Deník N

Album kapely Vesna jen přežvykuje něco, co už před ní mnohokrát a lépe vyřkli jiní

Vše je na svém místě. Název Pátá bohyně, propagační materiály plné řečí o návratu ke slovanským kořenům a k podstatě „ženství“. Kdyby ani tohle nezabralo, je tu hostující Vojta Dyk. Kromě zvládnutého marketingu toho ale album o moc víc nenabízí.
Vše je na svém místě. Název Pátá bohyně, propagační materiály plné řečí o návratu ke slovanským kořenům a k podstatě „ženství“. Kdyby ani tohle nezabralo, je tu hostující Vojta Dyk. Kromě zvládnutého marketingu toho ale album o moc víc nenabízí.

Vše je na svém místě. Název Pátá bohyně, propagační materiály plné řečí o návratu ke slovanským kořenům a k podstatě „ženství“. Kdyby ani tohle nezabralo, je tu hostující Vojta Dyk. Kromě zvládnutého marketingu toho ale album o moc víc nenabízí.

Pohanský folk, neofolk, dark folk. Označení pro žánr, který se Vesna snaží naplňovat, je několik. V jádru ale jde o hudbu, která se opírá o pohanskou kulturu, využívá akustických nástrojů a textově se krom jiného opírá o sepětí s přírodou, s božstvem, které tu bylo dávno před námi, o tradice národa. Nic proti, když se to umí, může to dopadnout na jedničku. Výborně tento žánr zvládají například v Polsku, kde působí například zpěvačka a skladatelka Ols – letos vydala znamenité album Mszarna – nebo kapela Lux Occulta, která se z ryze blackmetalového tělesa vyvinula v jedinečný nadžánrový soubor, pečující po svém o polskou lidovou hudbu. Jeho zatím posledním počinem je vynikající deska Kołysanki z roku 2014.

Špatně zveršovaný kýč

Vesna se snaží jít ve stejných šlépějích, ale činí tak neobratně, chtěně a křečovitě. Navíc s plochým, sterilním zvukem, který nijak neevokuje onu sychravou a snivou atmosféru dávných časů. Vše je tu příliš prvoplánové, kýčovité, dopředu tušené. Počínaje obalem, přes názvy písní (Mokoš, Bečva, Světlonoš, Klekánice – to vše už tady mnohokrát bylo) až po jejich strukturu, která je uhlazená, popová, líbivá a prvoplánová. Textově se pak jedná o sbírku žánrových klišé, navíc řemeslně špatně zpracovaných s mnoha prohřešky proti rytmu a přízvukům v českém jazyce. Markantní je to například ve skladbě Bludičky, kde je posluchači nutno čelit násilně natahovaným ýýýý ve slově „bludičky“, na které autorka navíc promptně nalepí rým „kapličkýýýý“. Podobně iritující jsou první verše písně Živa: „Slunce vyhouplo se k oblozéééé / synečci se vezou po vozéééé…“ Žánrové obrázky jak z nedělní televizní papundeklové pohádky.

Takto banální je i 

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější