Deník N

Mlha přede mnou, mlha za mnou. Babiš opakuje taktiku, která se mu již dříve vyplatila. Dělá z lidí blbce

Když se lidé přestávají v něčem orientovat, vzniká nejlepší podhoubí pro konspirační teorie. Foto: Usplash, Stefano Pollio
Když se lidé přestávají v něčem orientovat, vzniká nejlepší podhoubí pro konspirační teorie. Foto: Usplash, Stefano Pollio

Komentář Jiřího Pehe: Ve starší filmové verzi známého pohádkového příběhu vyřkne Popelka na plese zaklínadlo a zmizí v mlze. Premiér se zaklínadly o rodině a novinářských hyenách snaží v informační mlze nechat zmizet stále nezodpovězené otázky kolem svého syna.

Názorová smršť, která v médiích a na politické scéně vypukla po zveřejnění reportáže TV Seznam, v níž Andrej Babiš mladší tvrdí, že byl unesen na Krym a Ukrajinu, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo, v mnoha ohledech zastínila to podstatné. Zejména sám premiér Andrej Babiš se staral o to, aby debatu odváděl od meritu věci k místy až hysterickému rozhořčení nad způsobem, jakým byl inkriminovaný záznam pořízen, údajným zdravotním problémům svých dětí apod.

Mluvil o hyenismu novinářů, manipulaci, lžích, honu na svou osobu. Věděl proč. Stejná taktika se mu vyplatila, když před dvěma lety byly skupinou Julius Šuman zveřejněny tajně pořízené nahrávky, z nichž vyplynulo, že navzdory svému předchozímu ujišťování využívá svoje média proti svým politickým soupeřům.

Taktika Babiše a jeho spolupracovníků je podobná tomu, co v dnešním světě vidíme v jiných výbušných kauzách, které se týkají zejména autoritářských zemí. Spočívá v zaplavení veřejného prostoru alternativními výklady, soustavném odvádění debaty mimo meritum věci a ve zpochybňování motivů i integrity těch, kdo přišli s informacemi, které mocným jedincům či zemím způsobily problémy.

Vytvoří se tak jakási informační a názorová mlha, v níž se nakonec většina lidí přestane orientovat, vznikne podhoubí pro konspirační teorie. I proto je záhodno nenechat se v případě Babiše mladšího touto mlhou pohltit a vrátit se k otázkám, které zůstávají – i navzdory možná neetickému postupu novinářů (nahrávání skrytou kamerou). Protože navzdory svým snahám vnutit veřejnosti svoji interpretaci událostí tyto otázky premiér Babiš nezodpověděl.

Syn je svéprávný, ale Babiš ho mluvit nenechá

První zřejmý fakt, s nímž se premiér Babiš odmítá přímo utkat, je, že v inkriminovaném záznamu na kameru mluví jeho syn. Jinými slovy: nejsou to reportéři Slonková a Kubík, kdo na kameru s odvoláním na svoje zdroje tvrdí, že Babišův syn byl unesen na Krym, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo. Je to sám Babiš junior!

Babiš senior na tento fakt reaguje obviněními z hyenismu, protože syn je prý duševně nemocný. Snaží se vytvořit dojem, že syn buď neručí za svoje slova, anebo že mu snad dokonce „novinářské hyeny“ to, co říká, návodnými otázkami vnutily.

To mu také umožňuje opakovat, že prý

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Andrej Babiš

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější