Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Králíček Jojo vytažený z klobouku emocí

Typická německá domácnost. Roman Griffin Davis, Taika Waititi a Scarlet Johanssonová. Foto: Kimberley French
Typická německá domácnost. Roman Griffin Davis, Taika Waititi a Scarlet Johanssonová. Foto: Kimberley French

Nezvyklá směs komedie, tragédie a lovestory se natáčela v Žatci a na Barrandově a brousí si zuby na Oscara.

Mezi nejvýraznější nové osobnosti novozélandské kinematografie patří v posledních deseti letech maorsko-židovský režisér a scenárista Taika Waititi. Zvládá nezávislé komedie, stejně jako superhrdinské velkofilmy. Podílel se na seriálu Mandalorian odvozeném ze světa Hvězdných válek. V roce 2017 získal titul „Novozélanďan roku“.

Jeho nejnovější film Králíček Jojo je čerstvě nominovaný na Oscara. Pro našince je zážitek z tohoto filmu speciální – natáčelo se totiž v českých lokalitách a částečně s českým štábem, přinejmenším v pomocných profesích. Je to opravdu neobvyklý pohled, když po filmu světového významu začnou běžet titulky, kde figurují dobře z poloviny samá česká jména.

Jak říká sám režisér, film by nevznikl, nebýt jeho matky, která si přečetla knižní předlohu od Christine Leunensové Nebe v kleci (česky vyjde počátkem února). Líčila synovi děj tak sugestivně, že se mu před vnitřním zrakem začal odvíjet film.

Jenže nakonec si látku přizpůsobil k obrazu svému. Zaujal jej příběh chlapce žijícího ve Vídni během druhé světové války. Zatímco jeho matka se netají s pacifistickými názory, malý Jojo naopak naprosto propadl kouzlu Adolfa Hitlera a je nadšeným členem Hitlerjugend.

Imaginární Adolf

Waititi si ale do příběhu dosadil další,

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Film

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější