Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ukrajina 24 let bez jaderné bomby. Jak dlouho dokáže vzdorovat Rusku?

Ve válce na ukrajinském Donbasu umírají vojáci, civilisté i novináři. Foto: Ukrajinské ministerstvo obrany
Ve válce na ukrajinském Donbasu umírají vojáci, civilisté i novináři. Foto: Ukrajinské ministerstvo obrany

Je to nejsilnější armáda v Evropě z těch, které nejsou součástí NATO. Vyjma té ruské. Ukrajinské ozbrojené síly dnes vstávají z kolen. Přitom před čtyřiadvaceti lety patřily mezi tři největší jaderné armády světa. 5. prosince 1994 ale ukončilo atomovou éru Kyjeva Budapešťské memorandum. A po necelém čtvrtstoletí čelí Ukrajina agresi státu, který se zaručil za její bezpečnost.

Ukrajinci otevřeně mluví o válce, která prý nikdy nebyla tak blízko jako teď. O konfliktu, ve kterém by proti sobě stanula armáda, která čítá 766 tisíc lidí, a armáda, která se musí spokojit se 160 tisíci příslušníky a příslušnicemi. Rusko je v případě mobilizace schopno navíc postavit do pozoru asi jeden milion 350 tisíc vojáků zálohy.

Ukrajina dokáže zmobilizovat zhruba 850 tisíc osob. Jde o údaje pouze přibližné, uváděné prestižní agenturou Global Firepower. Ani jedna ze zemí nezveřejňuje přesná data. Ruská přesila ale nespočívá v počtech mužů ve zbrani, nýbrž v možnostech technických a technologických. I když v některých případech ani výrazná technická převaha nemusí nic znamenat.

Těsně před ruskou invazí na Krym na jaře 2014 a vypuknutím bojů na Donbase byla ukrajinská armáda v žalostném stavu. Dnes patří mezi deset nejbojeschopnějších v Evropě. V žebříčku Global Firepower zaujala osmou příčku, a předstihla tak i Českou republiku, která je v tomto hodnocení hned za Ukrajinou. Přesto by v přímém střetu s Ruskem bez pomoci dalších zemí Ukrajinci obstáli jen těžko. Na moři vůbec ne, ve vzduchu jsou rovněž bez šancí. Na souši by ale Rusové mohli být

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější