Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Wuchanská epidemie může být i desetkrát rozsáhlejší než SARS, obává se virolog, který vypátral jeho patogen

Karanténní varování před wuchanskou epidemií na letišti Kansai v japonské Ósace (24. ledna). Foto: Naoki Morita, AFLO via Reuters
Karanténní varování před wuchanskou epidemií na letišti Kansai v japonské Ósace (24. ledna). Foto: Naoki Morita, AFLO via Reuters

„Nemyslím si, že místní vláda udělala, co bylo třeba. Dokonce ani nepodávala informace o karanténě (a prevenci) lidem, kteří z města odjížděli,“ řekl magazínu Caixin po návratu z Wu-chanu Kuan I, uznávaný virolog z Hongkongu. Virus 2019-nCoV se už rozšířil po celé Číně kromě Tibetu, nouzový stav vyhlásilo šest provincií a všechna čtyři přímo spravovaná města včetně Pekingu a Šanghaje. V metropoli u ústí Dlouhé řeky mezitím čínští a američtí experti pracují na vývoji vakcíny.

Je nevlídno. Obloha se zatáhla šedými mraky a poprchává, země na staveništi je rozbahněná a leskne se mokrým blátem. Přesto je tu rušno. Jeden buldozer vedle druhého, nákladní auta s materiálem. Desítky dělníků se činí, mají plné ruce práce. K obvyklé výbavě – helmám a reflexním vestám – přibyly pláštěnky a roušky na obličej. Závodí s časem: stavějí nouzovou nemocnici ve Wu-chanu.

Nemocnice má být dokončena už za šest dní a má zajistit karanténu a léčbu až pro 1000 pacientů – tolik aspoň plán, který dnes představil Lidový deník, oficiální noviny Komunistické strany Číny.

Hongkongskému South China Morning Post se podařilo získat plány nového střediska. Vzniká v západní čtvrti Cchaj-tien na ploše zhruba 25 tisíc m² a počítá se s tisícem lůžek. Stovky mobilizovaných dělníků přitom motivuje trojnásobek jejich běžné mzdy: za práci na stavbě dostávají až 1200 jüanů (skoro 4000 korun) denně.

Provizorní nemocnice (k léčbě) wuchanského koronaviru bude nazvána Chuo-šen-šan, Hora ohnivého boha:

Jako v éře SARS

Velmi podobné zařízení, jako teď vzniká ve Wu-chanu, zbudovala Čína také během epidemie SARS – ovšem teprve v dubnu 2003, v prvních měsících epidemie ji vláda zametala pod koberec a novináře, kteří o ní otevřeně reportovali, trestala. Provizorní nemocnici, která tehdy vyrostla ve čtvrti Siao-tchang-šan na severu Pekingu, spravovala Čínská lidová osvobozenecká armáda. Za dva měsíce prošla tisícovkou jejích lůžek více než desetina nemocných, kteří se SARS nakazili.

A ozbrojené složky vládní komunistická strana zalarmovala také nyní. Armádním zdravotníkům ve wuchanských základnách nařídila, aby se v nemocnicích připojili k tamním lékařům. Ti jsou vyčerpaní a nové zprávy z města naznačují, že se nákaza mezi nimi samotnými šíří rychleji, než se původně předpokládalo.

„Mnohé z nás ze začátku neinformovali o možném přenosu z člověka na člověka, a dokonce ani teď nemáme dostatek ochranné výbavy, testovacích sad a dalších věcí… O nakažené kolegy se strachujeme, ale nám ostatním nezbývá nic jiného než bojovat dál… Koronavirem nakažení pacienti byli v tolika nemocnicích. V té době nebyli izolovaní, hodně zdravotníků onemocnělo kvůli tomu,“ popsali reportérům SCMP pod podmínkou anonymity někteří z wuchanských lékařů.

Do zápasu s epidemií tzv. wuchanského zápalu plic vláda také povolala veterána z éry SARS, předního odborníka na respirační choroby Čung Nan-šana. Dnes už třiaosmdesátiletý Čung teď stojí v čele expertního vědeckého týmu, který má podle ministerstva vědy a technologií za úkol přijít s „mechanismem prevence a kontroly“.

Ve Wu-chanu už nejezdí ani Didi

Ohledně šestidenní lhůty pro výstavbu provizorní nemocnice platí, že je proč spěchat. Nový koronavirus s pracovním názvem 2019-nCoV se z počátečních pár desítek případů ve wuchanském epicentru podle aktuálních zpráv rozšířil už po skoro celé pevninské Číně. Nákazu potvrdily téměř všechny provincie a autonomní oblasti kromě Tibetu, vůbec nejřídčeji obydleného regionu.

A čím víc lidí, tím větší riziko. I proto jsou tyto dny v boji s epidemií nejkrizovější a opatření tak extrémní, jako jsou uzavření celých mnohamilionových měst.

S novým lunárním rokem, který tento týden slaví nejen Čína, ale celá východní Asie, se tradičně dává do pohybu obrovská masa lidí, aby Nový rok, nejvýznamnější svátek dálněvýchodní tradice, oslavili se svými rodinami.

Aktuální bilance epidemie je už přes 900 potvrzených případů a 26 lidí, kteří na následky nemoci zemřeli. Wuchanští lékaři přitom riziko odhadují i na 6000 potenciálně nakažených lidí, informuje respektovaný čínský magazín Caixin. A skutečný rozsah epidemie se může ukázat až za několik týdnů, tedy třeba i v březnu.

Video z nemocnice Červeného kříže ve Wu-chanu:

https://twitter.com/Tominmedill/status/1220627305728368640

Co zaznívá na videu: „Tři těla tady leží celé ráno. Ještě pořád nepřišel nikdo, kdo by se o ně postaral.“

„Lékaři a sestry pracují všichni v těchhle podmínkách.“

„Není tu žádný vůdce. Ani vůdci tohle nevyřeší.“ 

Naprostou většinu případů zatím hlásí čínská pevnina, 882 nemocných a všech 26 mrtvých. Kromě pevninské Číny se nákaza potvrdila v dalších devíti místech:

  • Thajsku (5),
  • Singapuru (3),
  • Hongkongu (2),
  • Jižní Koreji (2),
  • Japonsku (2),
  • Macau (2),
  • Vietnamu (2)
  • a po jednom případu už oznámily také Tchaj-wan a Spojené státy (stát Washington) – jako zatím jediná země mimo region Dálného východu.

Ale zpět do Číny. Úřady tam už včera oznámily, že přes dvě třetiny případů se soustředí do středočínské provincie Chu-pej, jíž je jedenáctimilionový Wu-chan hlavním městem. Stejně tak odtud pochází i většina těch, kteří nemoci podlehli (přičemž stále platí, že oběti už před infekcí virem 2019-nCoV trpěly chronickými zdravotními problémy). Ale dva pacienti zemřeli jinde; jeden v severočínské provincii Che-pej, která hraničí s Pekingem, a další v provincii Chej-lung-ťiang v historické oblasti Mandžuska, na severovýchodním cípu ČLR.

Wu-chan už druhým dnem zůstává uzavřený v opatřeních, která čínské úřady nazvaly karanténou. Veškeré lety i vlaky z města i do něj byly dočasně zrušeny, výrazně omezena byla i silniční doprava. Počínaje desátou hodinou dopolední se ve Wu-chanu zastavila také městská hromadná doprava, metro, autobusy i přívozy, a místní vláda vyzvala Wuchanské, aby z města neodjížděli: „Obyvatelé by neměli opouštět Wu-chan, s výjimkou mimořádných důvodů.“

Od pátečního poledne navíc přestal fungovat i Didi, čínský ekvivalent Uberu. Své služby pozastavil na žádost úřadů.

Navzdory vyhlášené karanténě však z města ještě včera odjížděli někteří lidé, když jim nebyla naměřena zvýšená teplota. To může představovat vážný problém, protože stále neznáme inkubační dobu a už nakažený člověk může být asymptomatický, tedy bez horečky:

K uzavření dopravy se posléze přidalo i dalších šest měst v Chu-peji (Chuang-kang, E-čou, Sien-tchao, Č‘-ťiang, Čch‘-pi a Čchien-ťiang), ale nouzová opatření už vyhlásila i další města včetně Pekingu a Šanghaje.

Pochopitelně se ruší masové veřejné oslavy Nového roku, ale bezpečnostní kroky sahají mnohem dál. Nejvyšší stav zdravotní nouze už vyhlásila všechna čtyři přímo spravovaná města ČLR: Peking, Šanghaj, Tchien-ťin i Čchung-čching. A kromě nich i šest provincií: samozřejmě Chu-pej, a spolu s ní i další středočínská provincie An-chuej, jihozápadní S‘-čchuan (jihozápad), jihočínské Kuang-tung a Chu-nan a jihovýchodní Če-ťiang.

Wu-chan působí jako město duchů, kromě nemocnic. Obchody jsou zavřené. Restaurace jsou zavřené. Ale mocný čínský kurýr pořád pracuje. Ve skladu mi řekli, že přijímají a doručují pouze zdravotnické potřeby – nic jiného –, aby udrželi město v bezpečí. (Chris Buckley, reportér New York Times ve Wu-chanu):

Virolog: Nikdy předtím jsem se nebál

Všechno oficiálně řídí Státní rada neboli vláda ČLR. Na internetu už spustila speciální inspekční platformu, kam mají občané hlásit porušování mimořádných opatření. „Inspekční a dozorčí úřad Státní rady určí agenty k vyšetřování informací o zpožděních, utajování (informací), nedbalosti a neschopné práce na poli prevence epidemie. S potvrzenými případy (provinění) bude přísně naloženo podle zákona a pravidel,“ oznámila.

Vývoj vakcíny:

2019-nCoV je zbrusu nově objevený virus, vědci ho znají sotva měsíc. Vakcínu ještě vyvinout nestihli, ale horečně na ní pracuje tým z významné šanghajské univerzity Fu-tan. Spolupracuje při tom s experty ze Spojených států, konkrétně z houstonského Baylor College of Medicine a neziskové organizace New York Blood Center. Jenže vývoj vakcíny je náročný a sami vědci už varovali, že vůbec není jisté, že v brzké době uspějí.

O epidemii už tři dny jedná také Světová zdravotnická organizace, která rozhoduje, zda vyhlásit globální stav nouze. Zatím tak neučinila. „O tom, že v Číně jde o nouzi, není pochyb. Ale globální zdravotní nouze to zatím není,“ řekl včera generální ředitel WHO Tedros Adhanom. Zároveň WHO ocenila transparentní přístup čínské vlády v kontrastu s někdejší krizí kolem SARS.

Ne všichni však čínské úřady chválí. Shoda platí na tom, že nový virus je do velké míry nezmapované teritorium a stále netušíme, co od něj čekat nebo jak se mu bránit. Ale například Kuan I, známý hongkongský virolog, který před 17 lety pomohl vypátrat patogen SARS, se tento týden vrátil přímo z Wu-chanu s velmi nepříjemnými pocity.

„Nikdy předtím jsem se nebál. Ale teď se bojím,“ řekl včera po návratu magazínu Caixin. Peking za postupem wuchanské vlády stojí, ale Kuan prý ve městě viděl něco jiného. „Nemyslím si, že místní vláda udělala, co bylo třeba. Dokonce ani nepodávala informace o karanténě (a prevenci) lidem, kteří z města odjížděli.“

Líbí se vám článek Deníku N? Pokud nechcete přijít o ty další, objednejte si do mailu některý z našich přehledů, které pravidelně posíláme. Vybrat si můžete na této stránce.

Karanténa, kterou Wu-chan ve čtvrtek vyhlásil, se podle virologa patrně mine účinkem, protože přišla příliš pozdě. Už před ní z města hlavně na novoroční cesty vyjelo mnoho lidí, kteří virus mohli rozvézt po celé Číně.

Virus 2019-nCoV podle dosavadních zjištění expertů není pro lidské zdraví tak nebezpečný jako SARS – alespoň zatím, ve své nynější podobě. Ale jeho dopad může být mnohem plošnější, obává se Kuan. I více než desetkrát větší než SARS.

„Takto vypadá wuhanský koronavirus“. Snímek pořídilo čínské Centrum pro prevenci a kontrolu nemocí:

Zůstaňte v obraze a sledujte nejčerstvější informace kolem koronaviru na jednom místě.

Čína

Koronavirus

Odemčeno o koronaviru

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější