Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Spor o tajemníka i vážná obvinění. Průvodce rozkolem v britské monarchii v den krizové rodinné schůzky

Princ Harry a Meghan Markleová, vévoda a vévodkyně ze Sussexu v Canada House v Londýně po návratu ze šestitýdenní dovolené v Kanadě. Foto: ČTK via pool / Zuma press
Princ Harry a Meghan Markleová, vévoda a vévodkyně ze Sussexu v Canada House v Londýně po návratu ze šestitýdenní dovolené v Kanadě. Foto: ČTK via pool / Zuma press

Když sfoukneme pěnu opulence, pompy a aristokratických zvyklostí, dostaneme obraz královské rodiny jako mírně dysfunkční jednotky, v níž musí mít setkání vnuka s babičkou protokolární náležitosti. A rodinná schůzka podléhá vetu poradců donucených občas kouti pikle. Obvyklé i neobvyklé, píše z Londýna v komentáři o následcích rozhodnutí prince Harryho s manželkou Meghan vycouvat z královských povinností spolupracovník Deníku N Ivan Kytka.

A to v den, kdy královna Alžběta II. svolala do sídla v Sandringhamu ke krizové schůzce následníka trůnu prince Charlese a oba jeho syny Williama a Harryho. Po telefonu se z Kanady připojí i Meghan.

Královna při nedělní návštěvě bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu sice dodržela obvyklé dekorum a zamávala kolemstojícím, v posledních dnech se jí však musely v hlavě objevovat vzpomínky z doby před čtyřiaosmdesáti lety, kdy jako desetiletá byla svědkem nejvážnější krize britské monarchie v moderních dobách: abdikace svého strýce, krále Eduarda VIII. na britský trůn.

Před povinnostmi vladaře dal přednost rozvedené americké herečce Wallis Simpsonové, což byla okolnost, která přivedla na trůn Alžbětina otce jako krále Jiřího VI. a předurčila tak i její další život.

Do paměti se jí zcela jistě vrylo také předsevzetí podobnou krizi nikdy nedopustit. V mysli královské rodiny je totiž instituce monarchie mnohem křehčí a zranitelnější, než by se při pohledu zvenčí mohlo zdát.

Britským médiím mezitím trvalo pár dní, než dala dohromady časovou sekvenci posledních dní, které vedly k otevřené roztržce mezi členy královské rodiny.

Moderátor zpravodajské relace komerční stanice ITV Tim Bradby, který má po léta blízko k princi Williamovi i Harrymu (kdysi je prý učil zacházet s videokamerou) popisuje události, které vedly mladšího z obou synů následníka trůnu prince Charlese, prince Harryho k tomu, že bez konzultace s dalšími členy „firmy“ stiskl tlačítko na klávesnici svého počítače a přes Instagram oznámil světu, že se s chotí Meghan vzdávají privilegií i povinností výše postavených členů královské rodiny a stěhují se do Kanady, takto:

„Mladý pár

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější