Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Obavy potvrzeny: infekce už se přenáší z člověka na člověka. Čínský virus dostal jméno 2019-nCoV

„Nevysvětlený zápal plic se objevil ve městě Wu-chan v čínské provincii Chu-pej!" Výstražná cedule v příletové hale tokijského letiště. Foto: Kim Kjung-hun, Reuters
„Nevysvětlený zápal plic se objevil ve městě Wu-chan v čínské provincii Chu-pej!“ Výstražná cedule v příletové hale tokijského letiště. Foto: Kim Kjung-hun, Reuters

Přes dvě stě nakažených, tři mrtví, pacienti v dalších třech zemích východní Asie. Nový koronavirus se šíří a podle vládního experta se adaptoval k přenosu z člověka na člověka. Navíc se blíží čínský Nový rok a na cesty se vydají stamiliony Číňanů.

Jak se virus přenáší?

Odborníci se domnívají, že nový virus 2019-nCoV se původně přenesl ze zvířete na člověka – stejně jako viry SARS a MERS. Virus potvrdili ve vzorcích odebraných z wuchanské tržnice, ale někteří nemocní tvrdí, že na tržnici vůbec nebyli. To by nemuselo nic znamenat; mohli se nakazit infikovaným masem, které tam nakoupil někdo jiný a oni ho snědli, aniž by prošlo dostatečnou tepelnou úpravou.

Jenže podle aktuálních zpráv z Číny už je mezilidský přenos potvrzen. Řekl to dnes večer čínský vládní expert na respirační choroby a SARS Čung Nan-šan, poté co situaci ve Wu-chanu osobně prošetřil.

Čung oznámil, že přenos viru z člověka na člověka je nejen za nejméně jedním potvrzeným případem ve Wu-chanu, ale také za nákazou ve dvou rodinách v jihočínské provincii Kuang-tung. A nejen to: mezi nakaženými je podle něj 14 zdravotníků z wuchanské nemocnice, kteří se nakazili od jediného infikovaného člověka.

Už dnes dopoledne prohlásila také WHO: „Zvířecí zdroj se jeví jako nejpravděpodobnější zdroj této nové koronavirální epidemie, s jistým omezeným přenosem z člověka na člověka při blízkém kontaktu.“

Co o viru víme?

Choroba, pro kterou se vžil název wuchanský zápal plic, postihuje dýchací soustavu člověka. Podobá se klasickému zápalu plic, ale způsobuje ji donedávna ještě zcela neznámý koronavirus podobný patogenu SARS (těžký akutní respirační syndrom, který od listopadu 2002 do června 2003 zabil 774 lidí).

Koronavirů, které jsou schopné infikovat lidský organismus, je vícero. Většina z nich však způsobuje jen běžné, nijak zvlášť nebezpečné virózy a symptomy nachlazení. Výjimkou je už zmíněný původce SARS a další koronavirus, který vyvolává podobné onemocnění nazvané MERS (respirační syndrom Blízkého východu). Oba viry mohou být smrtící, zejména v kombinaci s už nalomeným zdravím. A oba mají na svědomí velké epidemie se stovkami obětí.

Nový virus – Světová zdravotnická organizace (WHO) ho pojmenovala 2019-nCoV – s nimi vykazuje podobnost, ale jako srovnatelně smrtící se zatím neukázal. Ale to se může změnit; na kategorické závěry toho o něm zatím víme příliš málo.

2019-nCoV vědci odhalili až letos v lednu, teprve na základě záhadné epidemie, kterou způsobil ve středočínském Wu-chanu. Právě tam, v hlavním městě provincie Chu-pej, se nákaza v první polovině prosince poprvé objevila a tam ji také vystopovali – podle zatím známých informací – na velké tržnici s potravinami.

Jedná se o v Číně běžný typ tržnice, obchod a jatka v jednom, kde prodávají rozličná živá zvířata a na místě je také rovnou zabíjejí a porcují, často v nepříliš hygienických podmínkách.

Kolik obětí epidemie má?

Na to, abychom znali rozsah epidemie, visí nad virem wuchanského zápalu plic ještě příliš mnoho otazníků. Stejně jako nad tím, jak moc je nebezpečný.

Už teď ovšem víme, že úřady ve středočínském Wu-chanu k dnešnímu dopoledni potvrdily tři mrtvé a 198 nakažených, přičemž 136 případů infekce podle nich přibylo během tohoto víkendu. Podle WHO za nárůstem může být také specifický test cílený přímo na virus 2019-nCoV, který je nově k dispozici.

Lidé, kteří nákaze podlehli, měli už před onemocněním podlomené zdraví.

  • První obětí se stal jedenašedesátiletý muž, který trpěl cirhózou jater a v břišní dutině měl nádory; zemřel v noci na pátek 10. ledna.
  • O týden později pak v jedné z wuchanských nemocnic zemřel devětašedesátiletý muž, který onemocněl 31. prosince a o pět dní později ho převezli do nemocnice, kde se jeho stav prudce zhoršil. Tento šedesátník měl podle lékařů vážně nemocné srdce (zánět srdečního svalu) a poškozené ledviny a plíce s podezřením na tuberkulózu.
  • Třetí nakažený člověk zemřel předevčírem, detaily k jeho případu však zatím nebyly zveřejněny.

Kde všude v Číně se nákaza potvrdila?

Nejvíc nemocných je samozřejmě přímo ve Wu-chanu. Úřední bilance k dnešku, tedy k pondělí 20. ledna, už přesáhla 200 lidí, u nichž se přítomnost viru prokázala. Kromě nich měli lékaři podezření u stovek dalších lidí – ať už těch, které trápily symptomy plicní infekce, nebo zdánlivě zdravých, kteří s nemocnými přišli do úzkého kontaktu.

Ve čtvrtek úřady oznámily, že bylo otestováno dalších 763 lidí a u všech byl výsledek negativní.

Jenže wuchanský zápal plic se šíří i mimo Wu-chan. Hongkongský deník South China Morning Post (SCMP) s odvoláním na své zdroje už předevčírem napsal, že dva lidé jsou v karanténě v jihočínské megalopoli Šen-čen na infekčním oddělení tamní Třetí lidové nemocnice. A že třetího nemocného s podezřením na infekci monitorují lékaři v jedné z nemocnic v Šanghaji.

Úřady o víkendu mlčely a zdrženlivé byly i dotyčné nemocnice. Ze Šen-čenu redakci SCMP vzkázali, ať se obrátí na komisi pro zdravotnictví (lokální ekvivalent ministerstev zdravotnictví při místních vládách, podléhají ústřední Národní komisi pro zdravotnictví v Pekingu).

V Šanghaji reportéři narazili na sdílnějšího lékaře z jiné nemocnice. O potvrzeném případu ve svém městě nevěděl, ale popsal, že jeho nemocnice se připravuje na možnou epidemii, nakupuje roušky a dezinfekci a personál podstupuje zvláštní školení.

„Upřímně, mám z toho strach. Je to virus se spoustou neznámých,“ svěřil se pod podmínkou anonymity, protože nemocnice zakazuje jinou komunikaci s novináři než oficiálními kanály.

A oficiální kanály dnes konečně promluvily. Kromě 198 nemocných ve Wu-chanu potvrdila Národní komise pro zdravotnictví dva nakažené lidi v Pekingu a jednoho v Šen-čenu. Oba pekingští pacienti se s největší pravděpodobností nakazili ve Wu-chanu, odkud se nedávno vrátili, a nyní jsou ve stabilizovaném stavu. V Šen-čenu hospitalizovali šestašedesátiletého muže, který koncem prosince odjel do Wu-chanu navštívit příbuzné a 3. ledna se mu udělalo zle, takže následující den vyhledal lékaře.

Kromě těchto tří nemocných je v karanténě dalších třináct Číňanů s podezřením na infekci; osm v Šen-čenu a pět v pobřežní provincii Če-ťiang, která hraničí se Šanghají. Podezření už nově hlásí i provincie S‘-čchuan, Jün-nan, Šan-tung a Kuang-si; dnes odpoledne přibylo i několik dalších prokázaných.

To znamená přes dvě stě potvrzených nemocných (aktuálně nejméně 217) v pevninské Číně, z toho tři nemoci podlehli.

Pronikl virus i za hranice pevninské Číny?

Ano, ale zatím jen do jejího blízkého sousedství.

Největší obavy měl od počátku Hongkong – a těžko se tomu divit, protože právě přes něj se před sedmnácti lety šířil smrtící SARS. Ale jeho obavy se zatím nepotvrdily. Podezření měl v desítkách případů a od prosince umístil celkem 90 lidí do karantény, u nikoho z nich však nemoc neprokázal a s výjimkou čtrnácti lidí už všechny propustil z nemocnice.

Podezření už hlásily také Jižní Korea, Japonsko, Thajsko, Tchaj-wan, Singapur, Vietnam a Nepál. Poslední čtyři vyjmenované státy mají doposud štěstí, stejně jako Hongkong zatím jen v karanténě monitorují podezřelé případy.

  • Ale Japonsko už svůj první případ prokázalo – u Číňana, který v Japonsku pracuje a žije.
  • Thajsko potvrdilo dokonce dva případy nákazy; oba nemocní jsou Číňané, kteří přicestovali jako turisté. Viz druhý potvrzený případ čtyřiasedmdesátileté Číňanky, která do Thajska přiletěla přesně před týdnem a umístili ji do karantény, když si při kontrole na letišti všimli varovných symptomů.
  • Stejný vzorec dnes oznámila Jižní Korea. Pětatřicetiletá Číňanka do země přiletěla právě z Wu-chanu a na Mezinárodním letišti Inčchon (ústřední jihokorejské letiště) vykázala při vstupním testu symptomy choroby, mimo jiné horečku a ztížené dýchání. „Okamžitě byla převezena do nemocniční karantény k léčbě“ a všichni lidé, kteří s ní během tříhodinového letu přišli do kontaktu, jsou nyní pod dozorem lékařů, cituje agentura Jonhap jihokorejské KCDC (Korejské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí).

KCDC už ohlásilo, že „zvýší preventivní opatření na stejnou úroveň jako (kvůli) MERS“. MERS, respirační syndrom Blízkého východu, v Jižní Koreji před pěti lety zabil tři desítky lidí.

KCDC také informovalo, že nemocná Číňanka se už před odletem léčila v nemocnici ve Wu-chanu. A apelovalo na všechny, kdo se do Wu-chanu chystají, aby se vyhýbali tamním tržnicím a dávali si pozor na konzumaci masa, které neprošlo dostatečnou tepelnou úpravou.

Dosavadní bilance za hranicemi Čínské lidové republiky tedy zní čtyři lidé s potvrzenou nákazou – v Thajsku, Japonsku a Jižní Koreji –, všichni čtyři původem z pevninské Číny. A zatím žádná oběť na životě.

Jak se chránit?

Ze všeho nejdůležitější je zjistit o 2019-nCoV co nejvíc a co nejdřív.

Klíčové je vypátrat, jak přesně a za jakých podmínek se přenáší. A také, jak dlouho trvá inkubační doba. Odtud se pak může odvíjet účinná obrana. Vakcína zatím neexistuje.

Mezitím nezbývá než se pokusit zabránit tomu, aby se nákaza dál šířila. Ve Wu-chanu už nasadili čtečky tělesné teploty a expertní zdravotnické týmy na tamní letiště i tři hlavní vlaková nádraží, protože je třeba bránit tomu, aby se infekce šířila, nebo se o to aspoň pokusit.

Zvýšená kontrolní opatření už zavádějí nejen letiště v už zmíněných zemích východní Asie, ale také ve Spojených státech. Už jen pár dní totiž zbývá do čínského Nového roku, největší migrační vlny dnešní Číny. Rok co rok se na cestu za svými rodinami vydávají stamiliony Číňanů, kteří vzhledem k velké čínské diaspoře často překračují státní hranice. Letos Nový rok připadá na 25. ledna, tedy už na tuto sobotu – a očekává se, že v následujících čtyřiceti dnech podniknou na tři miliardy cest.

Pokud je někdy namístě extrémní obezřetnost, je to právě teď.

Tím spíš, že je docela dobře možné, že nemocných je ve skutečnosti víc. Někdo se mohl nakazit, ale pořád je bez symptomů; jiného teprve mohou odhalit. Speciální testovací sady na virus 2019-nCoV jsou v čínských nemocnicích teprve krátce, připomíná pro SCMP David Hui Shu-cheong, expert z Čínské univerzity v Hongkongu. „Nemocnice mimo Wu-chan teď mají možnost testovat na nový virus, takže je jen otázkou času, než se v dalších provinciích objeví nemocní,“ upozorňuje profesor Hui.

WHO už ujistila, že obavy z cest do Číny zatím nejsou namístě. Mezinárodní experti teď spolupracují s čínskými odborníky a novou nemoc i jejího původce podrobně zkoumají; tým WHO už dorazil přímo do Wu-chanu.

Organizace také zveřejnila přehledné infografiky, které před nákazou varují a vysvětlují prevenci. Doporučení nijak nevybočují z běžných opatření:

  • čistota a pečlivé mytí rukou,
  • pozor na syrové maso a vejce i na kontakt se zvířaty,
  • ohleduplnost: krýt si při nemoci tvář, hlavně při kašli nebo kýchání; neplivat na zem; vyhnout se nechráněnému blízkému kontaktu s lidmi,
  • při péči o nemocného používat ochranné prostředky a dbát na hygienu.

Zvláštní varování ovšem vydala pro ty, kteří pracují na tržnicích jako ta wuchanská (anglicky se jim říká „wet market“). A také pro jejich zákazníky.

Co říká čínská vláda? A co na to Číňané?

Vedení ČLR je v mimořádně nepříjemné situaci. Zemi řídí režim, který je ze své podstaty netransparentní a funguje na principu pyramidy moci, kde se tutlání a zkreslování informací směrem k vyšším patrům stalo zcela běžným. Tutlají a zkreslují i nejvyšší patra pyramidy – ty zas směrem dolů a také ven. Za hranice Číny.

A tak se stalo, že když v roce 2002 v jihočínské provincii Kuang-tung propukla epidemie SARS, zodpovědné úřady to tutlaly. A neinformovaní Číňané cestovali, což nebezpečnou nemoc dál rozšířilo po Číně i za její hranice. Čína se tehdy zavázala, že WHO bude včas předávat informace o epidemiích. A vyhlásila nová opatření, která měla zabránit další katastrofě jako SARS – místní úřady teď musejí neprodleně vyrozumět ústředí v Pekingu.

Jenže zákon stanoví, že informovat o epidemiích může jen autorizovaný úřad daného města nebo vesnice. Vzpomínáte, co řekli novinářům v Šen-čenu? „Obraťte se na komisi pro zdravotnictví.“ Všechny ostatní instituce mají ze zákona zákaz, což na jednu stranu dává smysl. Ale transparenci to nepomáhá, tím spíš v podmínkách čínského systému.

Čínské Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí veřejnost o víkendu ujistilo, že nákaze wuchanským zápalem plic je možné předejít a lze ji kontrolovat. Není to SARS, zdůraznilo. A ústřední vláda pustila do světa informační plakát, kde bez bližších podrobností „popírá zvěsti“ kolem epidemie. Mimochodem, za šíření „nepravdivých informací“ o epidemii policie na začátku ledna potrestala osm lidí.

Ale na sociálních sítích už delší dobu bují skepse, podpořená tragickou zkušeností se SARS. Číňanům se například už před dnešním prohlášením vlády nechtělo věřit, že by nemoc byla jen ve Wu-chanu, a v jiných čínských městech ne. O to víc, když se objevila podezření v dalších státech. Viz výmluvný uštěpačný dotaz na Weibo, čínské obdobě Twitteru: „Takže tenhle virus zvládá mezinárodní cesty, ale ven z Wu-chanu to nezvládne?“

Dnes už se k situaci vyjádřila i hlava ČLR Si Ťin-pching. Virus musí být „rázně zkrocen“ a „bezpečí lidí, jejich životy a fyzické zdraví musí mít nejvyšší prioritu“ prohlásil Si podle státní televize CCTV.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Čína

Koronavirus

Odemčeno o koronaviru

Zdravotnictví

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější