Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rolbař v NHL zastínil i Ovečkina. Po transplantaci ledviny už přitom neměl nikdy chytat

David Ayres nastoupil za Carolinu do zápasu proti Torontu v modré výzbroji s logem Toronta Marlies, tedy záložního týmu Maple Leafs. Foto: ČTK / Frank Gunn, AP

Alexandr Ovečkin sice o víkendu vstřelil svůj 700. gól v základní části NHL, hlavní hvězdou se ale stal David Ayres v dresu Caroliny. Dvaačtyřicetiletý neznámý rolbař z Toronta, který na nejvyšší úrovni nikdy nechytal.

Během zápasu NHL mezi Torontem a Carolinou se hostům zranili postupně oba brankáři. James Reimer vydržel v brance jen necelých čtrnáct minut, než odkulhal s poraněným kolenem, Petr Mrázek musel odstoupit v předklonu v polovině zápasu po střetu s domácím útočníkem Kylem Cliffordem.

Do branky tak musel na zbylých 28 minut a 41 vteřin dvaačtyřicetiletý, a hlavně v hokejovém prostředí absolutně neznámý David Ayres. Gólman, který před patnácti podstoupil transplantaci ledviny, sice inkasoval z deseti střel dvě branky, ale i tak dovedl Carolinu k vítězství 6:3.

Rolbař Toronta Marlies – záložního týmu Maple Leafs – si zaslouženě užil ovací spoluhráčů a také děkovné řeči kouče Hurricanes Roda
Brind’Amoura. „Budu stručný. Není obvyklé, abychom si ze zápasu odnesli takhle významnou vzpomínku. Budu si pamatovat navždy, jak jste pro Davida hráli celou třetí třetinu a jak on chytal pro nás. Jsem na vás hrdý.“

Bývalý kapitán a současný trenér Caroliny nebyl jediný, koho příběh nadchl. „I pro gólmana NHL je těžké se vracet po zranění. Člověk se cítí, jako kdyby nikdy nechytal. To, co Dave předvedl, je neuvěřitelné. Je to legenda,“ přidal Reimer.

„Hlavně si to užij!“

Samotný brankář, který chytal na vysoké úrovni naposledy jako junior, si nejdříve myslel, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.