Poslankyně a senátor chválili volby v Ázerbájdžánu. Cestu mi zaplatil tamní režim, přiznala Procházková z ANO

Političku do Baku pozvala Česká-středoasijská smíšená obchodní komora, náklady ale platila ázerbájdžánská volební komise.
Poslankyni Věře Procházkové (ANO) a pravděpodobně i senátoru Jaroslavu Doubravovi (Severočeši.cz) hradila náklady na pozorování voleb v Ázerbájdžánu tamní ústřední volební komise, zjistila investigace.cz. Ani jeden ze zákonodárců na průběhu hlasování neshledal nic podezřelého. Na rozdíl od Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, jež rovnou zpochybnila věrohodnost jejich výsledků. Ázerbájdžán měl dokonce poslat českému parlamentu jmenný seznam s předem vytipovanými poslanci, kteří měli na volby v jihokavkazské zemi dohlížet.
Na tiskové konferenci v Baku sedí za stolem pět politiků. Mezi nimi jsou i poslankyně Věra Procházková (ANO) a ústecký senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz). Spolu se třemi evropskými kolegy pronášejí chválu na právě skončené předčasné parlamentní volby v Ázerbájdžánu, kde posledních padesát let téměř nepřetržitě vládne z různých pozic tvrdou rukou rodina Alijevů. Od rozpadu Sovětského svazu jim pomáhá kontrolovat moc v zemi strana Nový Ázerbájdžán (YAP), která při víkendovém hlasování získala více než dvě třetiny poslaneckých křesel.
„Volby proběhly v plně demokratických podmínkách,“ zhodnotila pro desítku mikrofonů místních tiskových agentur a médií poslankyně Procházková hlasování, které se konalo minulou neděli. „Lidé ve volebních místnostech neměli k průběhu voleb žádné námitky,“ doplnila zákonodárkyně z Karlových Varů. „Podle voličů nedocházelo k žádným problémům,“ doplnil svou kolegyni ústecký senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz).

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která vysílá volební pozorovací mise do svých členských států včetně Ázerbájdžánu, měla na průběh nedělních voleb podstatně odlišný názor. Podle její předběžné zprávy zabránily ázerbájdžánské restriktivní zákony a politické prostředí tomu, aby kandidáti mohli o poslanecká křesla volně soutěžit. Některým z nich byla kandidatura úplně znemožněna. Pozorovatelé OBSE zaznamenali případy zastrašování voličů, během sčítání a zanášení volebních hlasů do systému pak i významné procedurální nedostatky. Ty podle organizace vzbuzují obavy, zda lze výsledky vůbec považovat za věrohodné.
Příklady volebních podvodů z nedělních voleb sesbíralo i Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL) v krátkém videoklipu.
Úroveň demokracie v Ázerbájdžánu ostatně dlouhodobě kritizují i respektované lidskoprávní organizace, jako je Human Rights Watch nebo Freedom House. Režim v zemi označují za „nesvobodný“ a „autoritářský“.
Právě kvůli kritice západních organizací v oblasti demokracie a lidských práv se režim současného prezidenta Ilhama Alijeva v minulé dekádě uchýlil k taktice takzvané kaviárové diplomacie. Ta spočívá v tom, že představitelé režimu fakticky uplácejí evropské politiky – ať již prostřednictvím darů v podobě pravého kaviáru, perských koberců či luxusních pobytů v pětihvězdičkových hotelích na pobřeží Kaspického moře, nebo přímo penězi. Uplacení evropští politici na oplátku veřejně pějí chválu na režim Ilhama Alijeva nebo blokují důležitá rozhodnutí, která Ázerbájdžánu nevyhovují – jako například rezoluce Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE) z ledna 2013, jež odkazovala na vysoký počet Alijevových politických odpůrců v ázerbájdžánských vězeních.

Jak ukázala nedávná aféra dvou německých a jednoho belgického poslance, které na konci ledna oficiálně obvinila policie, někteří evropští politici za „PR služby“ ve prospěch Baku mohu inkasovat v přepočtu i miliony korun.
Soukromě, ale za cizí peníze
Investigace.cz zjistila, že poslankyně Procházková ani senátor Doubrava nepatřili k členům oficiální delegace, jež na volby obvykle vysílají evropské parlamenty včetně toho českého. Jejich pozorovatelská mise byla ryze soukromým podnikem.
Na čtyřdenní cestu do Baku pozvala Procházkovou