Deník N

V boji s rakovinou chceme využít viry a bakterie, říká český vědec, který v USA řídí vývoj nových léků

Filip Janků. Foto: Iva Bezděková, Deník N
Filip Janků. Foto: Iva Bezděková, Deník N

Filip Janků má k boji proti nádorům osobní motivaci. Někteří jeho příbuzní měli onkologické onemocnění, a proto se rozhodl, že se bude věnovat výzkumu léků proti rakovině. Český vědec pracuje jako šéf výzkumníků, kteří testují léky na lidech v největším americkém centru MD Anderson v Houstonu. V rozhovoru pro Deník N přibližuje, jaké nové přípravky by mohli mít už brzy onkologicky nemocní k dispozici.

Jak vypadá běžný pracovní den vědce? 

Obvykle začínám mezi sedmou a osmou ráno. Domů většinou dorazím kolem osmé večer a jdu si zaběhat. Potom ještě doma pracuji zhruba do půlnoci. Dvakrát týdně mám ambulanci, v níž se starám o onkologicky nemocné, kteří jsou léčeni v našich klinických studiích.

Koukáte ještě do mikroskopu, nebo už na to máte „svoje lidi“?

Do mikroskopu nekoukám a víceméně ani laboratorní experimenty už sám nedělám. Vedu ale tým, který experimenty provádí. Hodně času mi zaberou schůzky s různými kolegy z ostatních vědeckých center, s nimiž konzultujeme aktuální problémy, které se kolem testování léků na lidech vynoří. Například jak zabránit některým nežádoucím účinkům léčiv.

Vaše centrum se soustředí na vývoj léků pro onkologicky nemocné. Proč jste se rozhodl právě pro tuto oblast?

Vždy jsem toužil posunout možnosti medicíny. Z tohoto hlediska je boj s nádory a vývoj nových léků logickou volbou. Několik mých nejbližších bylo nádory postiženo, a proto je tento boj pro mě velmi osobní.

Jaké typy léčiv v tuto chvíli testujete?

V současnosti probíhá zhruba 240 klinických studií, ve kterých se testují nové protinádorové léky. Domnívám se, ze takovému číslu se většina obdobných center ve světě nepřibližuje. Jde vesměs o onkologické léky ve fázi prvního testování na lidech.

Jak těžké je najít dostatek dobrovolníků, kteří jsou ochotni na sobě zkoušet nové léky?

Tento problém nemáme. Do našich studií se nehlásí zdraví dobrovolníci. V onkologii se až na úplné výjimky léky testují na pacientech s pokročilými nádory. Časná stádia výzkumu z etických důvodů nabízíme pacientům, kteří nemají žádné jiné obstojné léčebné možnosti. Dříve se k nám hlásilo více pacientů, než kolik jsme jich mohli přijmout. Dnes už je naše portfolio tak velké, že dokážeme nabídnout studii téměř pro každého pacienta, který o ni má zájem a je v adekvátním zdravotním stavu.

Na jakou oblast se v rámci tohoto výzkumu nyní soustředíte vy?

Náš tým se snaží získat na svou stranu

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější