Svíčka za Evropu a úvahy o nezávislosti. Jak Skotové prožívali svůj poslední den v EU

Brexitovou půlnocí se pro Skoty nezmění nic, tedy kromě faktu, že už nebudou občany Evropské unie, ačkoliv si většinově přáli opak. Začne běžet přechodné období, a co bude dál, se dozvědí až po něm. V Edinburghu jsme se ptali, jaký zde lidé mají z brexitu pocit a zda teď nebudou žádat skotskou nezávislost.
Před budovou skotského parlamentu v centru Edinburghu v poslední den britského členství v EU procházejí jako obvykle zahraniční turisté. A postává tam také jeden Skot s unijní vlajkou.
Jmenuje se Craig Stewart a přišel vyjádřit svou podporu myšlence evropské integrace, ačkoliv pro Brity už je pozdě, aspoň prozatím.

Dělá to i kvůli své dceři. Ta díky evropskému grantu studuje v Dánsku a kromě ní má Craig ve stejné zemi i další příbuzné. Hlavně proto se mu nelíbí, že Spojené království Unii po 47 letech opouští.
Craig je vlastně původem Angličan, narodil se v Leicesteru, ale do Skotska se přestěhoval už dávno. Nejprve žil na Skotské vysočině, teď poblíž Edinburghu.
Nejde mu ale jen o vlastní rodinu, mluví i o dalších důvodech, které ho před parlament přivedly. Například současné problémy se změnou klimatu si podle něj žádají, aby evropské státy byly jednotné a měly společnou politiku.
A zatímco britský premiér Boris Johnson oznámil, že dnes ve 23 hodin londýnského času, kdy země EU opustí, bude decentně slavit nový začátek, Craig Stewart v reakci na moji otázku, co bude v tu dobu dělat on, ukáže za má záda: