Deník N

Manželství pro stejnopohlavní páry dál rozděluje poslance. Ani po roce není jisté, jestli ho Sněmovna vůbec projedná

Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Už více než rok leží ve Sněmovně protichůdné návrhy, jak má vypadat manželství – jestli půjde nadále jen o svazek muže a ženy, nebo jestli se otevře i stejnopohlavním párům. Zda se je podaří projednat, záleží hlavně na ANO, které se ale v tomto tématu nedokáže shodnout – stejně jako řada dalších stran. Mezi podporovateli změny se ale rodí plán, jak návrh na jednání Sněmovny protlačit.

Novelu zákona, která má umožnit homosexuálním párům uzavírat sňatky, vytvořila skupina 46 poslanců už v červnu 2018. O dva dny později přišly další téměř čtyři desítky poslanců s protinávrhem, podle nějž se má do ústavy dostat formulace, že manželství je svazkem muže a ženy.

A ačkoli má každý z návrhů podporu velké části Sněmovny, řadu měsíců se tyto body nedaří ani zařadit. Poslanci o nich dosud nehlasovali, jen o nich dvakrát emotivně diskutovali, a to v listopadu 2018 a loni v březnu.

Manželství pro stejnopohlavní páry se mezitím někteří poslanci snažili na plénum dostat, zatím ale bez úspěchu. Například Barbora Kořanová z ANO se snažila téma otevřít loni v říjnu na svém klubu. „Několikrát jsme bezúspěšně iniciovali zařazení. Vzhledem k tomu, že jde o emotivní téma, to kolegové

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější