z hlediska duševního zdraví především prevence a může být i podpůrnou terapií, nikoli náhradou psychologické či psychiatrické pomoci. Může se však s nimi vhodně doplňovat. Z dlouhodobého hlediska pěstuje jóga vnitřní sílu a odolnost člověka – pokud je správně vedena.

Takže ne každá jóga, kterou najdeme, bude zároveň prospívat i naší psychice?

Ne, není to automatické. Vždy to závisí na

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější