Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Lidé v Miláně panikaří. Udělali jsme stejnou chybu, jakou teď děláte vy, říká Ital z Brna

Bezpečnostní opatření v Miláně. Foto: ČTK / Claudio Furlan, AP
Bezpečnostní opatření v Miláně. Foto: ČTK / Claudio Furlan, AP

Emanuele Ruggiero je italský režisér a kameraman z Milána, který žije v Brně. V severoitalské metropoli má celou rodinu, s níž je kvůli koronaviru v neustálém kontaktu.

Kdo z vaší rodiny je teď v Miláně?

Moje máma, sestra i bratr, všechny tety, strýcové, bratranci a sestřenice, samozřejmě kamarádi. Mezi lidmi je panika, bojí se. Máma je v té největší panice, bojí se úplně všeho. Je jí osmdesát.

Bojí se proto, že v Itálii zemřeli hlavně starší lidé?

Spíš proto, že staří lidé se víc všeho obávají a ona má pocit, že se o všechno musí postarat. Moje sestra pracuje pro fotbalový klub, ale dostali home office, a tak pracuje z domova. Bratr pracuje pro pojišťovnu a taky pracuje z domova.

Jaká je v Miláně atmosféra, jak to lidé vnímají?

Jak kdo. Lidé jako můj bratr to berou normálně, on si došel dneska k lékaři i nakoupit. Lidé jako moje máma se hodně bojí. V ulicích je prázdněji, po městě chodí míň lidí a na silnicích je tak třetina aut. Kde byly dřív zácpy, tam se dá bez problémů projet.

Jaká je situace ve městech, kde nákazu našli?

Lidé musí zůstat doma a italští policisté, takzvaní carabinieri, a vojenské jednotky blokují všechny výjezdy a příjezdy do těch měst.

Dá se v obchodech sehnat jídlo? Viděli jsme vaše fotky prázdných regálů.

Protože lidé panikaří, skupují, co se dá. Masky, mýdla na ruce nebo technický alkohol či čističe jsou vyprodané. Taky hodně nakupují konzervy, pečivo, těstoviny a rýži. Tak aby aspoň týden vydrželi.

Lidé v Miláně kupují hlavně trvanlivé potraviny, aby vydrželi týden nejít do obchodů, popisuje Ital Emanuelo Ruggiere. Foto: FB Emanuela Ruggiereho

Máma si v pondělí objednala nákup s dovážkou domů a přivezou jí to až ve čtvrtek, protože si lidé masivně objednávají zboží, aby nemuseli chodit do obchodů. Samozřejmě se na tom někteří snaží vydělat, a tak věci jako masky, které stály euro, teď stojí i patnáct eur.

Tohle trvá od doby, co se o koronaviru ví, nebo lidé skupují přípravky až teď?

Je to naprosto aktuální situace od neděle, co se obchody stihly vyprázdnit. Vždyť během 36 hodin zemřelo sedm lidí a je 200 nakažených (stav do pondělního odpoledne, pozn. red.). Z těch dvou stovek zůstalo asi čtyřicet procent lidí doma a šedesát procent je v nemocnici.

V nemocnicích?

Ano. Itálie podnikla masivní kontrolu viru v šíři, jakou neudělala žádná jiná země na světě. Hledají kohokoliv, kdo se jakkoli mohl s virem setkat – kamarád kamaráda, který má kamaráda, prostě jakékoliv podezření se prošetřuje.

Zaměřují se na konkrétní oblasti a jdou za konkrétními lidmi. Například o tom osmatřicetiletém muži, který teď podle všeho umírá v nemocnici, se ví, že šel do baru, pak běhat a všechny, koho potkal, proto teď prověřují a testují.

Emanuele Ruggiero (51)
Režisér a kameraman, pochází z Milána. Deset let pracoval jako první asistent režiséra v Piccolo Teatro v Miláně. Jedenáct let působil v režisérské skupině slavného italského seriálu 100 Vetrine. S českou manželkou žije v Brně, je majitelem firmy Kinovision.

Co lidem úřady radí?

Dávají lidem klasické tipy: ať si myjí ruce, ať zůstanou doma, pokud můžou. Ale pochopte, asi třetina Itálie může být zablokovaná. To je zhruba dvacet milionů lidí, šílené.

Které instituce jsou zavřené?

Samozřejmě školy na celý týden, všechny bary, kina, stadiony, soudy a všechny veřejné prostory po šesté hodině večer. Je to velmi špatné pro naši ekonomiku, protože lidé museli přestat pracovat.

Co je na tom nejhorší?

Ta panika lidí.

Vy taky panikaříte?

Mám strach o svoji rodinu, to přiznávám. Uklidňuju se tím, že matematicky je nepravděpodobné, že se někdo z nás nakazí. Ze sta nakažených lidí se dvacet lidí dostane do nemocnice a, dejme tomu, čtyři nejstarší zemřou.

Reagují nějak lidé na to, že jste z Itálie?

Někdy se nás v zahraničí bojí, říkají nám, ať jdeme pryč. Třeba teď z Itálie přiletělo asi sedmdesát lidí na ostrov Mauricius. Když tam doletěli, řekli jim: „Buď půjdete nejdřív do karantény, nebo se vraťte domů.“ Rozumím tomu, musí si dávat pozor, ale pro nás Italy je to hrozné.

Italský režisér a kameraman Emanuele Ruggiero. Foto: archiv E. Ruggiera

V čem podle vás udělala Itálie chybu?

Jednoznačně v tom, že zakázala přímé lety z Číny. Stejnou chybu ale teď dělá i Česko.

Proč je to chyba?

Protože lidé z Číny samozřejmě přijedou, jen to vezmou jinudy. Kdyby přímé lety nechali, mohli mít přehled o všech, kdo jimi přiletí, a kontrolovat je. Takhle? Lidé létají přes Dubaj, přes Šrí Lanku, jakkoli, a můžou nákazu ještě víc rozšířit.

Kdy budete vědět, jestli vládní protiopatření zafungovala?

Za dva týdny uvidíme, jestli čísla klesají. Dřív to bohužel jasné nebude.

Proč je zrovna v Itálii nákazy tolik? V Německu 15 lidí, ve Francii jeden, v Itálii 200.

Je to zvláštní. Možná proto, že to tolik kontrolujeme a aktivně hledáme možné nakažené.

V Česku jsou teď jarní prázdniny, mnohé rodiny jezdí do Itálie lyžovat. Měli bychom se bát, že přivezou zpátky koronavirus?

Nemyslím si. Na horách se objevil pouze jeden případ a i to byl muž, který pracoval v Miláně. Nebo ten další nakažený z Turína – i ten projel Milánem. V Itálii žádné prázdniny nebyly, a tak lidé na hory nejeli.

Co byste Čechům po italské zkušenosti poradil?

Abyste všechny, kdo přijeli z Číny, kontrolovali, testovali a prověřovali jejich cesty. Nenechte to být. A zaměřte se i na ty, kteří sice přímo z Číny nepřijíždějí, ale byli poblíž.

Líbí se vám článek Deníku N? Pokud nechcete přijít o ty další, objednejte si do mailu některý z našich přehledů, které pravidelně posíláme. Vybrat si můžete na této stránce.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Koronavirus

Odemčeno o koronaviru

Rozhovory

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější