Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Západ si po druhé světové válce sám nastavil pravidla, která teď musí bránit. Před Trumpem

Íránci protestují před mešitou v Teheránu proti americkému útoku, který usmrtil generála Kásema Solejmáního. Prezident Donald Trump pohrozil, že v případě odvety budou další údery směřovat na místa spojená s kulturní identitou jejich země. Foto: ČTK/AP
Íránci protestují před mešitou v Teheránu proti americkému útoku, který usmrtil generála Kásema Solejmáního. Prezident Donald Trump pohrozil, že v případě odvety budou další údery směřovat na místa spojená s kulturní identitou jejich země. Foto: ČTK/AP

Komentář Michaela Romancova: Fyzická likvidace íránského generála Solejmáního vzbudila mimořádný ohlas. Je nepochybné, že americká akce měla vojensko-bezpečnostní rozměr a teprve budoucnost ukáže, o jak (ne)povedený krok se jednalo. Rozhodnutí jednat či nejednat je, zdaleka nejen v takto vyhrocených případech, vždy problematické a pokaždé se dostaví nežádoucí a nepředvídané negativní důsledky. Na tomto případě je však mimořádně zajímavé, zarážející a znepokojující, jakým způsobem se k problému postavil americký prezident.

Svět si už víceméně zvykl, že současný obyvatel Bílého domu je osobou nevzdělanou, egocentrickou a neschopnou projevit respekt komukoli a čemukoli jinému než své vlastní „bezkonkurenční moudrosti“. Ale způsob, kterým na svém Twitteru o akci a možných následcích pro Írán informuje, nemohl než vyvolat globální odpor a pohoršení. A další vlnu odporu v samotných USA.

Výbor Sněmovny reprezentantů pro zahraniční záležitosti v reakci na Trumpovo twitterové vyjádření, v němž „upozorňuje Kongres, že jestliže Írán zasáhne jakoukoliv americkou osobu nebo cíl, USA rychle a plně vrátí úder, možná nepřiměřeným způsobem“, na svém Twitteru zveřejnil informaci, ze které každému, kdo ctí (americkou) ústavu, musí být minimálně velmi smutno. Výbor totiž prezidentovi sdělil: „Upozorňujeme, že právo o použití síly podle Ústavy Spojených států náleží Kongresu. Měl byste se seznámit s příslušnou legislativou. Nejste diktátor.“

Skutečnost, že důležitý výbor Sněmovny reprezentantů má potřebu, případně jeho členové cítili nutnost takovýmto způsobem reagovat na prezidentova slova, je nanejvýš výmluvným dokladem, v jakém stavu se momentálně nachází exekutiva a legislativa nejsilnější mocnosti v systému mezinárodních vztahů. I když je zcela pochopitelné, že z mediálního hlediska je mnohem zajímavější spekulovat o všech možných i nemožných scénářích dalšího vývoje americko-íránských vztahů, o rozpoutání třetí světové války či přinášet rozhořčené výroky světových státníků, je právě tohle zatím tím nejhorším a varujícím dopadem akce Solejmání.

Nejlepší by bylo, kdyby mi do toho nemluvili

Proč? Trump dává

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější