Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Křeček jako zástupce ombudsmanky sdílel hoaxy, zastával se Babiše a zlehčoval diskriminaci

Nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Pokud bychom měli hledat symbol spolupráce mezi ombudsmankou Annou Šabatovou a jejím bývalým zástupcem Stanislavem Křečkem, pak by to byly zavřené dveře mezi jejich sousedícími kancelářemi.

Stejně jako před šesti lety navrhl prezident jako kandidáta do funkce veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Tehdy ale ve třetím kole volby zvítězila Šabatová a Křeček zůstal jejím zástupcem. Z úřadu, který sídlí v brněnské Údolní ulici, odešel loni v prosinci.

Že to bude mezi Šabatovou a Křečkem skřípat, bylo jasné od začátku. Do vedení důležitého úřadu totiž zasedly dvě zcela odlišné osobnosti. Žena, která svou zarputilost ohledně ochrany základních práv a svobod osvědčila už jako studentka, když ji komunistický režim dva roky věznil za roznášení letáků a samizdatu. Další léta strávila v disentu a režim perzekvoval celou její rodinu.

A vedle ní muž, který léta působil jako politik a poslanec vládní ČSSD. V roce 1996 vyšlo najevo, že neoprávněně používal akademický titul JUDr., ačkoliv rigorózní zkoušku složil až o devět let později.

Lišila se i jejich veřejná komunikace. Šabatová si po nástupu do úřadu hned zrušila účet na Facebooku a odmítala oficiálně komentovat vše, co se netýkalo její práce, především politiku. Kdežto Křeček často aktivně a impulzivně komentoval společenské dění i rozhodování úřadu v médiích i na sociálních sítích. Za své statusy a komentáře čelil mnohokrát kritice. Zejména proto, že pravidelně sdílí dezinformace a vyjadřuje pochopení pro stereotypy namířené proti menšinám.

Například loni touto dobou v Lidových novinách použil rozšířený hoax

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější