Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Když na konci měsíce zbývá pět stovek, je finanční gramotnost k ničemu, říká bojovník s exekucemi

Advokát Petr Němec. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Advokát Petr Němec. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Petr Němec se zlobí. Někdy na věřitele, kteří půjčili tam, kde už viděli bídu a problémy, jindy na soudy, které chybu přiřknou jenom tomu, kdo si půjčil. Jako advokát odhaduje, že zrušil kolem 2500 exekucí, a nehodlá přestat. „Myslím, že stojím na správné straně a že musím porazit zlo,“ říká v rozhovoru o exekucích, o tom, proč je jich v Česku tolik a jak je lze zastavit.

Vzpomenete si na první exekuci, kterou jste se zabýval?

Ne, ale pamatuji si jména některých prvních klientů. Nejvíc mi utkvěl případ, kdy za námi přišel pán s velkou exekucí, nějakého půl milionu. Řekli jsme mu: Jo, tu exekuci zastavíme, je protiprávní, ten dluh vlastně neexistuje. Byly tam šílené úroky, celé to bylo neplatné.

V té exekuci původně vystupoval i syn toho pána. A půl roku předtím, než se na nás jeho otec obrátil, se kvůli dluhům oběsil. Bohužel ho to, že přišli pozdě, stálo život.

Systém říká: my exekuce zastavíme, když se člověk ozve, lidé mají být aktivní. Na tom člověk pochopí, jak je to hrozně cynické. Lidi to stojí zdraví, rodinné vztahy a občas i životy.

V advokacii jsou stovky směrů, kterými se lze vydat, a některé nejspíš i lukrativnější než exekuce. Proč jste se rozhodl právě pro ně?

Kdysi kolem roku 2011 nebo 2012 jsem vystupoval v kauze bankovních poplatků. Byl to spor o poplatky za správu úvěrů. Německý soud rozhodl, že jsou v rozporu se zákonem, který odpovídal i evropskému právu – a bylo to tedy přenositelné i do České republiky. Tak jsem zkusil zažalovat svou banku a vlastně jsem uspěl, i když to skončilo smírem. Lidé se o to začali zajímat, napsal jsem o tom na blog, chytli se toho novináři a stalo se z toho velké téma.

V té době vyšel i judikát Nejvyššího soudu, podle kterého by měla být spousta exekucí zastavena. Říkal jsem si: Super, doteď člověk bojoval s bankami, tohle byla další fronta. A setkávali jsme se tehdy s novinářem z Aktuálně.cz, kterému jsem o judikátu řekl. Vyšel článek, ale nestalo se vůbec nic. Zdálo se mi to divné, vždyť tady se dá pomoct spoustě lidí. Tak jsme si řekli s kolegou, že to zkusíme poskytovat jako službu. A začalo to fungovat.

Na boji proti exekucím jste do velké míry postavili svou advokátní práci a pověst. Dokážete odhadnout, kolik se vám jich už povedlo zastavit?

Asi 2500. Týdně se na nás obrátí tak do třicítky lidí, kterým můžeme pomoct.

Není to na jednu kancelář až moc?

Je to hodně, ale jsou věci, které jsou stejné – což mi vyčítají protistrany, když napadají náklady řízení. Ti lidé mají stejné smlouvy, takže to nemusíte studovat. Vidíte, že tohle je Proficredit 2016, to jsme tady řešili stokrát, mám na to vzor, zkontroluji si čísla, upraví se a je to. Člověk nemusí objevovat objevené.

A není to u takhle stejných případů po chvíli už nuda?

V současnosti objem práce tvoří často třeba exekuce společnosti Proficredit, kde je zastavení složitější. Jsou to reálné soudní spory i na tři stání, kdy se to pořád vyvíjí. Takže nuda to není, protože i protistrany něco vymýšlejí, brání se a jsou to přestřelky. Je to fakt zajímavé.

Něco jiného jsou exekuce u Komerční banky, společností Essox, Home Credit, kde se prostě

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Exekuce

Oddlužení a osobní bankrot

Rozhovory

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější