Deník N

Notes: Česko, země antisemitských příběhů, privatizace Lidic a odchod muže, který nepodlehl

To nejlepší z Deníku N a dalších médií vybírá Jan Moláček.

Problém s antisemitskou literaturou v českých knihkupectvích je širší, než se původně zdálo. Lukáš Prchal zjistil, že řada protižidovských publikací pochází z nakladatelství ve Žďáru nad Sázavou. Včetně těch, které popírají holokaust. Před pár dny si celý svět připomněl památku jeho obětí – není na čase ji uctít také tím, že jejich utrpení nenecháme v Česku beztrestně popírat?

Také lidická tragédie je předmětem sporu. Naštěstí nikdo nepopírá, že k ní došlo, ale odejít musela ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová. Ta například nedovolila, aby loňskou pietní akci zneužili extremisté a vystoupila v reportáži ČT, která se nelíbila například nechvalně známému Českému svazu bojovníků za svobodu, jehož lidickou odnož vede Jana Bobošíková. S bývalou ředitelkou mluvil Jan Wirnitzer.

Zemřel někdejší disident, později ministr, kancléř prezidenta Havla a velvyslanec, vždy ale přímý a nesmlouvavý obhájce svobody Luboš Dobrovský. Ve vzpomínce na něj připomíná Jan Urban i slova, kterými Dobrovský odmítl vyznamenání od Andreje Babiše: „Neumím si představit, že bych měl vzácné ocenění převzít z ruky člověka, kterého si nevážím. Z ruky člověka nemužného, který odmítá respektovat soudní rozsudek, jímž je potvrzeno jeho udavačství z doby, kdy byli moji přátelé vězněni režimem, jemuž jste sloužil.“

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Český epidemiolog Martin Bobák působí na londýnské University College, jeho zájem ale poutá střední a východní Evropa. Vede totiž výzkumný projekt, který se zabývá vlivem dějinných společenských změny – třeba pádu železné opony – na zdraví lidí. Mluvila s ním Adéla Skoupá.

Epidemie nového typu koronaviru ohrožuje v první řadě lidské zdraví a životy, následky se ale projeví i v čínské a světové ekonomice. Uzavřené oblasti, zrušené spoje, to vše v době, která je pro Čínu ekonomicky podobně důležitá jako v Evropě Vánoce. Filip Šebok cituje odhady, podle kterých může nákaza Čínu stát až procento ekonomického růstu v roce 2020.

Co píší jinde

TOP 09 jedná o volební spolupráci s hnutím Hlas, které po odchodu z Evropského parlamentu založil Pavel Telička. Zjistil to server Aktuálně. Obě uskupení informaci potvrdila, nic bližšího ale nesdělila.

Web Českého rozhlasu informuje o projektu, který rozhlas nabízí o víkendu – promítání dokumentárního materiálu z expedice Tatra kolem světa. Ta se konala před 33 lety a filmový materiál se dlouho pokládal za ztracený.

Německá média – například Der Spiegel – se věnují vývoji v kauze kolem šéfa poslanecké frakce AfD Alexandra Gaulanda. Toho podezírá státní zastupitelství ve Frankfurtu z krácení daní a požádalo o jeho vydání k trestnímu stíhání. Bundestag žádosti dnes dopoledne vyhověl.

V zítřejším Deníku N najdete

  • Nová šéfka ČTÚ porušila zákon o střetu zájmů, říká ministerstvo
  • Zima nezima: Jezevci ještě nešli spát, hraboši se přesouvají do sadů
  • Goodbye! Británie se po anglicku vytratí z EU

To je z dnešního Notesu vše. Ještě se můžete zamyslet, který z nových oficiálních emotikonů, schválených pro rok 2020, budete používat nejčastěji. 😊

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější