Deník N

Je to jako pohádka v reálných kulisách, vysvětluje expertka zájem Čechů o královskou rodinu

Odchod prince Harryho "na volnou nohu" vyvolalo celosvětový rozruch. Proč v dnešní době tolik táhnou královské příběhy, vysvětluje marketingová expertka Denisa Hejlová.
Odchod prince Harryho „na volnou nohu“ vyvolalo celosvětový rozruch. Proč v dnešní době tolik táhnou královské příběhy, vysvětluje marketingová expertka Denisa Hejlová.

Oznámení britského prince Harryho a jeho ženy Meghan, že se vyvážou z královských povinností a odejdou „na volnou nohu“, vyvolalo celosvětově mediální rozruch. Také Češi mají pro královské rodiny slabost, což se ostatně ukázalo i při nedávné návštěvě Ferdinanda Habsburga v Praze. Proč v dnešní době tolik táhnou královské příběhy, vysvětluje pro Deník N marketingová expertka Denisa Hejlová z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Proč je britská královská rodina takový fenomén i v Česku?

Já bych tu otázku otočila. Kde není? Oni jsou fenomén nejen v Česku, ale v celé Evropě.

Proč ale Češi tolik nesledují například švédskou nebo španělskou královskou rodinu?

Británie je k nám z těchto zemí kulturně nejblíž, máme odsud nejvíc seriálů, známe britské herce, většina lidí umí anglicky. Navíc britská královská rodina je nejznámější a nejvíc exponovaná.

Vypovídá něco o Češích, že osudy členů britské královské rodiny tak pozorně sledují?

Nehledala bych v tom nic speciálního. Spekulovat o tom, že se Čechům stýská po habsburské monarchii, a proto sledují britskou královskou rodinu, je příliš divoké.

Před nedávnem Ferdinand Habsburg zveřejnil na Facebooku příspěvek o tom, že je v České republice. Měl obrovský ohlas, řada lidí mu psala, že je vždycky vítaný a kam se má v Česku dál podívat. Tohle nic neznamená?

Skupina lidí si přeje obnovení monarchie a mají pro to důvody, které odvozují z tradice a historie. Ale pochybuji, že by k tomu vedl facebookový příspěvek.

Britská královská rodina představuje

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější