Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

V Ostravě nepřekvapivě vyhrál Bartoš. Chce dostat Piráty do vlády

Ivan Bartoš na pirátském fóru v Ostravě. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ivan Bartoš na pirátském fóru v Ostravě. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Žádný šok nepřineslo celostátní fórum Pirátské strany. Post předsedy s 92 procenty hlasů obhájil Ivan Bartoš a do druhého kola se spolu s ním poměrně těsně dostal místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Ten se pak dalšího boje o vedení strany vzdal. Podle Pikala se ale hlasováním rozhodlo i to, že by se měli Piráti zabývat především vnitřním fungováním strany než řešit další růst.

Již od počátku bylo jasné, že oba protikandidáti, Mikuláš Ferjenčík a Pikal, nejsou Bartošovi dost silnými soupeři. Zatímco Ferjenčík při svém projevu působil nejistě, Pikal ten svůj odlehčil a připomněl, že se nominace vzdal, aby ji později znovu zvedl. Ostatně se ani předtím netajil tím, že do souboje šel jen proto, že o post usiloval i Ferjenčík.

Předseda strany Ivan Bartoš ve svém kandidátském projevu uvedl, že chce stranu dostat do případné budoucí vlády. „Chceme být v exekutivě této země,“ pronesl.

Sám věří, že se mu vždy dařilo reprezentovat Piráty nejen navenek, ale být hybatelem i uvnitř strany. „Teď jsou před námi dva důležité roky plné práce a dřiny. Piráti do nich musí vstoupit odvážně a ve všech výzvách obstát,“ zmínil Bartoš. Upřesnil také čtyři priority, které podle něj Piráti musejí akcentovat. A to držet kurz, zvyšovat kompetence a uspět v krajských a sněmovních volbách.

Růst strany, či řešit sami sebe?

Velkým tématem se stalo vnitřní fungování strany. Jak Pikal řekl Deníku N, hlasováním napříč členskou základnou si chtěl otestovat, co spolustraníky zajímá, tedy jestli chtějí podpořit jeho plány na zlepšení vnitřního chodu strany, nebo se naopak přikloní k Ferjenčíkovu důrazu na to, jak Piráti působí

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Fórum Pirátů 2020

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější