Deník N

Notes Deníku N: Chráněný modrotisk, elektrický valčík, svatá trojice a šifra generála Lorence

V 19. století byla modrotiskařská dílna snad v každém malém městečku, ve 20. století jich začalo ubývat, dodnes jsou v Česku v provozu dílny v Olešnici a ve Strážnici. Foto: NÚKL
V 19. století byla modrotiskařská dílna snad v každém malém městečku, ve 20. století jich začalo ubývat, dodnes jsou v Česku v provozu dílny v Olešnici a ve Strážnici. Foto: NÚKL
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Na seznamu UNESCO je nově i český modrotisk, chystá se zákon odškodňující možné vedlejší účinky očkování, někdejší absentující poslanec, dnes prezident, chce pokutovat poslance za absence a poslední šéf StB ničeho nelituje.

Z bohaté produkce Deníku N i jiných webů vybrala a okomentovala Lenka Vrtišková Nejezchlebová.

Modrá je dobrá. A modrý tisk ještě lepší. Soudí UNESCO. Zapsalo dnes modrotisk, unikátní tradiční českou řemeslnou techniku, na svůj seznam chráněného nemateriálního dědictví. O své místo na slunci usilovaly také skleněné perličky, vánoční ozdoby z foukaného skla, ale zatím neúspěšně. Co všechno může rozhodnout o tom, která nehmotná „památka“ se na prestižní seznam dostane, líčí Eliška Černá.

Elektrický valčík. Vědecký redaktor Petr Koubský má talent vysvětlovat komplikované jevy, stavy a zákonitosti a nyní se pustil do analýzy energetické situace v Česku. Na svůj včerejší informačně (ale ne čtenářsky) vyčerpávající text navazuje druhým dílem, píše o možných skrytých zájmech různých stran „elektrického bitevního pole“ a upozorňuje na nebezpečí oddalování výstavby nových elektráren. Pozor, text probíjí!

Svatá trojice. Antibiotika, hygiena a očkování. Díky těmto – pro vyspělou společnost tak samozřejmým – „věcem“ nás nekosí infekce jako ještě před stoletím. Protiočkovací hnutí považují odborníci za nebezpečné, ale popírání některých možných vedlejších účinků očkování (což se však netýká mnohokrát vyvrácených mýtů např. o souvislosti očkování a vzniku autismu) nebo jejich zesměšňování je spíš kontraproduktivní. Bára Janáková zjistila, že vzniká zákon, který by měl případné (vážné) újmy vzniklé očkováním řešit odškodněním.

Pokuta za áčko. Prezident Miloš Zeman je na návštěvě Izraele, od Zdi nářků však vysílá vzkazy domů. Barbora Janáková a Jan Tvrdoň se věnují jeho staronovému nápadu na penalizaci poslanců za absence při hlasování v parlamentu. Kolik by na pokutách zaplatil bývalý poslanec Zeman?

Investigace. Bratranec odsouzeného a do

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

V tomto okamžiku nejčtenější