Deník N

Peníze, nebo život? Kasárna Karlín obnažila, jak stát nakládá s majetkem

Areál bývalých kasáren v pražském Karlíně. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Areál bývalých kasáren v pražském Karlíně. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Možný konec pražského kulturního centra Kasárna Karlín ukazuje, jak stát zachází s vlastním majetkem. Před veřejným zájmem mají takřka vždy přednost peníze. A to bez ohledu na to, co bude nový provozovatel v místě dělat.

„Situace je vážná.“ Těmito slovy doplnil spolek provozující kulturní centrum v někdejších karlínských kasárnách své prohlášení z 16. února, ve kterém oznamuje dvě na první pohled protichůdné zprávy. Zaprvé říká, že se povedla dlouho připravovaná věc – dokázal se dohodnout s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na prodloužení smlouvy, která mu umožňuje nadále fungovat.

Jenže spolek vzápětí dodává, že úřad ve stejný den, kdy podepsal smlouvu, vypsal výběrové řízení na nového provozovatele. To zjednodušeně řečeno znamená, že pokud se někomu prostor zalíbí a bude ochoten za něj platit 75 tisíc měsíčně (na této částce začne aukce), bude muset tým provozující kulturní centrum prostor opustit.

Nabízí se i možnost, že by výběrové řízení vyhrál právě spolek provozující Kasárna Karlín, jen by nově platil nájem. Jenže podle jeho zástupců je tato představa zcela mylná. Podmínky výběrového řízení podle nich znemožňují nejen jim, ale také dalším kulturním centrům se o pronájem ucházet.

„Převážily podivné soukromé zájmy, protože výběrové řízení je jednoznačně napsané

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější