Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Před pěti lety neměl jisté místo v extralize, teď míří na utkání hvězd NHL. Buďte trpěliví a makejte, radí Rittich

David Rittich se za necelé čtyři roky vypracoval na elitního brankáře NHL. Foto: ČTK / Nathan Denette, AP
David Rittich se za necelé čtyři roky vypracoval na elitního brankáře NHL. Foto: ČTK / Nathan Denette, AP

David Pastrňák, Tomáš Hertl a David Rittich. Hned tři Češi se o víkendu představí v utkání hvězd NHL. Jenže zatímco příběhy Hertla s Pastrňákem spojuje účast v prvním kole draftu, sedmadvacetiletý gólman jím nikdy neprošel a do zámoří se dostal po necelých dvou letech v české extralize.

Kdy nastal zlom ve vaší kariéře?

Nevím, jestli zlom. Důležité bylo, že jsem se domluvil s agentem Robertem Spálenkou, který toho pro mě i manželku udělal strašně moc. Je s ním výborná komunikace, kdykoli potřebuji s čímkoli pomoct, telefon vezme, ať jsou v Česku čtyři hodiny ráno, nebo odpoledne.

U mě proběhlo strašně moc náhod – domluvil jsem se na spolupráci s Robertem a zrovna jsme hráli s Boleslaví na Spartě. Na ten zápas přijel skaut Calgary podívat se na Dana Přibyla a mně ten zápas taky vyšel, takže se začalo mluvit v souvislosti se zámořím i o mně.

Znáte nějakého dalšího hráče, který má za sebou podobný příběh jako vy?

Třeba náš kapitán Mark Giordano nikdy nebyl draftovaný, hrál v Rusku nebo na farmě a minulý rok vyhrál Norris Trophy pro nejlepšího beka soutěže. V šestatřiceti letech navíc patří k nejlepším a nejstabilnějším obráncům celé NHL.

Váží si takoví hráči úspěchu více než ti, kteří jdou v prvním kole draftu?

Řekl bych, že asi jo. My si ale spíše děláme srandu z ostatních, kteří třeba šli na draftu hodně vysoko, protože Calgary teď táhnou kluci, kteří draftem ani neprošli. Takže si spíše ostatní v dobrém dobíráme.

Myslíte, že v Česku je více hráčů, kteří mají na NHL, ale v dorosteneckém věku ještě nepatřili mezi nejlepší?

Gólmany máme obecně na vysoké úrovni. Nevím, jestli mi přísluší jmenovat, ale řeknu Romana Willa, který chytá ve Švédsku. Podle mě má na NHL. Mladším klukům bych jen vzkázal, že i když jim nevyjde draft, ať makají a jsou trpěliví, protože se to může vždy otočit a šance může přijít.

Mám svou hlavu

Za úspěšným sportovcem stojí ve většině případů i dobré rodinné zázemí. Jak vzpomínáte na dětství a dospívání?

Strašně si cením toho, co pro mě rodiče dělali, když jsem byl malý. Vstávali v pět ráno, aby mě vozili na tréninky. Navíc v situaci, v jaké je moje rodina, protože

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Hokej

Rozhovory

Sport

V tomto okamžiku nejčtenější