Deník N

Notes: Skličující obraz z Bohnic, podepsáni Válková & Urválek a jak se z Jaroslava stane Olin

Tištěný Deník N: od pondělí do pátku na pultech trafik nebo ve vašich schránkách. Foto: Deník N
Tištěný Deník N: od pondělí do pátku na pultech trafik nebo ve vašich schránkách. Foto: Deník N

Čtvrteční dílnou Deníku N provází Magdalena Slezáková.

Den Deníku N

Neklid v Bohnicích. Násilí, ponižování, kurtování k lůžku. Oddělení 27 psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích má pomáhat lidem v těžké duševní krizi, ale zkušenosti pacientů popsané na webu Neklid.net kreslí spíš skličující obraz než ruku podanou k pomoci. Což není všechno: problematické oddělení nově vede lékař, jemuž zatím chybí jak atestace z psychiatrie, tak primářská licence. Po stopách znepokojivých zpráv se vydala Iva Bezděková.

Válková netušila, kdo je Urválek. Prezidentovu nominandku na post ombudsmanky a exministryni spravedlnosti Helenu Válkovou konsternovaly „urážlivé a nepravdivé“ zprávy, že v době komunistické hájila pronásledování disidentů a spolupracovala s Josefem Urválkem čili člověkem, který má na kontě desítky zločinů včetně toho na Miladě Horákové. Válková se hájí, že její práci politicky zneužili a že tenkrát nic netušila – včetně toho, „kdo je Urválek“. A kdo je tedy Válková?

Hanka, Linda, Rukopisy. A kdo jsou Češi? „U nás pravda po zákonu svatu, juže prinesechu otci naši v sieže…“ Poznáváte? Dávno tomu, kdy Libušin soud a celý Rukopis zelenohorský slavně objevili jako doklad ještě slavnější české minulosti. Už dlouho převažuje shoda, že oba Rukopisy (zelenohorský i královédvorský) jsou – jakkoli mistrné – padělky. Je tedy možné, po těch už dvě stě letech, vypátrat k věci něco nového a překvapivého? V úctyhodné dvojsvazkové monografii se o to pokusili odborníci z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd a v článku Elišky Černé se dočtete, jak se jim to povedlo.

Rukopis královédvorský byl natolik podařené falzum, že ho zpočátku uznal i „otec české slavistiky“ Josef Dobrovský. Dokazuje to, že autoři podvrhu byli obzvlášť zdatní a vzdělaní. Foto: ČTK

Kterak princ Harry a vévodkyně Meghan na volnou nohu odcházeli: Ivan Kytka z Británie vysvětluje blesk z čistého nebe neboli zprávu, že šokovaná královská rodina přichází o oblíbeného člena i jeho (možná už ne tak oblíbenou) americkou choť.

Máte poštu, pane premiére: Babišova výzva k „národním konzultacím“ ohledně Národního investičního plánu nasbírala už 150 reakcí, ale skutečné podněty tvoří jen polovinu. Popisuje to Hanka Mazancová, která e-mail rovnou i sama otestovala.

Exekutorům svítá naděje na záchranu byznysu a klientských vazeb: Do sněmovních výborů míří novely zákonů, které mají změnit fungování exekucí. Sázky jsou vysoko, hraje se totiž o klíčový princip volné soutěže, upozorňuje v další ze svých „exekutorských“ analýz Jan Moláček.

V bigbítu mám svobodu, říká violoncellista Olin Nejezchleba v rozhovoru s Lenkou Vrtiškovou Nejezchlebovou. Skoro na chlup stejné příjmení, ale vůbec první setkání – a jak se vydařilo! „Doprovázel jsem i Radůzu v době, kdy začínala. To na nás někdy přišlo i sedm nebo deset lidí! Z toho vyplývá, že sotva z nějaké kapely odejdu, stane se slavnou. Kdo chcete být populární, najměte si mě na dva tři koncerty. Já pak odejdu, a do roka a do dne se neuvěřitelně proslavíte!“

Jaroslav Olin Nejezchleba a jeho vlastnoručně vyrobené cello. Foto: Archiv J. O. Nejezchleby

Komentář Michaela Romancova k Trumpově hrozbě ničení kulturních památek v Íránu: „Doufejme, že Kongres prezidentovi neumožní, aby překročil své pravomoci, a pokud jde o světové kulturní statky, tak Donald Trump třeba aspoň dostane chuť podívat se na nějaký film o Indiana Jonesovi. Pak by mu mohlo dojít, jaké nehoráznosti se dopustil.“

Zítra v tištěném Deníku N:

  • Skupování Špindlerova Mlýnu: Spolumajiteli Penty Marku Dospivovi překážel ve výhledu velký hotel, tak ho nechal zbourat a staví novou budovu
  • Odborník na válečnou etiku: Trump musel vědět o neodvratném útoku, aby bylo zabití generála přijatelné
  • Záhada „wuchanského zápalu plic“ odhalena. K SARS má blízko, k jeho nebezpečí daleko
  • Mezi světy. Podivuhodný příběh šlechtičny líčí české dějiny z opačné perspektivy, než je u nás běžné
  • Nizozemský deník: Mikulášova černá noční můra

+ jako každý pátek víkendová příloha Kontext N:

  • Nadáváme na dávky, přitom miliardy mizí v nejasných dotacích a daňových slevách, říká sociolog
  • Oxfordský profesor: Přichází smrt člověka ekonomického. Chamtivost je odepsaná
  • Oceány jako zóna obchodu a války: Kdo se jako první vydal na cestu ke globální dominanci?

Letem světem

Ministerstvo zahraničí posílá dva miliony korun na boj proti požárům v australském státě Victoria. „Zejména chceme podpořit lidi, kteří přišli o přístřeší, ověříme též možnosti podpory protipožární ochrany,“ řekl ministr Tomáš Petříček.

Praha vyzývá veřejnost k pomoci lidem bez domova v období mrazů. Od začátku roku v hlavním městě umrzl šestašedesátiletý muž. V případě, že lidé narazí večer nebo v noci na člověka v nouzi, mají zavolat městskou policii, která nabídne noc v teple.

Čínský vicepremiér Liou Che v pondělí odletí do Washingtonu, aby podepsal první fázi obchodní dohody s USA. Oznámilo to čínské ministerstvo obchodu; o druhé fázi dohody „nemá informace k poskytnutí“.

Ruští občané, kteří od roku 2018 protestují proti stavbě obří skládky u obce Šijes, dosáhli dnes významného vítězství. Nové rozhodnutí soudu může projekt skládky zastavit. Rozhodnutí však následovalo až poté, co se demonstrantů zastal prezident Putin.

Lidé protestují proti skládkám, které svým majitelům přinášejí obrovské zisky, po celém Rusku. Zdroj: Wikimedia Commons

Ukrajinská Rada národní bezpečnosti a obrany zveřejnila čtyři hlavní verze pádu letadla Boeing 737 nedaleko Teheránu. Jak uvedl tajemník Rady Alexej Danilov, patří mezi ně i střet s neznámým předmětem ve vzduchu, nebo i zásah raketou ruské výroby „TOR“.

Jihočínský Nan-ning jako vůbec první město v Číně zavádí do nemocnic povinné bezpečnostní kontroly včetně detektorů kovu. Cílem je chránit personál před tzv. i-nao neboli „medicínskou melou“, což je slangový výraz pro časté násilí ze strany frustrovaných pacientů a jejich rodin.

A jeden z nejstarších českých časopisů, populárně naučný Vesmír má nového šéfredaktora. Stal se jím vědecký novinář Ondřej Vrtiška. Ve funkci tak nahradí Ivana M. Havla a vedoucího redakce Ivana Boháčka. Časopis začal vycházet už v roce 1871.

Z jatek do chrámu

Pakliže chcete povečeřet hovězí, neberte si to prosím osobně, ale tahle zpráva za zmínku prostě stojí. V Číně vedli na porážku březí krávu, která doslova prosila o život: klekala si do bláta, odmítala se hnout a naříkala. Ti, kdo ji zamýšleli zabít, se obměkčili a scénu navíc natočili na mobilní telefon, který v Číně nikdy není daleko.

A video se rozletělo internetem, kde dojímalo další a další lidi. Ti nejaktivnější mezi sebou nakonec vybrali peníze, krávu odkoupili a osvobozené zvíře skončilo v chrámu, s příslibem, že ona i její mládě budou žít. Co se stane dál? Jak to bylo, pohádko?

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější