Deník N

Hamáček pohrozil Američanům zrušením miliardové armádní zakázky. Nedělejte z vrtulníků rukojmí, vyzývá Metnar

Ministři vnitra a obrany Jan Hamáček a Lubomír Metnar. Foto: ČTK
Ministři vnitra a obrany Jan Hamáček a Lubomír Metnar. Foto: ČTK

Spojené státy hrozí Česku odvetou kvůli zvažovanému zavedení digitální daně, která by dopadla na velké internetové společnosti sídlící v USA. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) USA varoval, že v případě „drastických opatření“ by Praha ještě mohla přehodnotit plánovaný nákup amerických armádních vrtulníků. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) to ale odmítl s tím, že vrtulníky se nesmí stát rukojmím.

„Pokud by Spojené státy reálně uvažovaly o tom, že budou zavedena nějaká drastická protiopatření proti České republice, je důležité upozornit, že náš daňový poplatník má utratit patnáct miliard (podle ministerstva obrany má jít o 14,6 miliardy, pozn. red.) za výrobky ze Spojených států,“ řekl Deníku N Hamáček.

Vadí mu, že zatímco Česko nakoupí od Spojených států armádní vrtulníky, český spojenec v NATO hrozí v případě zavedení digitální daně použitím „drakonických metod“.

„Z mého pohledu je to standardní nástroj diplomacie. Je potřeba si vymezit prostor a říct si, jaké zájmy v tom jsou,“ podotkl Hamáček, který chce toto téma otevřít i na vládě.

Na přímý dotaz, zda by v případě amerických protiopatření mohl nákup vrtulníků spadnout pod stůl, Hamáček odpověděl:

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější