Deník N

Afghánec, který zabil českého psovoda, je po smrti. Máme důkazy, že ho naši vojáci neubili, tvrdí Češi

Čeští vojáci v Afghánistánu. Foto: Armáda ČR
Čeští vojáci v Afghánistánu. Foto: Armáda ČR
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Americký list The New York Times napsal, že jsou čeští vojáci spolu s Američany vyšetřovaní kvůli smrti afghánského vojáka, který v říjnu zabil českého armádního kynologa. Dva vysoké zdroje z ministerstva obrany uvedly, že mají důkazy, že jsou Češi nevinní.

Případ smrti českého vojenského kynologa Tomáše Procházky, kterého v Afghánistánu 22. října zabil voják místní armády, nabral v pondělí večer nový a nebezpečný směr.

Velký americký deník The New York Times uvedl, že čeští a američtí vojáci jsou vyšetřovaní kvůli smrti afghánského vojáka Vahidulláha Chána, vzatého do vazby krátce po útoku na české vojáky.

Deník také původně napsal, že podle amerických a afghánských činitelů byl aliančními vojáky „ubit k smrti“. To by bylo mimořádné: útoky mužů v afghánských uniformách proti koaličním vojákům – ať už kvůli frustraci Afghánců, nebo kvůli infiltraci afghánských složek příznivci Talibanu – jsou jev, kterému koaliční síly čelí dlouhodobě. Odveta ve zmíněné podobě, tedy lynč, by však byla výjimkou.

Jenže tuto výbušnou informaci The New York Times později vzaly zpět v opravě pod článkem. V něm nicméně zůstalo, že byl afghánský voják zbit v „alianční vazbě“. I to je informace, o níž je zatím nutno pochybovat. Jak zadržení, tak vyšetřování podezřelých je obecně v afghánské kompetenci.

Jak devatenáctiletý afghánský voják, jehož tělo podle svědectví jeho otce pro americký list jevilo známky intenzivního bití, zemřel?

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější