Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Diletantství a mizerné podmínky na lodi, kde přibývá nakažených. Japonsko situaci nezvládá, varují experti

Japonské úřady zahájily propouštění prvních pasažérů z karantény na lodi Diamond Princess v Jokohamě. Asi 500 cestujících s negativním testem na koronavirus 2019-nCoV prošlo modrým tunelem z lodi do připravených autobusů. Žádná další karanténa už je nečekala. Foto: Kjódó via Reuters
Japonské úřady zahájily propouštění prvních pasažérů z karantény na lodi Diamond Princess v Jokohamě. Asi 500 cestujících s negativním testem na koronavirus 2019-nCoV prošlo modrým tunelem z lodi do připravených autobusů. Žádná další karanténa už je nečekala. Foto: Kjódó via Reuters

Prvních asi 500 cestujících z výletní lodi Diamond Princess bylo dnes propuštěno z karantény. Tu kvůli hrozbě nákazy virem 2019-nCoV trávili dva týdny na palubě plavidla zakotveného v japonské Jokohamě. Odborníci na infekční nemoci, ale i státy jako USA před tím varovali. Karanténa podle nich byla nedostatečná a hrozí rozšíření nemoci Covid-19 do Japonska.

„Vítězství!“ napsal ve tweetu Hongkonžan Yardley Wong, když byl s rodinou po dvoutýdenní karanténě kvůli obavám z wuchanského koronaviru propuštěn z lodi Diamond Princess „na svobodu“. Výstup na břeh doplnil i videem.

Propouštění dalších pasažérů lodi, kteří mají negativní testy na přítomnost viru a nejeví žádné příznaky choroby, je plánováno i na další dny.

Přitom dnes večer japonského času úřady aktualizovaly statistiku nakažených: na lodi bylo potvrzeno 79 nových případů nákazy koronavirem. Celkem už tedy bylo infikováno 621 cestujících a členů posádky z 3700, kteří byli původně na palubě (pacienti jsou odváženi do nemocnic).

Co je vítězstvím pro jedny, tak nemusí být tímtéž pro druhé.

Experta vypověděli

Přibývá obav a varování, že propouštění z karantény představuje riziko dalšího šíření nemoci v rámci Japonska i do zahraničí.

Profesor univerzity v Kóbe, specialista na infekční nemoci Kentaro Iwata, se jako expert na loď dostal včera. Už tam ale zase není – byl vypovězen.

Iwata zveřejnil na YouTube video, ve kterém se rozhodl varovat Japonsko a svět před situací na lodi a přístupem úřadů. Odborník, který se deset let věnuje studiu chorob jako africká ebola a čínský SARS, ve videu říká: „Nákazy ebolou v Africe, SARSem v Číně ani cholerou jsem se nebál, protože jsem věděl, jak chránit sebe i druhé a jak má být infekce zvládána. Ale uvnitř Diamond Princess jsem se velmi bál.“

https://www.youtube.com/watch?v=W3X3RSmf7ds

I Iwata už může být nakažený, ale nemusí to zatím vědět.

Podmínky na lodi jsou podle něj mizerné a přijatá opatření jsou „diletantská práce“. Před nákazou tam podle něj není dostatečná ochrana, není jasné, kde všude je nákaza přítomna a kde ne, oblasti, které mají být vyznačené jako infekční „červená zóna“ a bezpečná „zelená zóna“, jsou promíchané. Nejsou dodržovány bezpečnostní postupy pro podobné případy.

Pasažéři, kteří mají horečku, podle Iwaty vyjdou z kajuty ven a jdou k lodnímu lékaři.

Na lodi není přítomen žádný expert na infekce a jejich kontrolu, tvrdí Iwata. „Říkal jsem to ministerstvu zdravotnictví, ale nikdo mě neposlouchá,“ jmenuje další důvod, proč se rozhodl natočit a zveřejnit video se svou výpovědí.

„I opatření přijatá v Sieře Leone (proti šíření eboly, pozn. red.) byla mnohem lepší než tohle,“ prohlásil v něm.

Situace se zvládáním SARSu v Číně nebyla dobrá, ale to úplně bledne ve srovnání s chaosem na Diamond Princess, přidal profesor Iwata další srovnání. Míní, že v bojích s epidemiemi „je důležitá transparentnost informací, jen ta může získat důvěru světa. Uvědomuje si to Čína, která chce být světovou velmocí, i Japonsko jí chce být. Diamond Princess ale transparentní informace nepodává. Japonsko to nedělá dobře.“

„Je mi líto, že jsem nemohl pomoct, ale chci, aby o tomto lidé věděli,“ dodal Iwata.

„Mohli se nakazit na odchodu“

I podle ředitele japonského Medical Governance Research Institute a lékaře Masahira Kamiho, kterého citují Financial Times, je přístup japonských úřadů k situaci „obřím selháním“.

„Virus se šíří víc, než nám vláda říká,“ domnívá se podle Reuters profesor Fukušimské lékařské univerzity Šiniči Niwa. „Během pohromy (úniku radioaktivity z fukušimské jaderné elektrárny při zemětřesení a cunami v roce 2011, pozn. red.) vláda tvrdila, že se jádro neroztavilo. Takže tehdy tajila pravdu a já se obávám, že stejná věc se děje i s koronavirem.“

Japonský cestují daxa_tw, zavřený v karanténě v kajutě na Diamond Princess, se kterým Deník N přinesl v rozmezí týdne dva rozhovory o vývoji situace na palubě (tadytady), zatím potvrzení o negativním výsledku zdravotního testu nedostal a propuštěn z lodi zatím nebyl. Zůstává v klidu s tím, že potvrzení se vydávají postupně a on ho dostane dnes nebo zítra. V 18 hodin místního času jako obvykle vyfotil večeři.

Před propouštěním pasažérů z lodi varovalo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Podle něj karanténa na lodi „nemusela být pro ochranu před přenosem mezi jednotlivci dostatečná“.

USA z toho důvodu nevpustí do vlasti ani své občany, kteří na lodi v karanténě byli, budou nyní propuštěni a vrátí se před uplynutím dalších 14 dnů. Přesněji řečeno, umístí je do další čtrnáctidenní karantény na americkém území.

To je případ i Američana Matthewa Smitha, o kterém už Deník N informoval. Smith z paluby Diamond Princess o karanténě čile informoval v postech i videích na sociálních sítích a odmítl se zařadit mezi spoluobčany, které vláda evakuovala do USA s tím, že v letadle se může nákaza dál šířit (někteří Američané pak v USA skutečně onemocněli).

Smithovi místní vláda v Japonsku slíbila, že jej a jeho manželku dnes z lodi propustí. Chtěl pak strávit několik dní jako turista v Jokohamě a pak se komerčním letem vrátit domů. Dozvěděl se ale, že mu to po dobu dvou týdnů nebude umožněno.

Ani samotné potvrzení o bezinfekčnosti a propuštění pasažérů bez příznaků nemoci „na svobodu“ ale není bez rizika. „Mohli se nakazit před testem,“ míní lékař Masahiro Kami. „Mohli se nakazit při propouštění.“

Rostoucí kritika nezvládání šířící se nemoci může zakalit to, co mělo být pro japonského premiéra Šinzó Abeho triumfálním olympijským rokem, předvídá agentura Reuters. Do začátku olympiády v Tokiu ale zbývá ještě 156 dní.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Dálný východ

Koronavirus

Odemčeno o koronaviru

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější