Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Alternativní metoda slibuje, že pozná nádor prsu podle barvy. Lékaři jsou z ní zděšeni

Mamografie. Foto: ČTK
Mamografie. Foto: ČTK

V Česku každý rok zemře na rakovinu prsu kolem dvou tisíc žen. Prevencí proti tomuto onemocnění je pravidelný mamograf, na který dochází zhruba 60 procent žen. Ostatní na prevenci rakoviny prsou nechodí nebo volí alternativní vyšetření. Jedním z nich je takzvaná termografie, při které se má nádor ukázat jinou barvou než zdravá tkáň. Čeští i zahraniční lékaři ale před touto metodou varují. Ženám hrozí, že termografie nádor včas neodhalí.

„Pokud jsou prsa zdravá, na termografickém snímku vykazují purpurové odstíny. Tyto jsou indikací nízkých teplotních hladin. Pokud se ale objeví červené, oranžové nebo žluté skvrny, mohou naznačovat přítomnost rakoviny,“ uvádí se v textu na webu lékařky Evy Klimešové, která termografii nabízí v Třeboni.  U citací je uvedeno jméno Dr. Davidu Jockerse, přičemž není na webu upřesněno, o koho se jedná.

Klimešová má atestaci z interny a revmatologie a nyní se kromě toho věnuje celostní medicíně, homeopatii a elektroakupunktuře. Na jejím webu je uvedeno,  že je termografie výrazně spolehlivější metoda při odhalování rakoviny prsu než mamograf.

„Umí rozlišovat rakovinnou informaci o velikosti kolem 256 buněk, což představuje zhruba rozměr špendlíkové hlavičky. Mamograf naproti tomu dokáže odhalit rakovinu až při shluku asi čtyř miliard buněk,“ dočetl se případný zájemce na webových stránkách doktorky Klimešové (text po vydání článku Deníku N z jejích stránek zmizel, stejně jako celá sekce o termografii. Po vydání článku kontaktovala Dr. Klimešová redakci s požadavkem, abychom její jméno nespojovali s informacemi uvedenými na jejích webových stránkách, neboť se podle jejího tvrzení jedná pouze o informace poskytované výrobcem přístroje, který používá. pozn. red.).

Odborníci na diagnostiku rakoviny prsu jsou ale z takových informací zděšeni. „Nabízení těchto alternativních metod je klamavé, jde o lživé informace. Zvýšenou teplotou se malý nádor v hloubce prsu samozřejmě neprojeví. Ženy, které se spolehnou na toto vyšetření, riskují, že se případný nádor nezachytí včas,“ říká Jan Daneš, emeritní přednosta Radiodiagnostické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Před touto metodou varuje také Miroslava Skovajsová, zakladatelka screeningu a prvního mammacentra v ČR. „Za svoji praxi jsem viděla

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější